Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza: muszla koncertowa w Ząbkowicach do rozbiórki? Może jednak zostanie ZDJĘCIA

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Amfiteatr w Ząbkowicach cieszył się popularnością przez całe dziesięciolecia
Amfiteatr w Ząbkowicach cieszył się popularnością przez całe dziesięciolecia arc. prywatne T. Duraj-Fert
Amfiteatr w Ząbkowicach przez dziesięciolecia cieszył się popularnością. To właśnie tu odbywały się ważne uroczystości, także państwowe, koncerty, akademie, artystyczne prezentacje. Pojawiało się wiele koncepcji ratowania tego terenu, ale dotychczas nic nie wypaliło.

Czy inaczej będzie z koncepcją zagospodarowania amfiteatru w ramach projektu wybranego w 2017 roku w ramach Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego? O tym przekonamy się wkrótce, bowiem do Urzędu Miejskiego wpłynęło siedem zgłoszeń od firm i biur projektowych, które chcą opracować konkretny projekt zmian w amfiteatrze i wokół niego. Tymczasem pojawiły się też głosy sprzeciwu wobec planów zastąpienia amfiteatru nową sceną. To właśnie na dziś (piątek 27 lipca) na godz. 18 zaplanowane zostało spotkanie w Ząbkowicach, pod hasłem „Ratujmy ząbkowicki amfiteatr”. Jednym z jego inicjatorów jest Tatiana Duraj-Fert, związana przez wiele lat zawodowo i emocjonalnie z tym, co działo się w amfiteatrze. Dziś uważa, że lepiej byłoby go jednak wyremontować niż usunąć.

- Ząbkowicki amfiteatr z przyczyn osobistych jest mi bardzo bliski – mówi Tatiana Duraj-Fert. - W przeszłości dzierżawiłam obiekt i organizowałam imprezy o charakterze kulturalno-rekreacyjnym. Dbałam o to miejsce i jego atrakcyjność. Brak rewitalizacji amfiteatru zasługuje na upowszechnienie złej opinii o zarządzających miastem. Dla przykładu rewitalizacja obu przestrzeni parkowych: Hallera i Zielona o wartości kilkudziesięciu milionów stała się faktem, a obiekt ząbkowicki jest tylko tematem przedwyborczych obietnic. Dąbrowski Budżet Partycypacyjny 2017 dla amfiteatru to tylko fragment zagospodarowania tego terenu i wstyd dla rządzących, że przez kilkanaście lat miasto nie zadbało o plac zabaw czy ciąg komunikacyjny w postaci schodów i ścieżek, nie wspominając już o samej muszli i widowni. 7 lipca br. podczas zorganizowanego festynu rodzinnego na osiedlu Młodych Hutników publicznie powiedziałam o moich planach, co do amfiteatru i tego, że w tej sprawie zostało złożone pismo do prezydenta Zbigniewa Podrazy. Tymczasem 10 lipca następuje publikacja zaproszenia do składania ofert na zadanie pn. „Rewitalizacja Amfiteatru w Ząbkowicach”. Można sądzić, że to odpowiedź na moją zapowiedź. Akcja społeczna, jaką ogłosiłam ma na celu pokazanie, że w krótkim czasie można obiekt doprowadzić do stanu, który pozwoli na organizowanie imprez kulturalnych dla mieszkańców i oddanie tego miejsca dzieciom, młodzieży, rodzinom i seniorom. Odbiór społeczny akcji jest dobry, ludzie dzwonią i pytają, w czym mogą pomóc i co trzeba przynieść. Są także opinie ze strony osób niezadowolonych z powodu akcji, ale są to osoby związane ze środowiskiem rządzących miastem i przypuszczam jakie są tego powody – dodaje.

Jak podkreśla Tatiana Duraj-Fert, rewitalizacja tego miejsca jest niezbędna i wymaga szerokich konsultacji z mieszkańcami, architektami, budowlańcami oraz osobami zajmującym się zagospodarowaniem tego typu przestrzeni. - Pomysł wyburzenia tego obiektu nie jest zasadny i jest pochopny. Należy go jak najszybciej usunąć z planów rewitalizacji obiektu. Przykładem dla Dąbrowy Górniczej może być bliski park miejski im. Jacka Kuronia położony w dzielnicy Kazimierz Górniczy w Sosnowcu, gdzie wyremontowane zostanie zarówno zadaszenie, jak i nawierzchnia sceny. Prace przewidują także remont schodów, widowni, ogrodzenia oraz terenu przed budynkiem kas. Oczywiście uporządkowane zostanie otoczenie obiektu. Jednocześnie pojawi się nowe oświetlenie i nowe alejki parkowe. Według mojej oceny temat z 10 lipca o rewitalizacji ząbkowickiego amfiteatru należy poddać zaopiniowaniu różnym środowiskom i po tym bezwzględnie przejść do efektywnej realizacji. Dziś plany wyburzenia amfiteatru jak dla mnie i wielu innych są nie do przyjęcia – nie ma zgody mieszkańców na takie decyzje rządzących wobec ząbkowickiej muszli koncertowej – podkreśla Tatiana Duraj Fert.

Miasto przygotowało odpowiedź na pismo w tej sprawie, wystosowane przez Stowarzyszenie Mieszkańców Dąbrowy Górniczej „Dąbrowiak”.

- Rozpoczęcie rewitalizacji tego terenu zaplanowane jest na jesień tego roku. Obecnie Wydział Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej finalizuje wybór firmy projektowej, która opracuje dokumentację niezbędną do rozpoczęcia prac w terenie – mówi Bartosz Matylewicz, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej. Jak podkreśla prace projektowe i planowana rewitalizacja to efekt zaangażowania mieszkańców, którzy w ostatniej edycji Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego wskazali to zadanie jako jeden z priorytetowych zadań w Ząbkowicach. Dlatego też, zgodnie z sugestiami mieszkańców biorących udział w dzielnicowych forach, projekt będzie zawierał takie elementy jak: plac zabaw dla dzieci, nowe oświetlenie terenu, ławki i kosze na śmieci, aranżację zieleni, drabinki do ćwiczeń siłowych, ścieżkę ekologiczną prowadzącą po rozlewiskach wokół amfiteatru, a także koncepcję nowoczesnej i funkcjonalnej sceny z widownią na ok. 100 miejsc. – Dlatego, doceniając Państwa (autorów pisma - przyp. red) chęć włączenia się w życie dzielnicy, serdecznie zapraszam do zapoznania się z efektami dotychczasowych dzielnicowych forów mieszkańców i aktywnego udziału w tegorocznej, a także kolejnych edycjach Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego. Jestem przekonany, że taka forma zaangażowania się w życie dzielnicy przyniesie wymierne efekty i zostanie doceniona przez mieszkańców Ząbkowic – dodaje Bartosz Matylewicz.

Zdecydowana większość ząbkowiczan już w czerwcu 2012 roku opowiedziała się za ratowaniem amfiteatru, kiedy wraz z wyborami do Rady Dzielnicy, odbywał się w tej sprawie specjalny sondaż. Wtedy nie było jednak na taką inwestycję pieniędzy. Rada Dzielnicy złożyła również wniosek rewitalizacyjny związany z modernizacją amfiteatru do programu rewitalizacyjnego, jaki prowadzi Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej. Wniosek wprowadzony został jeszcze w 2009 r. do programu, ale dalej nic pozytywnego nie zadziało się w tej sprawie.

- Modernizacja amfiteatru w latach 2011 i 2012 była również ujmowana w propozycjach do Wieloletniej Prognozy Finansowej, jednak ze względu na ograniczone fundusze do dziś projekt nie jest realizowany – mówił w 2012 roku Piotr Jędrusik, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej UM.

W 2014 roku miały miejsce kolejne konsultacje z mieszańcami, związane z ratowaniem amfiteatru przy alei Zwycięstwa i całego otoczenia. W Domu Kultury w Ząbkowicach zostały przedstawione dwie koncepcje, przygotowane przez architekta Andrzeja Glazera, które zostały opracowane według wskazań i propozycji mieszkańców. Jedna z nich zakładała wówczas wyburzenie amfiteatru i nowe zaaranżowanie terenu. W drugiej ujęto jego pozostawienie i zagospodarowanie otoczenia. Prace prowadzone były ramach projektu „Rewitalizacja Amfiteatru Ząbkowickiego”, który został wybrany w I edycji Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego. Niestety od 2014 roku nadal nic się nie zmieniło.

Mieszkańcy, którzy doskonale pamiętają, jak w amfiteatrze odbywały się imprezy kulturalne, koncerty muzyczne, spotkania z ciekawymi ludźmi, podkreślają, że nie ma w dzielnicy ani jednego miejsca, gdzie można zorganizować udaną imprezę w plenerze. - Przy Domu Kultury jest beton, a właśnie tu wśród drzew jest idealne miejsce na odrobinę rozrywki, koncerty, występy kabaretów. Dziś cały obiekt został jednak zdewastowany, zniszczony - twierdzą ząbkowiczanie.
Czy wreszcie w 2018 roku uda się więc zrobić coś pozytywnego i uratować ząbkowicki amfiteatr? Są na to szanse, ale cała konstrukcja finansowa takiej inwestycji jest dość skomplikowana. Projekt pod nazwą „Rewitalizacja amfiteatru ząbkowickiego” wybrany został w ramach ubiegłorocznej edycji Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego wraz z dwoma innymi inwestycjami. Na ten cel zaplanowanych zostało 313 tysięcy 137 zł. To może okazać się byt mało, by całkowicie zmodernizować amfiteatr i jego najbliższe otoczenie.

Zgodnie z wytycznymi architektonicznymi zakres prac obejmuje: budowę ścieżek z kostki brukowej niefazowanej, budowę placu zabaw z montażem kilku urządzeń: wieży widokowej, sprężynowca konika, huśtawki „Bocianie gniazdo”, ważki metalowej na trzech sprężynach, trampoliny oraz budowę mini skateparku. Mają pojawić się też nowe ławki (w tym dla karmiących matek), kosze, oświetlenie oraz nowe rośliny.

- Projekt przewiduje oddzielnie tego terenu od alei Zwycięstwa żywopłotem lub inną roślinnością, a po prawej stronie muszli koncertowej ma powstać faktycznie plac zabaw wraz ze ścieżką ekologiczną – mówi Bartosz Matylewicz, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej. – Po lewej stronie jest natomiast miejsce na montaż urządzeń do ćwiczeń siłowych – kalisteniki, podobnych, jakie znajdują się w Parku Hallera. Nie będzie natomiast skate parku, bowiem nie ma tam miejsca na taką inwestycję, a poza tym nie jest zgodna z aktualnym planem zagospodarowania tego terenu. Planujemy natomiast uruchomienie parku linowego lub tyrolki. To wszystko będzie zależało od koncepcji, jaką przedstawi projektant – dodaje.
Wiele wskazuje więc na to, że trzeba się będzie pożegnać ze starą, odrapaną muszlą koncertową w obecnym kształcie. – Zostanie zastąpiona nowoczesną, funkcjonalną sceną o powierzchni do 50 metrów kwadratowych. W amfiteatrze przygotowanych zostanie także około 100 miejsc na widowni. Dziś trudno powiedzieć, jakie będą ostateczne koszty całej inwestycji. Jeśli przekroczą 313 tysięcy złotych, to możliwe jest, że będziemy szukać w budżecie miejskim dodatkowych funduszy, by wykonać całość prac kompleksowo. Możliwe jednak, że inwestycja zostanie podzielona na etapy – podkreśla Bartosz Matylewicz.

Może jednak muszla koncertowa w Ząbkowicach zostanie? Kto wie?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dąbrowa Górnicza: muszla koncertowa w Ząbkowicach do rozbiórki? Może jednak zostanie ZDJĘCIA - Dziennik Zachodni

Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto