Wybierz region

Wybierz miasto

  Jubileusz Towarzystwa Obserwatorów Słońca zgromadził pasjonatów z całego kraju

  Autor: Piotr Sobierajski

  2006-08-18, Aktualizacja: 2006-08-17 11:58 źródło: Dziennik Zachodni

  Miniony weekend był wyjątkowy dla wszystkich miłośników astronomii, którzy gościli w Dąbrowie Górniczej na uroczystym, Ogólnopolskim Zjeździe Towarzystwa Obserwatorów Słońca im. Wacława Szymańskiego.

  Miniony weekend był wyjątkowy dla wszystkich miłośników astronomii, którzy gościli w Dąbrowie Górniczej na uroczystym, Ogólnopolskim Zjeździe Towarzystwa Obserwatorów Słońca im. Wacława Szymańskiego. Świętowali bowiem 25-lecie działalności, która pozwoliła przez to ćwierćwiecze znacznie lepiej poznać tajemnice tej gwiazdy.


  Dąbrowskie tradycje


  Gospodarzem spotkania było Dąbrowskie Koło Miłośników Astronomii im. Stanisława Brzostkiewicza w Zespole Szkół nr 1, gdzie znajduje się największy w kraju, amatorski teleskop szkolny do obserwacji nieba. To jednak nie jedyny powód, dla którego przyjechali pasjonaci astronomii z odległych zakątków naszego kraju. Regularne obserwacje słońca jako jeden z pierwszych w Polsce rozpoczął bowiem właśnie tutaj Wacław Szymański.

  - W 1974 roku grupa obserwatorów słońca zjednoczyła się przy Polskim Towarzystwie Miłośników Astronomii i zaczęły pojawiać się comiesięczne raporty z obserwacji tej gwiazdy. Po rozwiązaniu lokalnego koła miłośników astronomii Stanisław Brzostkiewicz cały czas czynił starania, by oddział został reaktywowany. W 1997 roku powołaliśmy Szkolne Koło Astronomiczne i w ciągu tygodnia zgłosiło się do niego dziesięciu uczniów. Potem nasze szeregi cały czas się powiększały, a obecnie cały czas staramy się propagować astronomię wśród wszystkich zainteresowanych tą tematyką, organizując tematyczne wycieczki i obserwacje nieba - wyjaśnia Dariusz Nelle, który opiekuje się dąbrowskim kołem wspólnie z Maciejem Wójcikiem.


  Zadziwiające słońce


  Coroczne zjazdy są doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i własnych spostrzeżeń, dotyczących aktywności słońca. Tym razem z okazji jubileuszu członkowie towarzystwa oraz znamienici specjaliści w tej dziedzinie uhonorowani zostali także pamiątkowymi dyplomami. Znaleźli się wśród m.in. dr Maria Pańków z Uniwersytetu Śląskiego, prof. Longin Gładyszewski z Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Stefan Janta, wicedyrektor Śląskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Chorzowie oraz Piotr Nowalkowski, prezes Klubu Astronomicznego Polaris z Sopotni Wielkiej.

  - Napływają do nas korespondencyjnie wyniki obserwacji słońca, a my opracowujemy odpowiedni komunikat na ten temat i przesyłamy do wielu instytucji i placówek. Wszystko wymaga jednak cierpliwości i czasu, bo cały cykl zjawisk zachodzących na słońcu trwa jedenaście lat. Wyniki są analizowane na przykład przez instytut dendrologii, który bada wpływ zmian na słońcu na rozwój szkodników, a na uniwersytecie w Lublinie nasze wyniki badań porównywane są z promieniowaniem radiowym - mówi Piotr Urbański, prezes Towarzystwa Obserwatorów Słońca.

  Jak się okazuje, astronomia niezmiennie od lat pasjonuje także młodzież, która podczas sobotniego spotkania jako pierwsza rozpoczęła obserwacje niecodziennych zjawisk, zachodzących na słońcu.

  - Obecnie można zaobserwować sporą grupę plam słonecznych. Dochodzą do tego wybuchy oraz zjawiska magnetyczne, tak więc jest to bardzo aktywna gwiazda - stwierdza Piotr Wirkus, student astronomii z Lęborka.

  - Wszystko zależy od pogody. Jeśli będzie sprzyjająca postaramy się raz jeszcze przyjrzeć dokładnie, co obecnie dzieje się na słońcu - dodaje Dariusz Nelle.

  Drugi dzień zjazdu uczestnicy spędzili w Żarkach-Letnisku, gdzie znajduje się Słoneczne Obserwatorium Astronomiczne.

  Sonda

  Czy uważasz, że właściciele i administratorzy budynków, ktorzy nie odśnieżaja chodników wzdłuż swoich posesji powinni płacić wysokie kary?

  • Zdecydowanie tak (69%)
  • Nie, chodniki to nie ich problem (23%)
  • Nie mam na ten temat zdania (7%)