Masz telewizor, ale za niego nie płacisz? Rząd weźmie Cię w obroty! Dostarczyciele usług telewizyjnych będą zobowiązani do przekazywania danych osobowych swoich klientów w celach poprawy ściągalności opłat abonamentowych. Czy to koniec z unikaniem płacenia abonamentu RTV?

Abonament RTV 2017 - już sie nie wywiniesz z płacenia. Doniesie na ciebie dostawca kablówki?

Abonament RTV ma działać według nowych zasad. Operatorzy telewizji kablowych i satelitarnych mają otrzymać tzw. zlecone zadania publiczne, w których będą zmuszeni do dostarczania Poczcie Polskiej danych osobowych swoich klientów. Dzięki temu wpływy ze ściągalności abonamentu mają wzrosnąć dwukrotnie. Obecnie trwają konsultacje w sprawie nowelizacji ustawy abonamentowej, która w życie ma wejść pod koniec lata.Rząd chce zmian w sposobie ściągania daniny radiowo-telewizyjnej. W zeszłym roku abonament opłaciło jedynie nieco ponad milion gospodarstw domowych. Nowelizacja ustawy ma to zmienić. W jaki sposób? W założeniach rządu poprawienie poboru opłat abonamentowych ma nastąpić dzięki włączeniu dostawców płatnej telewizji (operatorów sieci kablowych i platform satelitarnych) do procesu rejestracji odbiorników oraz identyfikacji ich użytkowników. Innymi słowy, dostawca płatnej telewizji będzie musiał powiadomić Pocztę Polską o tym, że będący jego klientem Kowalski posiada w swoim domu telewizor. Plan jest też taki, żeby opłaty pobierane były nie od gospodarstwa domowego, a od płatnika PIT, CIT i KRUS.

- Rozwiązanie to ma charakter tymczasowy i stanowi pierwszy krok w procesie poprawy systemu finansowania nadawców publicznych w Polsce - informuje MKiDN.


Wysokość abonamentu pozostanie bez zmian i nadal będzie wynosić 22,70 złotych miesięcznie. Projekt nowelizacji ustawy abonamentowej jest obecnie poddawany konsultacji prawno-społecznej.

Obowiązek czy opcja dobrowolna?

MKiDN twierdzi, że zadanie powierzone dostawcom telewizji płatnej będzie miało ograniczony charakter. Nie będą oni rejestrować odbiorników, kontrolować wykonywania obowiązku rejestracji, ani pobierać opłat od abonentów, a jedynie przekazywać ich zgłoszenia Poczcie Polskiej, która w dalszym ciągu będzie wykonywać wszystkie pozostałe zadania związane z rejestrowaniem i pobieraniem opłat abonamentowych. Czy to oznacza, że w zasadzie niewiele się zmieni i w dalszym ciągu będzie można unikać płacenia abonamentu? Niekoniecznie.

Biznes

Komentarze (13)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

ogladacz wizjera (gość)

Kurdupel głupszy juz i tak nie będziesz.Wykupsobie tylko TVN i ogladaj do woli kwik Kodowców, i starych SBKów

kurdupel (gość)

Płacić za znienawdzoną pisowską tubę i tych zatrudnionych tam klakierów, nie dziękuję. Nie oglądam nadawanych tam paszkwili bo przeznaczona jest dla określonych odbiorców którzy popierają wrogość nienawiść i chamstwo wobec drugiego odmiennie myślącego człowieka. Niech płacą ci którzy to oglądają także ci z USA i innych Krajach. Wiele lat mojego życia spędziłem wśród komunistycznej ekstremy aby dzisiaj oglądać jeszcze gorszego dyktatora.

Obserwator z wysoki (gość)

By DZIECIOROBOM, PIJAKOM, WIELODZIETNYM PATOLOGIOM z WYSOKI ( koło Zawiercie,Śląsk) żyło się lepiej.

aneta (gość)

niech mój dostawca z kablówki oddaje im pieniądze za abonament z mojego rachunku bo i tak się płaci duże rachunki

:-) (gość)

Gdyby telewizja publiczna była telewizją neutralną politycznie, z ciekawym programem dla każdego, Polacy zapewne chętnie by na nią płacili. A tak na TVPiS płacić nie mają zamiaru. Każdego dnia wiadomości przygotowywane są już według standardowego szablonu: jedynie słuszna partia (jak za komuny) oraz kościół = cacy, opozycja, sąsiednie kraje, UE (itp) = be. Nie muszę nawet o tej 19:30 włączać telewizora, by się nie domyślić, o czym będą wiadomości. Taką szopkę to niech sobie finansuje partia rządząca z własnych środków. Nawet Tour de Pologne nie potrafią wyemitować w całości, ważniejsze są durne powtórki durnowatych serialików. Niech sobie zakodują TVP i nie będzie problemu. Tylko kto to wtedy będzie oglądał?

babka (gość)

A gdzie ochrona danych osobowych o której tyle lat się trąbi? A poza tym z jakiej racji płacić skoro nie oglądam narodowej telewizji, niech sobie zakodują programy i kto będzie chciał to sobie wykupi dostęp, proste.

krzysztof Kornatowicz (gość)

Za chwilę podziękujemy "kablówkom " i wypowiemy umowy za donoszenie na nas !!! Krzysztof Kornatowicz

Ali (gość)

Jak będzie dostawca donosił to z niego zrezygnuje i będę przez internet oglądał. Jest dużo stron udostępniających tv.