Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Choinki, grzańce, a nawet naleśniki francuskie znajdziesz na jarmarkach

KG, LOTA
Arkadiusz Ławrywianiec
Na Jarmarkach kupimy świąteczne prezenty, posłuchamy kolęd, napijemy się grzanego wina i zjemy przysmaki z Włoch czy Francji.

W tym roku w Katowicach będą dwa jarmarki świąteczne. Jeden w centrum (od 4 do 23 grudnia), drugi w Nikiszowcu. Jarmark Świąteczny w Nikiszu tradycyjnie potrwa dwa dni, a rozpocznie się w sobotę. Będzie na nim to, co w nikiszowieckich jarmarkach lubimy najbardziej: domowe ciasto, krupniok, wodzionka, wiedeńska karuzela i wyroby lokalnych artystów. A także znacznie więcej. - Będzie można podziwiać albo kupić ręcznie robione ozdoby, biżuterię czy malarstwo. Zjemy specjały śląskiej kuchni, a od południa czynne będą atrakcje dla dzieci, czyli wspaniała karuzela wiedeńska i pociąg św. Mikołaja - wymienia Waldemar Jan, koordynator Programu Centrum Aktywności Lokalnej.

W programie Jarmarku na Nikiszu jest koncert muzyki klasycznej w kościele św. Anny (g. 17), a w maglu Mieczysław Bieniek będzie opowiadał, jak hajer ze Śląska do Putina list pisał (g. 18).
Drugiego dnia atrakcji na jarmarku będzie jeszcze więcej i już od rana, od godz. 9. W budkach, które staną na placu Wyzwolenia, odnajdziemy m.in. domowe wypieki mieszkańców Nikisza oraz ciasta z piekarni Michalskich. Na rynek zjedzie w sumie kilkudziesięciu wystawców z całego Śląska. Będą prezentowali rzeźbę, ceramikę, koronki, świąteczne ozdoby, itp. Popołudniu na scenie na rynku rozpoczną się koncerty, wystąpią zespoły młodzieżowe, orkiestra dęta kopalni Wieczorek, grupa Niekonwencjonalni oraz The Chance, czyli kobiece trio znane z telewizyjnego show X-Factor. Również w niedzielę odbędą się dwie wycieczki z przewodnikiem po Nikiszu.
- Wydajemy także we współpracy ze Stowarzyszeniem Pyrlik Stalowy specjalny numer gazety "Magiel - Niecodziennik Nikiszowiecki", który będzie współredagowany przez młodzież z Centrum Zimbardo. Jarmarkowi towarzyszyć będzie też zbiórka krwi, realizowana przez Fundację Kropla Życia im. Agaty Mróz-Olszewskiej - dodaje Jan.

W środę stanie, tradycyjnie już na ulicy Staromiejskiej, Jarmark Bożonarodzeniowy. Do 23 grudnia będziemy mogli kupić na nim m.in. bursztyny, ceramikę artystyczną, wędzone ryby z Pomorza, wędliny, żywe choinki, grzane wino, ciasta czy przyprawy. - Będzie około 40 wystawców z Polski, ale też z Litwy, Białorusi, Ukrainy, Włoch i Francji. Zjemy lasagne, naleśniki francuskie, litewskie wędliny, kupimy też szkło i wyroby z wełny - mówi Marek Kijak, organizator Jarmarków Śląskich. Na ulicy Staromiejskiej stanie też Domek św. Mikołaja, do którego dzieci będą mogły przynosić listy. Impreza mikołajowa potrwa od piątku do niedzieli.

A od wczoraj, na placu Szewczyka przed Galerią Katowicką, oko cieszy choinka. Ma ponad 15 metrów wysokości i 700 bombek, a światełka na niej zapalili podopieczni Świetlicy Środowiskowej im. św. Wojciecha w Katowicach.

Wkrótce też, przy kościele św. Barbary przy ul. Dworcowej w Gliwicach , 20-metrowa choinka rozbłyśnie tysiącem świateł. Jak co roku na gliwickim rynku będzie można poczuć magię Świąt dzięki Jarmarkowi Świątecznemu odbywającemu się od 6 do 24 grudnia. Mieszkańcy Gliwic i turyści będą mogli zobaczyć oraz zakupić na straganach wyroby regionalne, ozdoby świąteczne i choinkowe, choinki, pamiątki i rękodzieła, biżuterię, ceramikę artystyczną, artykuły spożywcze oraz wyroby garmażeryjne i gastronomiczne.

Zabrzański jarmark potrwa od 6 do 20 grudnia. Wystawców z Polski i Czech spotkamy na Placu Wolności. Dostaniemy rękodzieło, grzańca, potrawy świąteczne na ciepło, pierniki i ozdoby. - Zaczynamy rozświetleniem choinki. Potem b ędą takie atrakcje jak przejazd bryczką, kapele góralskie, które zagrają świąteczne piosenki. Zorganizujemy Wigilię dla mieszkańców, rozdamy też choinki - mówi Mariola Wnętrza-Sadłocha z Urzędu Miasta Zabrze.

W najbliższy weekend na ul. Jagiellońskiej w Chorzowie odbędzie się jarmark, a na nim zabawa dla najmłodszych, spotkanie kabaretowe z Joanną Bartel i widowisko łączące taniec orientalny z tańcem z ogniem. To sobotnie atrakcje, a co nas czeka w niedzielę? Największą atrakcją będzie gotowanie wigilijne z Remigiuszem Rączką oraz warsztaty rzeźbienia w lodzie. Nie zabraknie występów muzycznych i zabaw dla dzieci.
Co ciekawego znajdziemy w Sosnowcu? - Stawiamy na rękodzieło i wyroby własne, pochodzące od zdolnych ludzi, a nie z Chin - mówi Agnieszka Skrzyńska z organizacji Jarmarku, który od 16 do 20 grudnia stanie na Placu Stulecia.

Świąteczna sceneria zapanowała już na rynkach w Krakowie i Wrocławiu, gdzie co roku odbywają się jedne z najbardziej znanych polskich jarmarków. Warszawa zaprasza na pierwszy kiermasz świąteczny zorganizowany na Dworcu Centralnym. Jest to jeden z czterech jarmarków jakie pojawią się w stolicy. Zawsze możecie też zrobić weekendowy wypad na stragany do Wiednia, Budapesztu, Bratysławy czy Pragi, które już wprowadzają w świąteczną atmosferę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto