Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza: 414 pomysłów na zmiany w dzielnicach. Tego chcą mieszkańcy [ZDJĘCIA]

Piotr Sobierajski
Na osiedlu Mydlice Południowe powstał z budżetu obywatelskiego Plac Aktywności Mieszkańców. Jego atrakcją jest m.in. drzewko z mgłą wodną
Na osiedlu Mydlice Południowe powstał z budżetu obywatelskiego Plac Aktywności Mieszkańców. Jego atrakcją jest m.in. drzewko z mgłą wodną PAS
W Dąbrowie Górniczej po raz szósty trwa procedura Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego, a drugi raz w nowej formule DBP 2.0. Za nami spotkania otwierające, a także część spotkań w ramach pierwszej i drugiej tury Dzielnicowych Forów Mieszkańców. W sumie mieszkańcy zgłosili w tym roku ponad 400 pomysłów.

Przy wsparciu ośmiu animatorów dzielnicowych oraz we współpracy z Fundacją Napraw Sobie Miasto trwa kolejna edycja wyboru najlepszych pomysłów, stawiająca na dialog i dyskusję podczas spotkań mieszkańców. Pierwszym z etapów procedury było składanie pomysłów. Każdy mieszkaniec bez względu na wiek oraz dzielnicę, w której mieszka mógł przelać swój pomysł na zmianę jednej z dzielnic na formularz zgłoszeniowy. W sumie pojawiło ich się w tym roku 414 w 35 dzielnicach. Teraz wspólne spotkania z animatorami mają doprowadzić do tego, by w każdej dzielnicy mieszkańcy wybrali jeden lub kilka projektów w ramach przyznanej dzielnicy kwoty pieniędzy. Tak, by uniknąć głosowania.

– Budżet obywatelski w naszym mieście był od początku chciany, nie było sprzeciwów, co nie było tak oczywiste w innych miastach – mówi Piotr Drygała, naczelnik wydziału organizacji pozarządowych i aktywności obywatelskiej UM w Dąbrowie Górniczej. – Głosowanie naszym zdaniem wcale nie oznacza zaangażowania mieszkańców, dlatego zdecydowaliśmy się pójść drogą dialogu. Tak, by to sami mieszkańcy w drodze dyskusji i konsensusu wybrali najbardziej potrzebne inwestycje, a nie te, które się powielają, czy też będą służyć małej grupce dąbrowian. Pojawiał się bowiem chaos. Siłownia pod chmurką, obok kolejnej siłowni. Plac zabaw obok placu zabaw. A nie o to w tym wszystkim chodzi – dodaje.

Najwięcej pomysłów – 75 zgłoszonych zostało w tym roku na Osiedlu Młodych Hutników w Ząbkowicach, z czego 42 dotyczą miejsc parkingowych, a 28 budowy siłowni pod chmurką. W Strzemieszycach Wielkich pojawiło się 56 pomysłów, w tym 20 dotyczy Parku Grabocin. Są też pomysły takie jak: wybudowanie chodnika łączącego Sulno ze Staszicem, budowa chodnika przy ul. Puszkina i Świerczyny, nowe ciągi spacerowe w okolicach ulic Jamki, Warszawska i Ofiar Katynia czy też zagospodarowanie nieużytków w rejonie dworca kolejowego, które to miejsce dziś uznawane jest przez mieszkańców za niebezpieczne.

W Ząbkowicach pojawiło się siedem propozycji. Mieszkańcy proponują np. termomodernizację Domu Kultury PKZ, remont parkingu i nowej nakładki z asfaltu w rejonie garaży a budynkiem 5A, obsadzenie zielenią terenu budynków 3A, 4A, 5A, 6A, 7A, 8A na Osiedlu Robotniczym, a także dofinansowanie systematycznych kontroli spalanych paliw stałych w gospodarstwach indywidualnych dzielnicy Ząbkowice przez policję lub straż miejską lub inny organ upoważniony do kontroli.

W Gołonogu wpłynęło natomiast 12 pomysłów. To m.in. zagospodarowanie terenu przed budynkiem przy ul. Tierieszkowej 1 od strony jezdni ( nowe chodniki, zieleń), utworzenie w bibliotece działu „Komiks i rysunek", budowa nowej drogi służącej do wjazdu i wyjazdu z osiedli Cedlera i Piłsudskiego (budowa chodników w miejscach, gdzie od lat ich brakuje oraz budowa/przebudowa istniejących miejsc parkingowych, kilka nowych parkingów).
Na „Alejach” wśród 10 pomysłów znalazły się m.in. takie, jak budowa parkingu naprzeciwko kaplicy cmentarnej, nasadzenia zieleni, doposażenie placu zabaw przy ul. Krasińskiego 1.

Na Mydlicach Południowych pojawiło się dotąd 15 pomysłów na zmianę otoczenia bloków i budynków. To m.in. budowa wybiegu dla psów, Placu Aktywnej Ciszy za blokiem przy ul. Legionów Polskich 149, czyli statycznego wypoczynku dla starszych i seniorów (szachy, miejsca do czytania książek), wymiana nawierzchni oraz poszerzenie o 1,5 metra drogi przed blokiem 123 i 125, pętla pieszo rowerowa na ul. Grynia czy 30 miejsc parkingowych wzdłuż bloków 117,119,123,125 przy ul. Legionów Polskich.

Tutaj powstała ostatnio z budżetu obywatelskiego Strefa Aktywności Mieszkańców, a jednym z jej elementów jest specjalne „drzewko”, które rozpyla w upalne dni wodną mgiełkę. Dziś cieszy się ono wielką popularnością, podobnie jak inne urządzenia, służące do wypoczynku i rekreacji. – Chętnie korzystam z atrakcji na tym placu. A drzewko z mgłą to bardzo fajna sprawa – powiedział nam wczoraj Mateusz Trela, który bawił się w strefie na osiedlu Mydlice Południowe.

Od 11 do 20 kwietnia w każdej z 35 dzielnic Dąbrowy Górniczej odbyły się spotkania otwierające i diagnostyczne, podczas których mieszkańcy mogli porozmawiać o swojej dzielnicy oraz dowiedzieć się, jakie Urząd Miejski wypracował plany inwestycyjne w ich dzielnicach. Spotkania otwierające miały również na celu przybliżenie uczestnikom zagadnień związanych z rewitalizacją oraz narzędzi i metod aktywizacji obywatelskiej, takich jak: konsultacje społeczne, inicjatywy oraz mikrogranty.

Zakończyły się też spotkania z cyklu Dzielnicowych Forów Mieszkańców we wszystkich dzielnicach Dąbrowy Górniczej, a właśnie kończy się ich druga tura. Ostatnie odbyły się na Manhattanie i Mydlicach Północnych a dziś (czwartek 21 czerwca) spotkanie dla mieszkańców Starej Dąbrowy w Muzeum Miejskim Sztygarka, ul. Legionów Polskich 69, godz. 17 oraz Zielonej Korzeńca i Dziewiątego, w SP nr 16 z Oddziałami Przedszkolnymi przy ul. Konopnickiej 56, godz. 17.

HARMONOGRAM SPOTKAŃ PRZED WAKACJAMI:

Stara Dąbrowa - II Spotkanie z cyklu Dzielnicowych Forów Mieszkańców: Muzeum Miejskie Sztygarka, ul. Legionów Polskich 69, 21 czerwca godz. 17:00

Zielona Korzeniec Dziewiąty - II Spotkanie z cyklu Dzielnicowych Forów Mieszkańców: Szkoła Podstawowa nr 16, ul. Konopnickiej 56, 21 czerwca godz. 17:00

Mydlice Południowe - III Spotkanie z cyklu Dzielnicowych Forów Mieszkańców: Szkoła Muzyczna im. Michała Spisaka, ul. Grynia 17, 22 czerwca godz. 17:00

Strzemieszyce Wielkie - III Spotkanie z cyklu Dzielnicowych Forów Mieszkańców: Zespół Szkolno Przedszkolny nr 4, ul. Ofiar Katynia 76, 22 czerwca godz. 17:00

Ujejsce - III Spotkanie z cyklu Dzielnicowych Forów Mieszkańców: Zespół Szkolno - Przedszkolny nr 2, ul. Mieszka I 20, 25 czerwca godz. 17:00

Łęknice - III Spotkanie z cyklu Dzielnicowych Forów Mieszkańców: Zespół Szkół nr 4, ul. Łęknice 35, 26 czerwca godz. 17:30

Dzielnice, w których drugie spotkania Dzielnicowych Forów Mieszkańców zaplanowane zostały na wrzesień: Śródmieście, Łosień, Tworzeń, Ratanice, Marianki, Osiedle Młodych Hutników, Reden, Łęka, Ząbkowice, Kuźniczka Nowa, Staszic, Podlesie, Reden – Adamiecki, Tucznawa – Bugaj – Sikorka, Aleje, Piekło, Okradzionów, Rudy.

W dotychczasowych pięciu edycjach DBP złożonych zostało 1238 projektów. 321 z nich za kwotę przekraczającą 37 milionów złotych zostało wybranych do realizacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Droga księżycowa w Gdyni, czyli Marszewska Góra

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto