Prawie 9 tysięcy tegorocznych maturzystów z województwa śląskiego nie dostało wczoraj świadectwa dojrzałości. Powodów do ocierania łez nie brakuje, bo po pierwsze matura w tym roku nie była trudna, nawet ta z matematyki, a po drugie za sprawą niżu demograficznego posiadacze świadectw nie muszą się specjalnie martwić o wyniki naboru na studia.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
W województwie śląskim zdało 81,34 proc., co oznacza, że idziemy łeb w łeb z Mazowszem. Wypadliśmy jednak gorzej w porównaniu z Małopolską, gdzie maturę zaliczyło 83 proc. zdających. W woj. śląskim najlepiej wypadły Mysłowice, a najgorzej szkoły w powiecie częstochowskim.

Oceny osiągnięć z matematyki, która po 25 latach wróciła na maturę, są skrajne. Pod koniec 2009 roku zapowiadano rzeź niewiniątek, tymczasem maturzyści w większości poradzili sobie z zadaniami. "Spodnie po obniżce ceny o 30 proc. kosztują 126 zł. Ile kosztowały przed obniżką?" - to jedno z zadań przygotowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, które znalazło się na egzaminie z poziomu podstawowego.

O tym, czy ten poziom wiedzy wystarczy, żeby zostać inżynierem, okaże się dopiero za kilka lat. W maju maturzyści mówili o wielu zadaniach "proste" lub "banał".
Zgodnie z zasadami maturalnymi przedmiot uznaje się za zdany, jeśli maturzysta dostanie co najmniej 30 proc. punktów możliwych do zdobycia z danego przedmiotu. W tym wypadku, można było otrzymać maksimum 50 pkt. W arkuszu było aż 25 zadań za 1 pkt., 6 za 2 pkt., 2 za 4 pkt. i jedno za pięć punktów. Wystarczyło rozwiązać najprostsze i matura w kieszeni. Matematykę uznano za zaliczoną, jeśli piszący zdobył 15 pkt.

- Rzeczywiście tegoroczna matura nie była trudna. Do matematyki nawet nie zajrzałam, a dostałam 62 proc. Skupiłam się na przedmiotach, które są wymagane na medycynę. Jestem bardzo zadowolona. Rozszerzenie z chemii zaliczyłam na 87 proc., z biologii na 78 proc. - opowiada Anna Słomka, absolwentka Liceum Ogólnokształcącego im. Norwida w Tychach.

W LO im. Słowackiego w Częstochowie zdali wszyscy. - Nawet gorsi uczniowie uzyskiwali bardzo dobre wyniki z matematyki. W klasie humanistycznej te wskaźniki wahają się od 62 do 86 procent punktów. Jestem nauczycielką matematyki, więc nie mnie oceniać poziom trudności egzaminu z tego przedmiotu, ale wydaje mi się, że był łatwy - mówi Lidia Jończyk, dyrektorka LO w Częstochowie.

Maturę z matematyki zdało 87,14 proc. śląskich maturzystów (kraj 87 proc.). - To oznacza, że cztery tysiące nie dostało wyników uprawniających do otrzymania świadectwa dojrzałości właśnie z powodu matematyki - tłumaczy Roman Dziedzic, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie.

Czytaj także

  Komentarze (4)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  gorol (gość)

  wazna jest generalna nauka slonskiego gotowanie rolady klusek modrej kapusty krepla akordeon szlagry grill beer maszkiety reszta na zawal

  góral (gość)

  przeobraził się dzisiaj w "Grupę 10 młodych ludzi".Nawet mu się nie chciało poprawić ordynarnego błędu ortograficznego w tekście wczoraj zamieszczonym przy innym temacie.Kup sobie w końcu słownik ortograficzny.Jeżeli nie masz kasy na to to zwyczajny emeryt Ci "leonie " kupię bo dla mnie słowo Polska oznacza również dbałość choćby na poziomie podstawowym o język polski!

  Grupa 10 mlodych ludzi (gość)

  PODATEK KATASTRALNY -- to nic śmiesznego -- ostudzi gorące głowy, ale już będzie za późno! NIE BĘDZIE ZMIŁUJ! Komorowski to NIE pro-społecznie zorientowany Kaczyński! Każdy, kto coś ma wartościowego zapłaci; oczywiście Palikot, czy Miro zostaną z tego zwolnieni, jako zasłużeni! Post Scriptum: warto zobaczyć kreskówkę o Kandydacie: www.youtube.com/watch?v=7qbKCzTqKMk&feature=topvideos PRZEKARZ DALEJ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!