Jeśli gastronomia, to np

Jeśli gastronomia, to np. w Zespole Szkół Ekonomicznych (© fot. Anna Polewiak)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Dąbrowscy gimnazjaliści rozpoczęli właśnie logowanie się w systemie naboru do szkół ponadgimnazjalnych. 6 czerwca gimnazja przekażą do weryfikacji dane o osiągnięciach swoich elewów. Jakie kierunki będą cieszyły się w tym roku największą popularnością? Wiele wskazuje na to, że oblężenie znów będą przeżywały licea ogólnokształcące.

- Szkoły ponadgimnazjalne za osiągnięcia naliczają punkty, które wejdą do ogólnej sumy punktacji potrzebnej kandydatowi do przyjęcia go w poczet uczniów danej placówki - informuje Elżbieta Gęca, naczelnik Wydziału Oświaty UM. Od 22 czerwca nastąpi weryfikacja wszystkich danych i porządkowanie list chętnych. Natomiast 29 czerwca kandydaci zostaną przydzieleni do wybranych klas, według liczby otrzymanych punktów.

Listy zakwalifikowanych do klas pierwszych zostaną ogłoszone na początku lipca.

- Nie można powiedzieć w tej chwili, jak będzie kształtowało się zainteresowanie uczniów kierunkami przedstawionymi w ofertach edukacyjnych szkół ponadgimnazjalnych - stwierdza Elżbieta Gęca. Rekrutację prowadzi 14 szkół, ale Zespół Szkół Budowlanych zostanie rozwiązany.

- Rada Miejska podjęła uchwały 30 marca, w sprawie likwidacji Technikum nr 5 i Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 6 oraz przeniesienia tych zawodów, w których kształcą te szkoły do budynku Zespołu Szkół Zawodowych "Sztygarka". Uczniowie logują się do szkół wchodzących w skład ZSB, a na stronie podajemy wiadomość, że od pierwszego września będą się kształcić się w wybranych klasach ZSZ "Sztygarka" - wyjaśnia naczelnik Wydziału Oświaty UM. Największą popularnością cieszą się niezmiennie od wielu lat licea ogólnokształcące. Kamil Stefanów z Gimnazjum nr 1 wybrał V LO im. Zamoyskiego, jako placówkę pierwszego wyboru. - Podoba mi się bogata oferta językowa tej szkoły, dająca wiele możliwości. Na rynku pracy znajomość języka obcego jest niezbędna praktycznie w każdym zawodzie. Zastanawiam się jeszcze nad wyborem profilu - przyznał Kamil.

"Zamoyski" postrzegany jest jako szkoła dla przyszłych lingwistów. Placówka ma w swojej ofercie włoski, hiszpański, niemiecki, francuski, a nawet łacinę. Szkoła p rowadzi też nabór do klasy matematyczno-informatycznej. Wróci w tym roku do kierunku obejmującego biologię, chemię i geografię, czyli przyrodniczego.

- Zrezygnowaliśmy z niego i popełniliśmy błąd, było bowiem zainteresowaniem tym kierunkiem, więc chcemy otworzyć tę klasę - przyznała Anna Ornat, dyrektorka szkoły. Uczniowie chcą się też kształcić w konkretnych zawodach, czyli jako technik informatyk, ekonomista, technik logistyk, technik usług gastronomicznych, technik hotelarstwa, technik pojazdów samochodowych, technik fryzjerstwa, mechanik precyzyjny, mechanik lub elektromechanik pojazdów samochodowych. Natomiast nie ma zainteresowania kształceniem się na technika górnictwa podziemnego. Szkoły techniczne, uczące wymienionych zawodów coraz efektowniej rywalizują z ogólniakami. Techniczne Zakłady Naukowe nie narzekają na brak zainteresowania. Około 70 gimnazjalistów wybrało już TZN jako szkołę pierwszej preferencji. TZN obecnie pracuje nad nad tym, by w jej murach było więcej dziewcząt. Z myślą o płci pięknej otwarto ubiegłego roku technika organizacji reklamy. - Ten kierunek, obok informatyka, cieszy się największym zainteresowaniem i przyjmujemy na niego dziewczęta. Kształcą się one też na informatyka czy elektronika - mówi Ilona Sowula, wicedyrektorka TZN. Swoich zwolenników ma także Zespół Szkół Ekonomicznych. Placówka otworzyła w ubiegłym roku ciekawe kierunki kształcenia, jak technik usług fryzjerskich oraz fryzjer. Ma w swojej ofercie, poza branżą gastronomiczną, technika logistyka. - Zawody związane z gastronomią są obecnie na topie, a logistyka także jest kierunkiem rozwojowym i mamy tu dużo chętnych - mówi Tomasz Woźniak, dyrektor szkoły.

Nabór prowadzą Zespół Szkół Sportowych oraz Zespół Szkół Plastycznych. Szkoły te przeprowadzają sprawdziany uzdolnień kierunkowych. W mieście nie ma aż tak wielu utalentowanych plastyków. Szkoła szuka ich więc także u sąsiadów. Dzisiaj w ramach Dni Otwartych dąbrowskiego Plastyka odbędą się warsztaty z witrażu i grafiki. Początek o godzinie 16 w w siedzibie sosnowieckiego Miejskiego Klubu im. Jana Kiepury.


Wybrane, ciekawe kierunki

I LO im. Łukasińskiego, klasa prawno-humanistyczna z grupą prawną i humanistyczną oraz klasa dwujęzyczna dla uczniów, którzy 26 maja zdadzą test kompetencji językowych, a wynik zadecyduje o przyjęciu.

II LO im. Żeromskiego, klasa menedżerska lingwistyczno-matematyczna, klasa humanistyczna i matematyczna o profilu turystyczno-kulturowym i społeczno-ekonomicznym.

III LO im. Szenwalda w ZSO nr 2, profil turystyczny oraz politechniczny.

IV LO im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w ZSO nr 3 klasa dwuprofilowa politechniczno - pożarnicza.

V LO im. Kanclerza Jana Zamoyskiego, klasa dwujęzyczna, zainteresowani rekrutacją muszą zaliczyć test z angielskiego oraz sprawdzian predyspozycji językowych, klasa humanistyczno-lingwistyczna z grupą humanistyczną i lingwistyczną oraz biologiczno-chemiczno-geograficzna.

Zespół Szkół Sportowych, klasy sportowe (lekka atletyka i siatkówka) oraz koszykówka chłopców i pływanie.

Zespół Szkół Plastycznych, reklama wizualna, techniki graficzne, szkło artystyczne, witraż.

Techniczne Zakłady Naukowe, technik organizacji reklamy, technik telekomunikacji, klasa o profilu zarządzanie informacją w liceum profilowanym.

Zespół Szkół Ekonomicznych technik logistyk z przedmiotami wiodącymi, jak transport i spedycja, fryzjer z przedmiotami wiodącymi, stylizacja.

Zespół Szkół Technicznych, technik inżynierii środowiska i melioracji, technik teleinformatyk.

Zespół Szkół Zawodowych"Sztygarka", technik spedytor, mechanik precyzyjny. (oprac. wian)
Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!