Betonowa Kostka dla Katowic, Superjednostka dla Tychów. Znamy wyniki obu plebiscytów

Wyburzenie kortów im. Jadwigi Jędrzejewskiej w Katowicach najgorszą realizacją w przestrzeni publicznej ubiegłego roku, zaś najlepszą – rewitalizacja nabrzeża jeziora Paprocany w Tychach. To wyniki tegorocznych plebiscytów Betonowa Kostka i Superjednostka, organizowanych od lat przez Stowarzyszenie Moje Miasto z Katowic.

Nominacje, które do SMM spływały od mieszkańców aglomeracji w lutym i marcu oceniało jury w składzie Hubert Bronicki z Teatru Rawa, socjolog miasta dr Krzysztof Bierwiaczonek, Kuba Nagórski i Magda Giertuga z agencji kreatywnej Kręci Się!, Karol Piekarski z Instytucji Kultury Katowice – Miasto Ogrodów, Maciej Skobel – założyciel galerii Dwie Lewe Ręce oraz dr Jacek Siebel, dyrektor Muzeum Historii Katowic.

Jak relacjonuje Martyna Fołta z SMM najbardziej burzliwa dyskusja toczyła się wokół nominacji do Betonowej Kostki dla katowickiej strefy kultury. - Nie wszyscy członkowie komisji zgodzili się z krytyką rozwiązań urbanistycznych tego obszaru – dodaje.

Realizacji bronił m.in. Piekarski. - Należy zastanowić się, co zrobić by Strefa Kultury była cały czas żywa. Trzeba zaprojektować odpowiednie usługi dla tego obszaru, by wykorzystać jego potencjał – mówił.
.
Bardziej krytyczni okazali się natomiast przedstawiciele Teatru Rawa. Ewa Kubiak stwierdziła, że instytucje zlokalizowane w strefie powinno się umieścić w różnych częściach miasta. Jej wątpliwości wzbudził też koszt inwestycji. - Wydano mnóstwo pieniędzy na obiekty będące wyrazem urzędniczej megalomanii, tymczasem Katowice to miasto, które pustoszeje. Pytanie czy nowe gmachy sprawią, że Katowice przyciągną ludzi? - pytała Kubiak.

Z kolei dr Bierwiaczonek zwrócił uwagę na niewłaściwy proces projektowania miasta. - Najpierw stworzono przestrzeń, a później zastanawiamy się jak ją wypełnić i jak przyciągnąć ludzi. Obecnie najlepiej pod tym względem radzi sobie NOSPR, który jest tłumnie odwiedzany i gdzie trudno kupić bilet na koncert - zauważył socjolog.
- Ostatecznie spośród pięciu nominacji do Betonowej Kostki Strefa Kultury zajęła trzecie miejsce. Dużo krytycznych uwag zebrały też żółte barierki oddzielające ruch pieszych od samochodowego w centrach miast, które zajęły drugie miejsce – wyjaśnia Fołta.

Z kolei spośród pięciu nominacji do Superjednostki najwięcej przychylnych głosów zebrała rewitalizacja nabrzeża jeziora Paprocany w Tychach.
- Należy docenić fakt, że zaprojektowano to miejsce z myślą o rodzinach z dziećmi. Świetne jest połączenie zapewnienia bezpieczeństwa z możliwościami zabawy - pochwalił projekt Kuba Nagórski.

Jurorzy chwalili też Muzeum Powstań Śląskich, czyli rewitalizację zabytkowego budynku przy ul. Polaka w Świętochłowicach.
- W głosowaniu internetowym (na portalu slask.naszemiasto.pl) ta inwestycja zdobyła najwięcej, bo 1183 głosów – przypomina Fołta.
- Rewitalizacja tego budynku to docenienie spuścizny Georga i Emila Zillmanów, którzy byli jednymi z najciekawszych architektów pierwszej połowy XX w. na Górnym Śląsku - mówił Bierwiaczonek.

Jurorzy pochwalili również politykę rowerową w Dąbrowie Górniczej

Przypomnijmy, że oba tegoroczne plebiscyty ruszyły pod koniec lutego. W tym roku Betonowa Kostka zostanie przyznana po raz 10., zaś Superjednostka po raz 5. Do obu nominowano po pięć realizacji. Do nagrody na najlepsze realizacje w przestrzeni publicznej regionu rewitalizację terenu nad jeziorem Paprocany w Tychach, Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, tymczasową realizację z Parku Śląskiego - Kontenery Kultury, ślaski Barbakan - budynek mieszkalny w katowickim Dębie i politykę rowerową w Dąbrowie Górniczej. Zaś do tytułu bubla roku (antynagrody na najgorszą realizację w przestrzeni publicznej) strefę kultury w Katowicach, termomodernizację bloku mieszkalnego przy ul. Ostrogórskiej 15 w Sosnowcu, żółte barierki przy drogach i chodnikach montowane w aglomeracji śląskiej oraz market Aldi w Dąbrowie Górniczej i likwidację kortów tenisowych w Katowicach.

Rok temu za najlepszą realizację w przestrzeni publicznej uznano Galerię Elektrownia, zaś za najgorszą - pierwszą z czterech wież zbudowaną na osiedlu Tysiąclecia w Katowicach.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować Nie działa? Spróbuj wyłączyć Adblock samodzielnie w ustawieniach.