Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bohdan Butenko wystawa Dąbrowa Górnicza: wyjątkowe ilustracje mistrza

PAS
Bohdan Butenko wystawa Dąbrowa Górnicza. Serdecznie zapraszamy na wystawę "Bohdan Butenko - kopę lat!", którą można oglądać w filii nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Górniczej (ul. Kasprzaka 46). Mieliśmy okazję uczestniczyć w wernisażu tej wystawy, który zgromadził wielu starszych i młodszych czytelników. Wszyscy mieli okazję poznać wiele niecodziennych faktów z życia dziś już 83-letniego mistrza polskiej ilustracji.

Bohdan Butenko wystawa Dąbrowa Górnicza: wyjątkowe ilustracje mistrza

Wystawa została zorganizowana z okazji 60-lecia pracy twórczej mistrza, a w czasie wernisażu można było zapoznać się z ponad kopą jego prac. O niespodzianki gawędziarskie oraz multimedialne zadbał Dariusz Rekosz. Na wystawie można zobaczycie książki (od "Almanachu literackiego" 1954, aż do "Gapiszon i wędzone morze" 2014), a także plakaty, znaczki pocztowe oraz grafiki pana Bohdana, specjalnie przygotowane na tę okazję.

– Z książkami ilustrowanymi przez Bohdana Butenkę wiąże się wiele, wydawałoby się niewiarygodnych historii. I tak „Przygody kropli wody” z 1965 roku zostały w naszym kraju wydane tylko raz. Tymczasem w Japonii sprzedanych zostało w sumie … ponad milion egzemplarzy tej książki, ponieważ tam wydanych zostało aż sześć pozycji z tego cyklu. Do każdego z nich ilustracje tworzył oczywiście pan Bohdan – opowiada Dariusz Rokosz. – Z kolei inna ciekawostka związana jest z książką Małgorzaty Stróżewskiej „Swetry, swetry, swetry…”, wydanej w 1983 roku. Wiadomo, były to czasy, kiedy w sklepach było niewiele, a swetry i wiele innych ubrań powstawały po prostu w domach. Ta książka z ilustracjami pana Bohdana podpowiadała właśnie, jak krok po kroku zrobić takie swetry. Kiedy pojawiła się po raz pierwszy na stoisku w Warszawie, przed Pałacem Kultury i Nauki, zainteresowanie było tak ogromne, że chętni na jej nabycie przewrócili i prawie zdemolowali całe stoisko. Trzeba je było przenieść w inne miejsce i rozpocząć sprzedaż od nowa. Mało kto wie także, że Bohdan Butenko był także autorem scenografii do znanego i bardzo lubianego cyklu telewizyjnego, czyli „Kabaretu Starszych Panów” – dodał.

Na podstawie przygód Gapiszona (wydanych także m.in. w Niemczech) powstała natomiast pierwsza w Polsce animowana dobranocka. Postać Gapiszona namalowana była na 180 szybach i pokazywana raz przez jedną, raz przez drugą kamerę. Dzięki temu Gapiszon w różnych pozycjach ruszał rękami lub zmieniał swoje położenie. Pan Bohdan czekał zawsze w pogotowiu i jeśli któraś z szyb się rozbiła, to natychmiast był w stanie dorysować brakującą pozę. Równie nowatorskie były przygody harcerza Kwapiszona, którego postać (i innych uczestników przygód) była wklejana w autentycznie wykonane zdjęcia. Dzięki takiej technice powstał jeden z pierwszych w kraju, całkiem nowatorskich komiksów.

Część ekspozycji wsparły (w kolejności alfabetycznej): Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Teatr Baj Pomorski, Wydawnictwo Dreams oraz Wydawnictwo Zysk i S-ka. Odwiedzający wystawę będą mogli nabyć książki zilustrowane (a także napisane) przez Bohdana Butenkę.

Bohdan Butenko wystawa Dąbrowa Górnicza: kilka słów o autorze ilustracji i książek

Bohdan Butenko - urodził się 8 lutego 1931 roku w Bydgoszczy. Spędził tam jednak tylko 8 lat swojego życia, bo już jesienią (październik) 1939 roku - miesiąc po wybuchu II wojny światowej - przeniósł się do Warszawy, gdzie mieszka do dzisiaj.

Ukończył najpierw Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych, a następnie studia na Akademii Szuk Plastycznych (1955). Tam właśnie bronił dyplomu w pracowni Jana Marcina Szancera, wykonując ilustracje do książki pod tytułem "Opowieść o tulskim mańkucie i stalowej pchle" (autor: Mikołaj Leskow).

W roku ukończenia studiów, Bohdan Butenko został redaktorem artystycznym wydawnictwa Nasza Księgarnia (1955) i to on zatwierdzał projekty graficzne książek, które trafiły później do druku. W NK pracował blisko 10 lat.

Od roku 1956 rozpoczął ilustrowanie książek różnych pisarzy (zarówno w kraju, jak i za granicą) i stał się także autorem szeregu własnych, kultowych produkcji.
Z tych najbardziej znanych należy wymienić:
• "Pierwszy! Drugi!! Trzeci!!!" (KAW, 1975)
• "Pyś, czyli wiadukt nad chaszczami" (Literatura, 1998)
• "Bałwanka Gapiszona" (Ezop, 2001)
• "Gapiszon i krokodyl" (Ezop, 2003)
• "To ja, Gapiszon" (Egmont, 2003)
• "Krulewna Śnieżka" (Nasza Księgarnia, 2008)
oraz wiele innych, w tym cykl o Kwapiszonie (Nasza Księgarnia).
Współpracował z wieloma wydawcami oraz z czasopismami dla dzieci i młodzieży - "Miś", "Płomyczek", "Płomyk", "Świerszczyk". Jego ilustracje pojawiały się także w "Świecie Młodych", a przygody "Gapiszona" zostały zekranizowane.

Jest laureatem wielu nagród.
W kraju otrzymał między innymi:
• 1963, 1967, 1969, 1988, 1990, 2009, 2013 - nagrody i wyróżnienia w konkursie PTWK (Najpiękniejsza Książka Roku)
• 1979 - Srebrne Koziołki ("Dzień dobry!")
• 1979 - Srebrne Koziołki ("Historia jednego filmu")
• 1990 - Książka Roku PS IBBY ("O Felku, Żbiku i Mamutku")
• 2003 - BESTSELLERek ("Babci Brygidy szalona podróż do Krakowa")
Za granicą otrzymał między innymi:
• 1965 - nagrodę IBA (Lipsk) - il. i op. książki "Dong, co ma świecący nos" E. Leara
• 1970 - II nagrodę na MTK (Moskwa) - il. do książki "Ziemia" W. Zonna
• 1971 - nagrodę IBA (Lipsk) - il. i op. książki "Krople na start" L. Górskiego
• 1976 - Premio Europeo (Padwa) - il. książki "Całe życie Marianny" J. Duche
• 1977 - nagrodę IBA (Lipsk) za il. i op. książki "Pali się!" J. Brzechwy
• 2003 - nagrodę IMAGE (Istambuł) za il. do książki "Wyczyny niezrównanego hodży Nasreddina" I. Shaha.
Otrzymał także nagrody za całokształt twórczości:
• 1974 - Nagroda Prezesa Rady Ministrów
• 1976 - Medal Komisji Edukacji Narodowej
• 1981 - Medal dla Twórców i Przyjaciół Książki dla Dzieci
• 2003 - nominacja PS IBBY do Szwedzkiej Nagrody Pamięci Astrid Lindgren
• 2004 - Medal PS IBBY
• 2005 - nominacja do Nagordy Prezydenta RP "Sztuka Młodym"
• 2005 - nominacja PS IBBY do Szwedzkiej Nagrody Pamięci Astrid Lindgren
• 2006 - "Pegazik" nagroda Poznańskich Spotkań Targowych
• 2006 - Doroczna Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
• 2009 - "Guliwer w krainie Liliputów" - dla dojrzałego i wybitnego twórcy, o znaczącym dorobku artystycznym lub naukowym
• 2011 - Nagroda Specjalna Fundacji "ABCXXI - Cała Polska Czyta Dzieciom"
• 2011 - Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.
Wszystkie wymienione powyżej pozycje można znaleźć w sekcji Dorobek.
Jest Kawalerem Orderu Uśmiechu (2012).

Mamy dla Was niespodziankę. Wśród osób, które wymienią pięciu bohaterów książek, ilustrowanych przez Bohdana Butenkę, rozlosujemy dwa egzemplarze najnowszej publikacji autorstwa Bohdana Butenki, czyli „Gapiszon i wędzone morze”. Odpowiedzi proszę przesyłać do 5 marca, do godz. 12.00 na adres: [email protected] W treści maila proszę podać także nr telefonu kontaktowego. Życzymy powodzenia!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto