Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza: burzą pawilon IV Sztygarki z 1927 roku. Dlaczego? [ZDJĘCIA]

Piotr Sobierajski
Trwa wyburzanie zabytkowego budynku pawilonu IV Sztygarki
Trwa wyburzanie zabytkowego budynku pawilonu IV Sztygarki Piotr Sobierajski
Trwa rozbiórka sporej część pawilonu IV Sztygarki, który powstał w latach 1927/28. Zostanie wkrótce zburzony, ale ma zostać postawiony od nowa, z zachowaniem wszystkich detali. Mało tego, zgodnie z planami w odnowionym budynku będzie miała swoją siedzibę część organizacji pozarządowych, a wiele wskazuje na to, że być może przeniesie się tutaj również Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej. Ta instytucja kultury nie ma dziś bowiem w budynku przy ul. 3 Maja własnej sceny z zapleczem, gdzie mogłaby prezentować swój dorobek muzyczny czy teatralny. A jest szansa na to, że taka scena tutaj się pojawi.

Obecnie trwa rozbiórka części A pawilonu IV Sztygarki, na miejscu pracują ekipy. Zamknięta dla kierowców została ulica Szkolna, bowiem w trakcie prac trzeba było zabezpieczyć sąsiedni teren. Prace miały być prowadzone ręcznie, ale obiekt był na tyle w złym stanie, że było to niebezpieczne i trzeba było sprowadzić ciężki sprzęt. Co ciekawe, podczas rozbiórki w środku znaleziony został żeliwny, stary piec, który ma zostać wyciągnięty ze środka i ma stać się jednym z eksponatów w sąsiednim Muzeum Miejskim Sztygarka. W pawilonie IV zajęcia mieli kiedyś uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych Sztygarka.

Dlaczego mający 90 lat budynek trzeba było w sporej części rozebrać? - W 2017 roku przygotowano ekspertyzę, określającą aktualny stan techniczny pawilonu IV Zespołu Szkół Zawodowych Sztygarka w ramach zadania inwestycyjnego pod nazwą.: Nowe życie Sztygarki – przebudowa pawilonu IV na potrzeby regionalnego centrum edukacji”. Ekspertyza ta wskazała, które obiekty kwalifikują się do wyburzenia, a które można i trzeba remontować. Do wyburzenia przeznaczony został segment A pawilonu IV – mówi Bartosz Matylewicz, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.

Przygotowanie ekspertyzy zakończyło się w listopadzie 2017 roku. Od tamtej pory przygotowany został i złożony wniosek o pozwolenie na rozbiórkę. Ze względu na to, że budynki Sztygarki wpisane są do Gminnej Ewidencji Zabytków do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków trafiło też pismo z prośbą o wyrażenie zgody na wyburzenie obiektu. I taki wniosek dotarł do Dąbrowy Górniczej.
- W budżecie miasta i Wieloletniej Prognozie Finansowej na zadania inwestycyjne, realizowane w roku 2018, zarezerwowano na rozbiórkę tego obiektu 800 tysięcy złotych – informuje Bartosz Matylewicz. - Przygotowujemy się do zlecenia opracowania koncepcji „Nowego Życia Sztygarki”, w której poza muzeum miejskim i szkołą pojawi się także Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej, co pozwoli w pełni wykorzystać potencjał tego historycznego kompleksu. Koncepcja określi również wartość przyszłej inwestycji – dodaje.
W pawilonie IV Sztygarki swoją siedzibę miało m.in. Towarzystwo Przyjaciół Dąbrowy Górniczej, ale po zamknięciu tego obiektu przeniosło się tymczasowo do innych obiektów Sztygarki. – Plany są takie, by w odnowionym pawilonie znalazły swoje miejsce między innymi organizacje pozarządowe związane z kulturą, historią, m.in. Miejska Orkiestra Dęta. Część pomieszczeń zostanie także wykorzystania jako zaplecze magazynowe dla muzeum – mówi Arkadiusz Rybak, dyrektor Muzeum Miejskiego Sztygarka i jednocześnie prezes Towarzystwa Przyjaciół Dąbrowy Górniczej.
Sąsiedni budynek, w którym od 1998 roku ma swoją siedzibę Muzeum Miejskie Sztygarka, jest najstarszym w mieście, wybudowanym w stylu neogotyckim, który przetrwał do dziś. A jego początki sięgają lat 1839-42, kiedy powstał według projektu znanego architekta włoskiego pochodzenia Franciszka Marii Lanci'ego.
Początkowo miał się w nim mieścić szpital górniczy im. świętego Józefa, ale ostatecznie zamienił swoje przeznaczenie na biurowiec zarządu Zachodniego Okręgu Górniczego. Tak też było do 1870 roku. W 1889 roku budynek trafił do Szkoły Górniczej Sztygarka, z którą związał swoje losy z krótkimi przerwami na kolejne dziesięciolecia. Teren został ogrodzony, zaczęły powstawać pierwsze warsztaty, a w 1900 roku internat szkolny. Był tam, gdzie dziś znajduje się główne wejście do Zespołu Szkół Zawodowych Sztygarka. Po wybuchu I wojny światowej to właśnie w murach Sztygarki utworzono koszary i punkt werbunkowy do Legionów Polskich. Dziś cała ulica w dzielnicy Mydlice, prowadząca w kierunku Alei Róż, nosi właśnie nazwę Legionów Polskich. Wcześniej była to ul. 27 Stycznia.

Szkoła ponownie wznowiła działalność edukacyjną w 1919 roku, pod szyldem Państwowej Szkoły Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica.

- Powstał trzeci pawilon, z kolumnami, rozbudowane zostały warsztaty szkolne. A do tego w 1929 roku powstała tu kopalnia ćwiczebna. Pojawił się pomysł przebudowy budynku, by wyglądał tak, jak AGH w Krakowie, ale przed wojną nie udało się wprowadzić tych planów w życie - mówi Arkadiusz Rybak.
W czasie II wojny światowej warsztaty zamieniono na produkcję zbrojeniową, a kopalnia służyła jako naturalny schron przeciwlotniczy. Po wojnie w murach Sztygarki na nowo powstało Muzeum Geologiczne, jedno z najbardziej cenionych w kraju, ze zbiorami, które w latach 70. osiągnęły liczbę ok. 3 tys. okazów. Zainstalowała się tutaj także Politechnika Śląska, powstało laboratorium zgazowania węgla.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto