Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza Muzeum Miejskie Sztygarka: nowe, ciekawe wystawy

mat. prasowe
Dąbrowskie muzeum zaprasza na nowe wystawy
Dąbrowskie muzeum zaprasza na nowe wystawy
Dąbrowa Górnicza Muzeum Miejskie Sztygarka. Muzeum Miejskie Sztygarka zaprasza na wystawę ukazującą śląskich artystów. Będą to „Portrety twórców. Tajemnice pracowni”, czyli fotografie Arkadiusza Ławrywiańca oraz zdjęcia z cyklu „Twórcy kultury śląskiej” Krzysztofa Millera i Marka Wesołowskiego.

Dąbrowa Górnicza Muzeum Miejskie Sztygarka: nowe, ciekawe wystawy

„Portrety twórców. Tajemnice pracowni” Arkadiusza Ławrywiańca to praca realizowana od 2007 roku, inspirowana albumem pod tytułem „Wśród śląskich plastyków”, stworzonego w latach 60. XX wieku przez Annę Chojnacką oraz rozmowami z Andrzejem Koniakowskim.

Na wystawie prezentowane są sylwetki artystów plastyków województwa śląskiego. Elementem spójnym projektu jest ich twórczość, ale pokazana przez pryzmat spotkań w pracowniach. To miejsce szczególne - nigdzie indziej dzieło nie jest bowiem tak mocno związane ze swoim twórcą. Ekspozycja ma mieć charakter dokumentu, który pozwoli stworzyć portret środowiska plastyków śląskich w zupełnie innym wymiarze.

„Twórcy kultury śląskiej” Krzysztofa Millera i Marka Wesołowskiego to projekt, który składa się z portretów śląskich artystów z Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim. Różnorodność osobowości, temperamentu i profesji były kluczem do stworzenia fotografii.

Kultura śląska, historycznie rzecz ujmując, miesza kulturę niemiecką, czeską i polską. Czas powojenny również odcisnął na niej swoje piętno. Tak więc wielokulturowość to charakterystyczna jej cecha – to jej bogactwo. Można powiedzieć, że europejskość śląskiej kultury jest niezaprzeczalna. Dla reszty Polski był to zawsze kłopot. Woleli ją postrzegać tylko przez kulturę ludową, robotniczą – krupniok i piwo. Na szczęście zarówno kultura robotnicza jak i ta tzw. wysoka rozwijały się na Śląsku bardzo dobrze. Po prostu kultura i sztuka łączą ludzi. Odnajdują w ten sposób nie tylko pasję, ale również klucz porozumienia.

Krzysztof Miller – absolwent Wydziału Operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (1980 r.). Operator filmowy i fotograf. Autor zdjęć do filmów fabularnych, dokumentalnych, programów telewizyjnych. Współpracuje z Telewizją Polską, Arte, ZDF, Canal+. Członek Stowarzyszenie Filmowców Polskich oraz Związku Polskich Artystów Fotografików.

Marek Wesołowski – od 2010 r. członek Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski. Właściciel firmy Virtual Studio, zawodowo zajmujący się fotografią i projektami graficznymi, wielokrotnie przedstawiający swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych, w kraju i za granicą. Jego prace są wyrazem ciągłych poszukiwań twórczych.

Arkadiusz Ławrywianiec – urodził się 19.01.1967 roku w Opolu. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w tym mieście. Fotografią zajmuje się od 1986 roku, kiedy to wykonał własnoręcznie pierwszą odbitkę. Od 1994 r. pracuje w „Dzienniku Zachodnim” jako fotoreporter. Od 2009 r. uczy w Policealnej Szkole Fotograficznej Fotoedukacja w Katowicach. Od 2010 r. jest członkiem ZPAF-u, poza tym autorem i współautorem wystaw w Katowicach, Krakowie, Tychach, Cieszynie, Kłodzku, Warszawie, Sosnowcu, Saint-Etienne, Kolonii. W latach 2011 i 2013 był stypendystą Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury, otrzymał także Nagrodę Prezydenta Miasta Katowice.

Wernisaż odbędzie się w czwartek, 15 maja o 17.00, natomiast wystawę będzie można oglądać w Muzeum Miejskim Sztygarka do 30 czerwca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto