Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inwentarze i Lustracje Klucza Sławkowskiego z XVII i XVIII wieku pomogą znaleźć przodków

PAS
Inwentarze i Lustracje Klucza Sławkowskiego z XVII i XVIII wieku. Warto zapamiętać tytuł tej publikacji, która ukaże się wiosną 2013 roku.

Dzięki niej nie tylko dowiemy się bowiem, ile kuźni było w tym czasie w Strzemieszycach, ile chałup istniało w Gołonogu, a ile karczem można było naliczyć w sąsiednim Sławkowie. Co ciekawe będzie to także szansa, by odnaleźć korzenie swoje i najbliższej rodziny, sięgając do dokładnych spisów mieszkańców i ich inwentarza.

Właśnie zakończyło się kompletowanie materiału źródłowego i jego opracowywanie. W środę projekt książki został zaprezentowany w Sławkowie, w karczmie Austeria Miejska.
- Nigdy wcześniej nie został on wydany w całości, tak więc będzie to absolutna premiera. Dokładne dane pochodzą ze spisów w latach 1645, 1668, 1746, 1760 i 1789, sporządzanych przez specjalnie powołanych komisarzy, w celu określenia należności podatkowych oraz różnego rodzaju danin - mówi Arkadiusz Rybak, dyrektor Muzeum Miejskiego Sztygarka.
Książka powstaje dzięki współpracy Sosnowca, Dąbrowy Górniczej, Sławkowa, powiatu będzińskiego, Jaworzna, Łaz, Bukowna oraz Bolesławia i zawiera dokładne inwentarze miejscowości, które do 1789 roku tworzyły Klucz Sławkowski, czyli własność ziemską biskupów krakowskich, obejmującą od niepamiętnych czasów (XII - XIII wiek) od kilku do nawet dwudziestu miejscowości w Zachodniej Małopolsce.

Inwentarze dokładnie prezentują wszystkie budynki mieszkalne i gospodarcze oraz ich stan użytkowy ze szczególnym uwzględnieniem folwarków, młynów, karczem, hut ołowiu. Będzie się można też dowiedzieć między innymi, jak wołano na krowy i czy były to po prostu krasule, a może Baśki albo Kaśki. - Książka będzie miała około 450 stron, zawiera część terminów staropolskich, część tekstów tłumaczona była z łaciny, ale generalnie wszystko zachowane jest w oryginale. Pracowaliśmy nad nią dwa lata - mówi Arkadiusz Rybak.

Oryginalne inwentarze i lustracje dóbr dawnego klucza sławkowskiego znajdują się dziś w archiwach kościelnych Katedry Wawelskiej w Krakowie i państwowych w Radomiu. Po publikacji będą z pewnością podstawowym źródłem do badania historii opisanych w nich miejscowości.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto