Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza: Kolejki w przychodniach są przeważnie do specjalistów

Anna Polewiak
Pielęgniarka  Ewa Widórska  wykonuje EKG  w ośrodku "Na Cedlera"
Pielęgniarka Ewa Widórska wykonuje EKG w ośrodku "Na Cedlera" fot. Anna Polewiak
Wizyta u lekarza, to w mieście wciąż trudna sprawa. Kolejki tworzą się głównie do specjalistów. Największym specjalistycznym centrum na terenie Dąbrowy pozostaje Poliklinika Dąbrowska. Tam jeździ wielu mieszkańców.

- Korzystam z ośrodka na hucie, chociaż są tam długie kolejki do lekarzy - mówi pani Władysława. Najbardziej oblegane są są poradnie diabetologiczna, endokrynologiczna, neurologiczna, kardiologiczna oraz gastroenterologiczna.

- Na specjalistów w wyżej wymienionych poradniach od lat jest ogromne zapotrzebowanie. Niestety duży problem stanowi blokowanie terminów i wydłużanie kolejek przez samych pacjentów. Z naszych statystyk wynika, że około piętnaście, dwadzieścia procent nie zgłasza się na wyznaczony termin wizyty, tym samym blokując miejsce innym osobom - informuje Małgorzata Jabłońska-Zarębska, prezes Zarządu Prinn i dyrektor NZOZ "Poliklinika Dąbrowska". Najkrócej, czyli około miesiąca, czeka się na wizytę u okulisty, dermatologa, urologa oraz otolaryngologa. Podobnie wygląda to w przypadku poradni chirurgii ogólnej i urazowo-ortopedycznej oraz ginekologiczno-położniczej. Coraz bardziej kruche staje się zdrowie psychiczne mieszkańców Dąbrowy. Przychodnia Rejonowo-Specjalistyczna "Na Cedlera", gdzie funkcjonuje poradnia zdrowia psychicznego, wyrobiła już kontrakt obowiązujący do końca roku.

- Napisaliśmy do NFZ o przyznanie dodatkowych punktów, ale niestety nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Nie przyjmujemy więc nowych pacjentów. Zeszłego roku mieliśmy podobną sytuację i fundusz dodał nam punkty. Tymczasem potrzeby są duże. Przychodzą nawet ludzie młodzi. Nerwowy tryb życia, niepewna sytuacja na rynku pracy odbijają się na zdrowiu psychicznym - przyznaje Bogumiła Uznańska-Kałczuga, dyrektor NZOZ Przychodni "Na Cedlera".

Przychodnia walczy też o przywrócenie jej kontraktu na poradnię laryngologiczną. Obecnie przyjmuje odpłatnie. - Laryngologia działała u nas od początku powstania przychodni, czyli czterdzieści lat. Nie wszystkich stać na to, by płacić za wizytę. Dla naszych stałych pacjentów wprowadziliśmy promocję i raz w tygodniu przyjmujemy bezpłatnie. Nadal walczymy o przywrócenie nam kontraktu - dodaje Bogumiła Uznańska- Kałczuga. Ośrodek cieszy się popularnością wśród mieszkańców. Czas oczekiwania na wizytę w poradni okulistycznej i ginekologicznej wynosi średnio dwa tygodnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto