Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski: są aż 274 pomysły! Animatorzy pomagają w wyborze

PAS
mat. UM
Budżet obywatelski w Dąbrowie Górniczej przeszedł ogromną metamorfozę i jego tegoroczna, piąta już edycja wygląda inaczej od poprzednich. Jedną z nowości jest udział w nim ośmiu tak zwanych animatorów, którzy w każdej z dzielnic wspólnie z mieszkańcami pracują nad wypracowaniem najlepszych projektów, które w przyszłym roku będą realizowane w poszczególnych dąbrowskich dzielnicach.

Budżet obywatelski: są aż 274 pomysły! Animatorzy pomagają w wyborze

Za nami pierwsze spotkania animatorów z dąbrowianami, czyli etap tak zwanego mapowania. Na ich podstawie można stwierdzić, że każde z nich przebiegło w nieco inny sposób, natomiast wszystkie miały jedną cechę wspólną, czyli zaangażowanie mieszkańców. Uczestnicy dochodzili do wspólnych wniosków, najczęściej pojawiające się postulaty są takie, aby dzielnica była czysta, bezpieczna, dobrze zagospodarowana, zielona, i przyjazna.

– Jesteśmy na wstępnym etapie prac, nasi animatorzy mają za sobą chrzest bojowy. Myślę, że udany – mówi Piotr Drygała, naczelnik Wydziału Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej Urzędu Miejskiego. – Frekwencja na spotkaniach była raz większa, raz mniejsza. Generalnie widać jednak zainteresowanie kolejną edycją budżetu obywatelskiego. W części dzielnic pojawia się już teraz dość dużo pomysłów. Najbliższe tygodnie i rozmowy z mieszkańcami zadecydują, czy będzie konieczne głosowanie, czy wybrany zostanie w dzielnicach jeden wspólny projekt. I to właśnie on będzie realizowany, bez wyborów i liczenia głosów – dodaje.

Ułatwieniem dla mieszkańców w tym roku jest m.in. to, że przy zgłaszaniu pomysłów nie musieli już sprawdzać i ustalać, na czyich gruntach miałby być wykonany dany projekt. Nie trzeba było również podawać szacunkowych kosztów takiego przedsięwzięcia. Wszystko ma być prostsze i bardziej przejrzyste.

Obecnie trwa trzeci etap procedury budżetowej, czyli wstępna weryfikacja pomysłów. W ramach drugiej części Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego wpłynęły natomiast 274 pomysły. Najbardziej aktywną dzielnicą, pod względem ilości składanych pomysłów, okazał się Kasprzak, którego mieszkańcy złożyli ich aż 40.
Mieszkańcy w swoich koncepcjach na zmiany w dzielnicach wskazywali najczęściej: potrzebę remontu chodników, dróg oraz tworzenia nowych miejsc parkingowych. Stosunkowo często pojawiały się też pomysły dotyczące utworzenia skwerków, parków, boisk czy doposażenia bibliotek.

Teraz pracownicy Urzędu Miejskiego sprawdzają wszystkie pomysły pod kątem własności nieruchomości, planów miasta wobec wskazanej nieruchomości, zgodności z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego oraz wstępnych kosztów. Weryfikacja potrwa do 18 maja, a następnego dnia wkroczymy w następny, czwarty już etap Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego, w którym animatorzy dzielnicowi na spotkaniach w dzielnicach będą prezentować zgłoszone pomysły.

Oto ósemka dąbrowskich animatorów: Ilona Barańska-Węzik ([email protected]), dzielnice: Błędów, Kuźniczka Nowa, Łazy Błędowskie, Łęka, Łosień, Okradzionów, Rudy. Piotr Seremet ([email protected]), dzielnice: Aleje, Reden, Reden-Adamiecki, Śródmieście. Monika Kosmala ([email protected]), dzielnice: Antoniów, Marianki, Piekło, Ratanice, Trzebiesławice, Ujejsce. Monika Kosmala ([email protected]), dzielnice: Antoniów, Marianki, Piekło, Ratanice, Trzebiesławice, Ujejsce. Piotr Badoń ([email protected]), dzielnice: Broadway, Łęknice, Manhattan, Podlesie, Staszic, Zielona-Korzeniec-Dziewiąty. Mariusz Stefaniak ([email protected]), dzielnice: Gołonóg, Kasprzak, Stary Gołonóg. Ewa Stęplewska ([email protected]), dzielnice: Mydlice Południowe, Mydlice Północne, Stara Dąbrowa. Sebastian Kamieniarz ([email protected]), dzielnice: Strzemieszyce Małe, Strzemieszyce Wielkie, Tworzeń.

Cztery lata temu odbyła się premierowa prezentacja modelu Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego. Od tego czasu powstało 244 projektów, które wymyślili pomogli opracować i wybrali mieszkańcy 35 dzielnic Dąbrowy Górniczej. W piątej edycji do podziału ponownie jest 8 mln zł. Tym, co nowy model ma najbardziej różnić od poprzednich, jest zasadnicza rezygnacja z głosowania na rzecz osiągnięcia kompromisu przez uczestników spotkań konsultacyjnych. Zakłada się, że głosowania odbędą się tylko w tych dzielnicach, w których nie uda się wybrać projektu lub kilku projektów akceptowanych przez wszystkich uczestników konsultacji. Wiele zależeć będzie też od animatorów. Każdy z nich otrzyma za swoją pracę łączne wynagrodzenie wysokości ok. 9 000 zł. netto. Wynagrodzenie będzie wypłacane w transzach za prawidłowo wykonane etapy procesu, animacja (mapowanie) dzielnicy, tworzenie rankingu pomysłów, doprecyzowanie pomysłów (projektowanie). Oszacowano, że animator będzie pracował średnio 20 godzin tygodniowo, w czasie kiedy będą prowadzone przez niego spotkania zawarte w harmonogramie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto