MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

77 lat temu w Dąbrowie Górniczej powstała ogromna kopalnia Generał Zawadzki. Dawna nazwa - Paryż - powróciła dopiero w 1989 roku

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Tak wyglądały dąbrowskie kopalnie Flora, Reden, Paryż, które weszły wraz z Paryżem w skład kopalni Generał Zawadzki 

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tak wyglądały dąbrowskie kopalnie Flora, Reden, Paryż, które weszły wraz z Paryżem w skład kopalni Generał Zawadzki Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE NAC/Śląska Biblioteka Cyfrowa/arc.DZ
14 marca 1945 roku po przyłączeniu do kopalni Paryż obszarów kopalń: Flora, Mars i Reden powstał bardzo duży zakład górniczy o ogromnej powierzchni ponad 27 kilometrów kwadratowych. O tym, co wydarzyło się 77 lat temu poinformował dziś Dział Przyrody i Techniki Muzeum Miejskiego Sztygarka w Dąbrowie Górniczej.

Zobacz archiwalne zdjęcia:

Jednocześnie zmieniona została nazwa kopalni na Generał Zawadzki. Dawna nazwa Paryż powróciła oficjalnie dopiero w 1989 roku. Podziemne wyrobiska kopalni sięgały – jak informuje Muzeum Miejskiej Sztygarka - do Strzemieszyc Wielkich, Gołonoga i Łagiszy, a w kierunku zachodnim obszar kopalni obejmował centrum Dąbrowy Górniczej i zachodnie dzielnice miasta oraz znaczną część Będzina. Węgiel wydobywany był między innymi pod zamkiem będzińskim i Hutą Będzin, wchodząc nawet na teren Sosnowca. Najdalej na zachód wysunięty był szyb Małobądz, znajdujący się blisko granicy Będzina i Czeladzi.

Kopalnia Paryż, położona w zachodniej części Dąbrowy Górniczej przy granicy z Będzinem, należała do grona największych i najstarszych kopalń węgla kamiennego w Zagłębiu Dąbrowskim. W 1945 roku zmieniła, jak wspominaliśmy, nazwę na Generał Zawadzki na cześć ówczesnego wojewody śląsko-dąbrowskiego.

Pierwsza większa kopalnia – Reden – powstała już w 1785 roku, w 1875 r. w Gołonogu założona została Flora, a 20 października 1879 roku oddano do użytku szyb Paryż. Po wojnie te trzy zakłady, razem z łagiskim Marsem, utworzyły kopalnię Generał Zawadzki.

Tak wyglądały dąbrowskie kopalnie Flora, Reden, Paryż, które weszły wraz z Paryżem w skład kopalni Generał Zawadzki 

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

77 lat temu w Dąbrowie Górniczej powstała ogromna kopalnia G...

Włączenie wszystkich kopalni leżących na terenie Dąbrowy Górniczej oraz nie eksploatowanych pól górniczych, uczyniło z KWK Paryż jeden z najważniejszych zakładów pracy w regionie, przy najwyższym zatrudnieniu na poziomie 6 tys. 204 osób w 1961 roku. Po 1989 roku przywrócona została dawna nazwa, czyli KWK Paryż.

30 czerwca 1995 roku wydobyta została ostatnia tona węgla w kopalni „Paryż”, a tym samym zakończyła się historia dąbrowskiego górnictwa, zapoczątkowanego otwarciem kopalni Reden w 1796 roku. KWK Paryż postawiono w stan likwidacji, a jej ostateczne zamknięcie nastąpiło 31 grudnia 1996 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto