(© fot. arc)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

zapraszamy do lektury zapisu czatu medycznego "Pierwsza pomoc w stanach zagrożenia życia" - naszym gościem był - dr Arkadiusz Niczyporuk.


Moderator: Witamy na czacie dr. Arkadiusza Niczyporuka


dr_Arkadiusz_Niczyporuk: Witam wszystkich Internautów~grzesiek38: co powinien posiadać każdy z nas (np. na wycieczce górskiej) - żeby móc w każdej chwili udzielić pierwszej pomocy?


dr_Arkadiusz_Niczyporuk: wystarczy mieć ze sobą hustę do udzielania pierwsza pomocy. jej cena to około 3-5 zł. do reszty działań ratowniczych wystraczą własne ręce i dużo chęci~Mimi: Na zachodznie zasad udzielania pierwszej pomocy uczą się już małe dzieci w przedszkolu. Czy jeśli jakaś placówka przedszkolna lub szkoła byłyby zainteresowane takim kursem, do kogo powinny się zwrócić w tej sprawie?


dr_Arkadiusz_Niczyporuk: część placówek edukacyjnych naucza pierwszej pomocy w oparciu o ratowników PCK, zaprzyjaźnionych rodziców z służby zdrowia itp. Coprawda w ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym jest taki zapis ale jeszcze jest zapisem martwym. Utkneło to na poziomie ministerstwa edukacji i zdrowia.~Kitty: Gdzie na Śląsku można nayczyć się udzielania pierwszej pomocy? Ile to kosztuje?


dr_Arkadiusz_Niczyporuk: dokładny spis szkół nauczających pierwszej pomocy (godnych uwagi) zostanie zamieszczony w sobotnimwydaniu DZ~Bobby7: Jak wykonuje się masaż serca u małego dziecka?


dr_Arkadiusz_Niczyporuk: do 1 roku życia uciska się dwoma palcami środek mostka na głębokośc około 2cm z częśtotliwością 100/min, powyżej roku nasadą jednej dłoni. wszystkie te czynności w sekwencji 15 uciśnięć na 2 wdechy~black_butterfly___Natka(:): słyszałam iedyś że poszkodowanych osób nie wolno zostawić samych, ale jeśli nokogo w pobliżu nie ma, nie mamy też telefonu ze sobą, a stan ofiary jest na tyle ciężki albo powiedzmy nie przytomna jest to czy możemy ją zostawić by pójść po pomoc?


dr_Arkadiusz_Niczyporuk: oczywiście, wezwanie pomocy jest najistotniejsze. Jeśli nie mamy telefonu należy jak najszybciej udać się po pomoc. Jeśli osoba jest nieprzytomna ułużmy ją w pozycji bezpiecznej i udajmy się po pomoc.~Bobby7: Co zrobić jesli dziecko zakrztusi się np. cukierkiem? Nie chodzi mi o niemowlęta, ale dziecko w wieku przzedszkolnym.


dr_Arkadiusz_Niczyporuk: w wieku przedszkolnym można zastosować rękoczyn ucisku na nadbrzusze. Stajemy za dzieckiem i uciskamy dwoma rękami na nadbrzusze 5 razy następnie 5 uderzeń w okolicę międzyłopatkową i powtarzamy uciski .........do skutku~tolka: skąd taka niska świadomość u Polakow na temat zasad udzielania pierwszej pomocy?


dr_Arkadiusz_Niczyporuk: W Polsce nie ma programu powszechnej edukacji z zakresu pierwszej pomocy. Mówiąc w prost w Polsce nie da się zmusić społeczeństwa do nauczenia się zasad pp. Niestety najczęściej mamy chęć zapoznać się z tymi zasadami po jakimś nieszczęśliwym wypadku a wtedy jest już zwykle za późno....~fghse: Co to jest stan zagrozenia zycia i jakie sa stany zagroznie zycia?


dr_Arkadiusz_Niczyporuk: stan zagrożenia życia związany jest zwykle z zatrzymaniem oddechu i akcji serca - najczęściej spowodowany jest zawałem mięsnia sercowego, udarem mózgu lub obrażeniami doznanymi w wyniku wypadku, porażenia prądem, itp.~tolka: jeżeli kiedyś ... wiedzieliśmy coś o pierwszej pomocy, już dużo zapomnieliśmy - to w razie ewentualnego wypadku spróbować jednak zareagować, czy może tylko wezwać pogotowie - żeby nie zaszkodzić poszkodowanemu?


dr_Arkadiusz_Niczyporuk: Ustawa nakłada na nas obowiązek wezwania pierwszej pomocy, jednak z punktu widzenia osoby poszkodowanej najważniejszą dla niej rzeczą jest rozpoczęcie sztucznej wentylacji i masażu mięśnia sercowego. Zaszkodzić możemy stojąc bezradnie i nie robiąc nic!~Aga_23: Jaki odsetek ludzi w Polsce, nie związanych z branżą medyczną potrafi udzielać pierwszej pomocy? Robił ktoś kiedyś takie badania?


dr_Arkadiusz_Niczyporuk: około 5% Polaków potrafi udzielić pierwszej pomocy zgodnie z obowiązującymi standardami , jednak zwykle są to osoby w jakiś sposób związane z szeroko pojętym systemem ratownictwa (straż pożarna, GOPR, TOPR, WOPR inne służby)~grzesiek38: jak ze znajomością pierwszej pomocy wypadają polacy na tle czlonków UE?


dr_Arkadiusz_Niczyporuk: Niestety nienajlepiej, jednak tendencja jest rosnąca i mamy nadzieję że z roku na rok będzie coraz lepiej. Proszę pamiętać że system ratownictwa medycznego działający w obecnej formie w Polsce jest stosunkowo "młody".~Vikii_X: Jak pomóc sobie samemu w chwili wypadku lub zawału?


dr_Arkadiusz_Niczyporuk: Jeśli możemy należy jak najszybciej poinformować POgotowie Ratunkowe. W zawale sami nie jesteśmy w stanie sobie pomuc, konieczna jest interwencja lekarska. W wypadku w zależności od obrażeń możemy np. zatamować krwotok zewnętrzy itp.~uff: slyszałem że w czasie wypadku w hali MTK ludzie dzwonili pod 112 i zero reakcji - nikt nie odbierał! to gdzie w końcu powinno się dzwonić w takich chwilach?


dr_Arkadiusz_Niczyporuk: należy dzwonić na nr 112 lub 999 (Pogotowie ratunkowe), można też poinformować Straż Pożarną nr 998 lub Policję 997.~uff: czy w Polsce np. jedyny obserwator wypadku - który przyglądając sie nie reaguje - może w jakiś sposób zapłacić prawnie za brak reakcji. slyszałem że we Francji jeden z dziennikarzy robil fotki zamiast reagować - i pociągnęli do odpowiedzialności redakcję.


dr_Arkadiusz_Niczyporuk: Zgodnie z Kodeksem Karnym art. 162 Każdy kto znajdzie osobę w stanie zagrożenia życia ma obowiązek udzielenia pierwszej pomocy z zachowaniem własnego bezpieczeństwa.~fghse: Czy kazdy musi umiec udzielac pierwszej pomocy?


dr_Arkadiusz_Niczyporuk: Najlepiej żeby każdy z nas potrafił udzielić pierwszej pomocy. Nigdy nie wiemy kiedy możemy być świadkami jakiegoś wypadku czy innego zdarzenia.Toomx: a ja mam takie pytanie dlaczego prubuje się obarczyć zwykłych ludzi tym czym powini się zajmować odpowiednio przystosowane służby rozumiem że w dużych miastach jest to potrzebne ale tam gdzie karetka może dojechać w kilka minut to jej nie ma a potem obarcza się ludzi za to?


dr_Arkadiusz_Niczyporuk: Najważniejsze jest pierwsze 5 minut od zatrzymania akcji serca - jeśli świadek zdarzenia podejmie się resuscytacji to daje ogromne szanse na przeżycie osobie poszkodowanej. Większość systemów ratownictwa na świecie przewiduje czas dotarcia do poszkodowanego w "mieście" od 8 - 12 min.~ciekawska: w szkolach średnich jest PO, potem szkolenia BHP (na obu przedmioyach jest to poruszane) - więc może takie zajęcia nie rozwiązują sprawy niewiedzy u nieletnich!w niemczech uczniowie mają wizytę na izbie przyjęć - i wszystko pokazuje ratownik a nie 50letni nauczyciel!może to byloby rozwiazanie?


dr_Arkadiusz_Niczyporuk: Niestety jednostki akademickie zajmujące się edukacją pierwszej pomocy nie mają możliwości kontroli czego uczą nauczyciele PO czy osoby na kursach BHP. Proszę pamiętać że wytyczne udzielania pierwszej pomocy zmieniają się raz na 5 lat.~ciekawska: czy nie uważa Pan że w Polsce dla wiedzy w tym zakresie najbardziej przyczynił się (wśród nieletnich) ... Jurek Owsiak i jego patrol pomocy?


dr_Arkadiusz_Niczyporuk: Tak całkowicie się zgadzam, jednak jest to inicjatywa organizacji pozarządowej a nie rozwiązanie systemowe.~kierowca: czesto na imprezach masowych są (jest to jedna z atrakcji) pokazy ratownictwa medycznego. gdzie należaloby się udać aby kogoś takiego zaprosić na organizowaną imprezę (festyn rodzinny). no i czy to jest platne?


dr_Arkadiusz_Niczyporuk: Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową - nauka pierwsza pomoc- . W sobotnim DZ pojawi się lista szkół :godnych" uwagi. szkolenie jest odpłatne. Kurs pierwszej pomocy (6 godz.) kosztuje około 150zł./osoby.~ciekawska: skuteczny sposob na zatamowanie krwotuku z nosa?


dr_Arkadiusz_Niczyporuk: należy włożyć głowę między nogi, zastosować zimny okład na szyję (kark) ewentualnie zimny ręcznik przyłożyć na twarz. Jeśli to nie pomoże należy wezwać pogotowie.~ca: na plaży widzimy kogoś kto zaslabł na slońcu - jak zareagować?


dr_Arkadiusz_Niczyporuk: należy sprawdzić czy jest zachowany stan świadomości i oddech , jeśli tak to schładzamy osobę rozbierając ją, polewająć chłodną wodą , przenoszą ze słońco do cienie. Jeśli osoba ma zaburzenia świadamości nic nie podajemy jej doustnie do picia.~hse: jezeli takie szkolenia są niezbedne i potrzebne kazdemu - to dlaczego nie są darmowe?!


dr_Arkadiusz_Niczyporuk: Niestety nie my decydujemy o tym. Miejmy nadzieję że w przyszłości może będą bezpłatne.~Paweł: Czy jeżeli podczas próby ratowania życia poszkodowany poniesie dodatkowe obrażenia z powodu niewiedzy i braku umiejetności ratującego, jest on - ratujacy - odpowiedzialny za spowodowanie wspomnianych obrażeń?


dr_Arkadiusz_Niczyporuk: ratujący nie ponosi żadnych konsekwencji prawnych. Udziela pomocy w miarę posiadanych swoich umiejętności.~NA: pamiętam że kiedyś ratownik pomagając poszkodowanemu - zaraził się wirusem HIV, i jeszcze mial problemu bo był na jakimś kontrakcie i nie miał kto mu placić za leczenie. a co dopiero my - widzimy wypadek , jest krew - chcemy pomóc ale ... ryzyko jest bardzo duze!


dr_Arkadiusz_Niczyporuk: Ryzyko jest ale nie jest bardzo duże. Jeśli mamy podstawowy sprzęt do udzielania pierwszej pomocy (rękawiczki i hustę ratunkową) jesteśmy odizolowani od osoby poszkodowanej. Dlatego nie bójmy się udzielać pierwszej pomocy~ma_1: jeżeli kolega na rowerze zlamie noge - to próbować ją usztywnić na miejscu, czy dzwonić po karetkę (zawsze jest strach że może być to nieuzasadnione wezwanie i będę musiał płacić)?


dr_Arkadiusz_Niczyporuk: wzywający nie ponosi żadnej odpłatności za wezwanie pogotowia chyba że zrobi to dla "żartu"Moderator: Dziękujemy za udział w czacie.


Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

    Więcej na temat: