Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak oceniacie pracę dąbrowskiej służby zdrowia?

Anna Polewiak
W przychodni "Na Cedlera" NFZ "zlikwidował" porady laryngologów
W przychodni "Na Cedlera" NFZ "zlikwidował" porady laryngologów FOT. PIOTR SOBIERAJSKI
Decyzje Nardowego Funduszu Zdrowia, przyznające przychodniom prawo do świadczenia usług z zakresu opieki medycznej w tym roku były często zupełnie niezrozumiałe. Zlikwidowano w mieście wiele poradni, inne nie mają pacjentów, bo po prostu nie specjalizowały się dotychczas np. w neurologii, czy laryngologii. Efekt? Kolejki i odległe terminy przyjęć.

Największym specjalistycznym centrum w mieście pozostaje Poliklinika Dąbrowska. Do ośrodka przy dawnej Hucie Katowice przyjeżdżają chorzy ze wszystkich miast regionu. Poza tym placówce udało się zakontraktować na ten rok wszystkie poradnie, o jakie występowała. - Kontrakt zawarto na sześć miesięcy, do czerwca tego roku - poinformowała Małgorzata Jabłońska-Zarębska, prezes zarządu Prinn i dyrektor placówki. Najbardziej oblegane są poradnie diabetologiczna, endokrynologiczna, neurologiczna, kardiologiczna, gastoenterologiczna oraz urologiczna. - Nasza przychodnia świadczy ponad sto tysięcy porad specjalistycznych rocznie. Każdy pacjent, chcący skorzystać z porady specjalistycznej, który w dniu zgłoszenia nie może być przyjęty z braku wolnych miejsc, wpisywany jest do kolejki oczekujących - dodała Małgorzata Jabłońska-Zarębska.

Czas oczekiwania do danego specjalisty jest różny. Na wizytę u neurologa czeka się około trzech miesięcy, podobnie do poradni endokrynologicznej. Czas oczekiwania do kardiologa wynosi minimum cztery miesiące. Na wizytę w poradni diabetologicznej trzeba czekać również cztery miesiące, ale do urologicznej około miesiąca. Zapotrzebowanie na te świadczenia w przychodni jest ogromne.

- Specjaliści tych poradni są na rynku bardzo poszukiwani, a nie zawsze kontraktuje się liczbę świadczeń, o którą placówski się starają - przyznała dyrektor Jabłońska-Zarębska. Bywa też, że chorzy sami blokują kolejkę. - Pacjent, który w danym dniu nie może skorzystać z ustalonego terminu wizyty, ma możliwość jej telefonicznego odwołania, ale nie zawsze to czyni. W ten sposób jeden pacjent utrudnia dostęp do specjalisty drugiemu, oczekującemu w kolejce. W takiej sytuacji proponujemy wizytę temu, kto w danym dniu przyszedł zaplanować termin, a chciałby skorzystać od razu - zaznaczyła dyrektor Polikliniki Dąbrowskiej. Są też w ośrodku poradnie, które przyjmują bez dłuższego oczekiwania, jak np. ginekologiczno-położnicza i otolaryngologiczna. Wolne terminy ma poradnia okulistyczna, pulmonologiczna oraz dermatologiczna. Pozostała tam do realizacji niewielka ilość punktów, więc ilość miejsc jest ograniczona.

Wiele ośrodków w mieście nie dostało kontraktów na wszystkie wnioskowane świadczenia. Przychodnia Merkury nie otrzymała na ten rok kontraktu na neurologię dla dorosłych oraz diabetologię. Wszystkie poradnie ośrodka przy ul. Adamieckiego są oblegane przez pacjentów, a średni czas oczekiwania na wizytę wynosi od miesiąca do trzech. Spore emocje wzbudziła także likwidacja poradni wad postawy w dąbrowskim szpitalu, jedynej w mieście. Placówka zawiesiła bezterminowo działalność tej poradni z powodu braku kontraktu z NFZ. Tymczasem mieszkańcy nie wiedzą, gdzie szukać pomocy. - Moja wnuczka dostała skierowanie do tej poradni. Za pierwszym razem niczego nie załatwiłem. Za drugim razem powiedziano mi, najbliższa poradnia wad postawy znajduje się w Czeladzi - mówi Ryszard Żabicki.

Są problemy

Mieszkańcy Osiedla Mydlice mają problem ze znalezieniem dentysty, leczącego w ramach kontraktu z NFZ. Trzy poradnie stomatologiczne z tego terenu, dość rozległego, nie otrzymały bowiem umowy z funduszem. Poradnia przy ul. Ludowej już została zlikwidowana. W sumie ok. dwunastu poradni stomatologicznych z Dąbrowy nie otrzymało kontraktu z NFZ. Wśród odrzuconych znalazły się ośrodki znane mieszkańcom i posiadające licznych pacjentów. Wybrano natomiast 22 miejsca stomatologicznych świadczeń, najwięcej w dzielnicy Gołonóg. WIAN

Neurologia oraz laryngologia

Brak przejrzystych reguł wyboru placówek i skomplikowana procedura, która nie zawsze brała pod uwagę dobro pacjentów sprawiła, że nie wszystkie placówki otrzymały w tym roku prawo świadczeń usług laryngologicznych i neurologicznych w naszym mieście. NFZ odrzucił m.in. ofertę Przychodni Rejonowo-Specjalistycznej "Na Cedlera" w dzielnicy Gołonóg. Choć w ubiegłym roku poradnia laryngologiczna udzieliła tu 3 tys. porad, a neurologiczna ponad tysiąc.

Dlatego pacjenci nie wiedzą często, gdzie mogą szukać pomocy specjalistów. Dziś z bezpłatnych porad laryngologicznych i neurologicznych w Dąbrowie Górniczej można skorzystać więc w placówkach: Szpital Specjalistyczny (ul. Szpitalna 13), NZOZ "Medico-Ząbkowice" Sp. z o.o (Osiedle Robotnicze 6), NZOZ Poliklinika Dąbrowska (Al. J. Piłsudskiego 92). Laryngolog przyjmuje też w: NZOZ Ośrodek Medyczny Mistaza (ul. Długa 34A), NZOZ Przychodnia "Merkury" Sp. z o.o. (ul. Adamieckiego 13), NZOZ "Nowa Radiologia" s.c. (ul. Piłsudskiego 34/634). Neurolog przyjmuje też w: NZOZ Lumo-Med s.c., (Kasprzaka 46). PAS

Opieka nocna

Mydlice Według informacji NFZ, nie ma obecnie żadnych zmian, w porównaniu z ubiegłym rokiem, dotyczących nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Sprawują ją w mieście Szpital Specjalistyczny oraz Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej ,,Zdrowie". WIAN

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto