Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza: Kardiologia nie będzie już częścią Szpitala Specjalistycznego im. Sz. Starkiewicza

Piotr Sobierajski
Uroczyste otwarcie klinik w Dąbrowie odbyło się w 2005 roku
Uroczyste otwarcie klinik w Dąbrowie odbyło się w 2005 roku Anna Dziedzic
Od 1 stycznia 2012 Oddział Kardiologii z Intensywnym Nadzorem Kardiologicznym, Poradnia Kardiologiczna, Pracownia EKG oraz Pracownia Echokardiograficzna nie będą już częścią dąbrowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Sz. Starkiewicza.

Leczeniem pacjentów i opieką nad chorymi zajmą się lekarze i specjaliści z Polsko-Amerykańskich Klinik Serca. Kliniki nie są tu nowością, bowiem od 2005 roku w budynku szpitala działa już III Oddział Kardiologii Inwazyjnej, Angiologii i Elektrokardiologii, prowadzony właśnie przez PAKS.

Zgodę na przejęcie kardiologii przez prywatną firmę wyrazili już radni, choć wokół takiego rozwiązania toczyła się burzliwa dyskusja. Zwłaszcza, że kardiologia przynosiła dąbrowskiej lecznicy zysk. Co taka zmiana oznacza dla pacjentów?

- Na pewno doskonałą opiekę medyczną. Nikt na tych zmianach nie ucierpi i nie straci - zapewnia Zbigniew Podraza, prezydent miasta, które jest organem założycielskim dąbrowskiego szpitala. - Polsko-Amerykańskie Kiliniki Serca zainwestują w nowoczesny sprzęt i wyposażenie oddziału, co z kolei przełoży się na szanse na większy kontrakt z NFZ - dodaje.

Z nadzieją w przyszłość spogląda też p.o. dyrektora dąbrowskiej lecznicy, Zbigniew Grzywnowicz.

- Wybór jest dobry, bo PAKS specjalizuje się w kardiologii inwazyjnej i konwencjonalnej, ma ogromne doświadczenie i sukcesy w leczeniu różnych przypadków. Ma akredytację, pozwalającą szkolić się kadrze, co też ma duże znaczenie. Oddział kardiologii nie jest dziś wyjątkowo wyposażony, ale to się teraz zmieni. Poza tym uważam, że szpitale powinny specjalizować się w konkretnych dziedzinach, dlatego u nas powstanie Centrum Onkologii.

Przejęciu przez prywatną firmę oddziału kardiologii od początku towarzyszyły też obawy o los personelu medycznego, 13 lekarzy, 22 pielęgniarek i jednej sekretarki medycznej.

- Mieliśmy przykre doświadczenia, jeśli chodzi o przekazywanie pracowników szpitala w trybie artykułu 23 prim, bo sprawy do dziś toczą się w sądach - tłumaczy Elżbieta Żuchowicz, przewodnicząca Solidarności w dąbrowskim szpitalu. - Dlatego nalegaliśmy, by zatrudniony na oddziale kardiologii personel otrzymał dodatkowe gwarancje płacy i pracy. I takie zapisy udało się zawrzeć w drugiej specyfikacji przetargowej. Wierzymy, że pozwoli to uniknąć problemów.
W 2010 roku z poradni kardiologicznej przy szpitalu skorzystało 4541 pacjentów, a na oddziale kardiologicznym hospitalizowano 1829 osób.

Szpital na Mydlicach pozbywa się oddziału kardiologicznego

Będzie centrum

W dąbrowskim szpitalu powstanie Zagłębiowskie Centrum Onkologii. Projekt został zaakceptowany przez Ministerstwo Zdrowia. Zagłębiowskie Centrum Onkologii będzie pierwszym z 23 ośrodków leczenia chorób nowotworowych, jakie mają powstać w naszym kraju. Koszty budowy to ok. 85 mln zł. Finanse mają pochodzić z budżetu miasta, funduszy europejskich i samorządu wojewódzkiego. W centrum planuje się stworzenie kompleksów: diagnostycznego, szpitalnego, chirurgicznego, radioterapii i chemioterapii.


Katastrofa samolotu Cirrus w Pyrzowicach. NAJNOWSZE USTALENIA, NIEZNANE FAKTY, RELACJE ŚWIADKÓW
TOP 14 poszukiwanych przestępców w woj. śląskim ZOBACZ ICH TWARZE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto