Wybierz region

Wybierz miasto

  Najlepsza pora na jazz

  Autor: Regina Gowarzewska-Griessgraber

  2007-12-22, Aktualizacja: 2007-12-22 07:31 źródło: Dziennik Zachodni

  Z wibrafonistą Bartkiem Pieszką rozmawia Regina Gowarzewska-Griessgraber Wibrafon to niezwykle oryginalny instrument. Dlaczego go wybrałeś? W szkole muzycznej pierwszego stopnia grałem na wiolonczeli.

  Z wibrafonistą Bartkiem Pieszką rozmawia Regina Gowarzewska-Griessgraber

  Wibrafon to niezwykle oryginalny instrument. Dlaczego go wybrałeś?

  W szkole muzycznej pierwszego stopnia grałem na wiolonczeli. Tymczasem coraz bardziej interesował mnie jazz, a wiolonczela coraz mniej mi pasowała do takiej muzyki. Zdecydowałem się na wibrafon. Sporo w tym wpływu mojego obecnego profesora Bernarda Maselego. Usłyszałem go podczas koncertu. Zrobił na mnie ogromne wrażenie. Cieszę się, że teraz właśnie u niego mogę studiować.

  Od kiedy grasz z zespołem, z którym zdobyłeś nagrodę na XXXI Międzynarodowym Konkursie Młodych Zespołów Jazzowych Jazz Juniors?

  To mój pierwszy autorski projekt i w takim składzie gramy od roku. Kwartet, w którym oprócz mnie grają: Nikola Kołodziejczyk - fortepian, Maciej Szczyciński - kontrabas i Sebastian Kuchczyński - perkusja. Wszyscy jesteśmy studentami Instytutu Jazzu katowickiej Akademii Muzycznej. Staramy się prezentować własną muzykę. Są to kompozycje moje i Nikoli.

  Jaki jest wasz styl?

  To nurt europejski, którego wyznacznikiem są m.in. Leszek Możdżer czy Esbjörn Svensson. Trudno go dokładnie sklasyfikować. Na pewno jest odmianą jazzu, bo istotną rolę odgrywa w naszej muzyce element improwizacji. Fascynuje mnie bardzo folklor różnych krajów. Spory wpływ na naszą muzykę mają również dawni mistrzowie. Inspirują mnie przede wszystkim: Palestrina, Bach, Mozart, a także Debussy.

  Na festiwalu Jazz Juniors zdobyłeś dwie nagrody.

  Jako kwartet zdobyliśmy II nagrodę, z czego jesteśmy bardzo zadowoleni, bo przecież to prestiżowy konkurs. Ja otrzymałem jeszcze indywidualną nagrodę za kompozycje. To wyjątkowo mnie cieszy, bo niedawno zdecydowałem się zaprezentować publicznie swoją twórczość.
  Bartek Pieszka jest studentem IV roku Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Mieszka w Gliwicach.

  Sonda

  Czy uważasz, że właściciele i administratorzy budynków, ktorzy nie odśnieżaja chodników wzdłuż swoich posesji powinni płacić wysokie kary?

  • Zdecydowanie tak (69%)
  • Nie, chodniki to nie ich problem (23%)
  • Nie mam na ten temat zdania (7%)