Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza na weekend: będzie atrakcyjnie [PROGRAM IMPREZ]

PAS, mat. prasowe
mat. organizatorów
Dąbrowa Górnicza na weekend, czyli od piątku do niedzieli czeka na wiele atrakcyjnych propozycji. Nie tylko dla tych, którzy lubią dobrą muzykę i kino, ale też tych, którym nie straszna jesienna, deszczowa pogoda. Na nich czekają zawody na Zakawiu oraz piątkowa Dąbrowska Masa Krytyczna.

Dąbrowa Górnicza na weekend: będzie atrakcyjnie [PROGRAM IMPREZ]

PIĄTEK

Plac Wolności godz. 17.00.
Dąbrowska Masa Krytyczna
Najbliższa Masa Krytyczna będzie zwieńczeniem akcji Mobilny Dąbrowianin, która jest częścią Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Trasa będzie liczyła ok. 10 km., przebiegać będzie, jak co roku głównymi ulicami Dąbrowy Górniczej, z zakończeniem na Pl. Wolności, gdzie wśród uczestników przejazdu zostaną rozlosowane atrakcyjne nagrody rzeczowe.
Uwaga: Na czas przejazdu zakładamy własne kamizelki odblaskowe. Impreza odbędzie się niezależnie od pogody.


SOBOTA

Tor Motocrossowy w Zakawiu - od godz. 9
Hard Dog Race Base
Nie ma chyba bardziej przyjacielskiego duetu niż człowiek i pies. O tym, jak wielka jest przyjaźń i współpraca pomiędzy zwierzęciem, a jego właścicielem będzie można się przekonać podczas biegu Hard Dog Race Base. Zawodnicy, wspólnie ze swoimi czworonogami, będą musieli pokonać trasę o długości 6 kilometrów złożoną z 16 przeszkód. Hard Dog Race jest Ekstremalnym Biegiem Terenowym, w którym pies w parze z właścicielem pokonuje specjalnie przygotowaną trasę składającą się z wodnych, błotnych i piaskowych przeszkód. W biegu, który nie wymaga ani od psa, ani od pana specjalnego przygotowania, swoich sił może spróbować każdy chętny bez względu na rasę psa.

Doświadczenie z dotychczasowych zawodów rozgrywanych m.in. na Węgrzech pokazuje, że każdy, kto lubi biegać, lubi wyzwania, nie boi się wybrudzić i tworzy zgraną parę ze swoim psem jest w stanie pokonać tę trasę.

Hard Dog Race to nie tylko zawody z psem. Naszym hasłem jest: pies to nie tylko „żyjące stworzenie”, to nasz przyjaciel i członek rodziny. Dlatego zasługuje on na uwagę, szacunek i miłość. HDR wierzy w to, że właściciele psów i osoby nieposiadające psów mogą żyć w zrozumieniu i wzajemnej tolerancji. Fundamentem tego porozumienia jest podnoszenie poziomu kultury posiadania psów, co HDR stara się wspierać. Celem każdej imprezy jest stworzenie niezapomnianego przeżycia, zarówno dla uczestników (właścicieli oraz ich psów), jak i dla widzów (również psich).

Dlatego też poza wyścigiem planujemy pokazy psiej tresury czy interaktywne zajęcia z agility. Ponadto pojawią się psy ze schroniska, które będzie można poznać i ewentualnie później adoptować. Współpracujemy ze schroniskami i fundacjami działającymi na rzecz adopcji psów i wspieramy je jak możemy. Na imprezie Hard Dog Race każdy znajdzie coś dla siebie.

Púza András: ZAŁOŻYCIEL I ORGANIZATOR HARD DOG RACE: Świat psów zauroczył go 30 lat temu. W czasie swojej misji w Afganistanie, jako przewodnik psa-sapera zrozumiał, co znaczy współpracować z psem w warunkach ekstremalnych. Regularnie bierze udział w ekstremalnych biegach z przeszkodami. Od ponad 20 lat trenuje sztuki walki. Z takim zapleczem pomysł stworzenia zawodów Hard Dog Race był praktycznie czymś naturalnym.

Będzie można się zapisać w dniu zawodów, na miejscu. Dodatkowych informacji o zawodach udziela również Joanna Duda pod numerem telefonu 505 603 049 lub mailowo pod adresem [email protected]

Kino Kadr godz. 15.00.
Solan i Ludwik – Wielki Wyścig z Serem – seans dla dzieci
Kraj: Norwegia, 2015, czas trwania: 78 min, gatunek: animacja
Kategoria wiekowa: 7+ (dubbing)
Reżyseria: Rasmus A. Sivertsen

Czy gra się, aby wygrać, czy gra się, tylko, aby grać? Pewny siebie i uwielbiający rywalizację Solan nie ma wątpliwości – marzy o zwycięstwie w wielkim serowym wyścigu. Zawadiacki Solan jest mistrzem w niejednej dyscyplinie. Łyżwiarstwo, skok wzwyż czy warcaby – zawsze jest najlepszy. Remis? Dla niego to słowo mogłoby nie istnieć. Liczy się tylko sukces, a on zawsze wygrywa. Pewien kolejnego zwycięstwa bez zastanowienia staje do wielkiego wyścigu z serem. Jeśli wygra, zyska kolejny mistrzowski tytuł, jeśli przegra, on i jego przyjaciele stracą dach nad głową. Na trasie czekają liczne niebezpieczeństwa. Przeciwnicy zastawiają pułapki (w końcu wszystkie chwyty dozwolone). Czy Solan i jego drużyna zwyciężą?

Storm. Opowieść o odwadze – seans dla dzieci godz. 17.00.
Kraj: Holandia, 2017, czas trwania: 100 min, gatunek: aktorski
Kategoria wiekowa: 9+ (dubbing)
Reżyseria: Dennis Bots

Średniowieczne miasteczko, w którym żyje 12-letni Storm ma wiele tajemnic. Jedną z nich jest list, o którym wciąż szepczą dorośli. Chłopiec chce dowiedzieć się więcej. Ciekawość popchnie go w stronę wielkiej przygody. 12-letni Storm pomaga tacie w drukarni. Pewnego dnia drukarz zostaje pojmany przez Inkwizycję. Chłopiec podejrzewa, że to z powodu powielanego tajemniczego listu. W ostatniej chwili udaje mu się uciec i zabrać ze sobą matrycę, która sprowadziła na ojca kłopoty. Podczas ucieczki Storm spotyka ukrywającą się w podziemiach Marieke, z którą wyrusza na ratunek aresztowanemu drukarzowi. Żadne z nich nie spodziewa się jeszcze, że druk może mieć moc kruszącą mury, a ich przypadkowe spotkanie wpłynie na całe ich życie. Film reżysera nagrodzonych na Kinie Dzieci „Sekretów wojny”.

Pałac Kultury Zagłębia godz. 18.00.

XI Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. M. Spisaka - koncert laureatów
Muzyczne zwieńczenie XI Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka. Laureaci pierwszych miejsc w kategoriach skrzypce, altówka i obój zaprezentują się po raz ostatni na deskach Sali Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia. Zwycięzcy zaprezentują się z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zabrzańskiej pod batutą Sławomira Chrzanowskiego, wykonując wybrane przez siebie, konkursowe utwory.
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej powstała wiosną 1950 r., jako Filharmonia Górnicza Związku Zawodowego Górników. Koncertowali z nią najwybitniejsi artyści z kraju i zagranicy. Obok wszystkich ważniejszych estrad koncertowych w kraju orkiestra kilkakrotnie występowała w Rosji, Słowacji, Czechach, Niemczech, Japonii i na Węgrzech. Filharmonia Zabrzańska w przeszłości została uhonorowana m.in. Nagrodą Światowej Fundacji „Zdrowie, Rozum, Serce” – Lider Promocji Kultury Polskiej. Repertuar orkiestry obejmuje utwory klasycyzmu i romantyzmu oraz dzieła współczesne – szczególnie kompozytorów szkoły śląskiej. W stałych cyklach koncertowych prezentowane są estradowe wykonania oper i operetek.

Sławomir Chrzanowski odbył studia muzyczne w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie w 1986 r. ukończył kierunek Teoria Muzyki, a w roku 1989 Dyrygenturę Symfoniczną w klasie prof. Karola Stryi. W 1990 r. w wyniku konkursu objął stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Zabrzańskiej, którą prowadzi do dziś. Razem z orkiestrą dał blisko 2000 koncertów na różnych estradach w kraju i za granicą. Jest honorowym dyrygentem MWC Symphony Orchestra we Frederickburgu (USA). W 2002 r. wystąpił w słynnych salach koncertowych Ameryki – Carnegie Hall w Nowym Jorku oraz w Orchestra Hall w Chicago. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień m.in. Złotego Lauru Umiejętności i Kompetencji.


NIEDZIELA

Kino Kadr godz. 15.00. – seans dla dzieci
Zimowe przygody Jill i Joy-
Kraj: Finlandia, 2014, czas trwania: 81 min, gatunek: aktorski
Kategoria wiekowa: 4+ (dubbing)
Reżyseria: Saara Cantell

Mały czy duży – każdy potrzebuje domu. Niestety dom państwa Malutkich został zniszczony. Jill i Joy wiedzą, jak im pomóc. Do czasu aż znajdą nowe mieszkanie, mogą rozgościć się w domku dla lalek. Święta coraz bliżej. Jill i Joy goszczą u siebie państwa Malutkich. Najmniejsza rodzina na świecie straciła dom przez dużych. Dziewczynki oferują im pobyt w domku dla lalek. Przynajmniej do przyjazdu pani Róży. Tak, tej samej, która kiedyś zaprojektowała dom dla dziewczynek. Ona na pewno zaradzi coś na kłopoty mieszkaniowe Malutkich. Jednak w oczekiwaniu na świąteczną wizytę pani Róży Malutcy mają kolejne kłopoty. I znów przez dużych! Sąsiadka dziewczynek – Adela – chce ich złapać i sprzedać do gabinetu osobliwości. Czy Jill i Joy staną w obronie nowych przyjaciół?

Przygoda Nelly – Kino Dzieci godz.17.00.
Kraj: Niemcy, 2016, czas trwania: 97 min, gatunek: aktorski
Kategoria wiekowa: 9+ (lektor)
Reżyseria: Dominik Wessely

Informacja o przeprowadzce zaskakuje Nelly u progu wakacji. Potem jest tylko gorzej! Kłótnia z rodzicami, ucieczka, intryga z elektrownią w tle i to wszystko w Transylwanii. Wakacje nie będą nudne! Wszyscy wybierają się na wspaniałe wakacje, a tylko Nelly musi jechać z rodzicami do Rumunii. Od początku jest okropnie – nie zdołali nawet dolecieć do Sibiu, bo zepsuł się samolot. Do tego okazuje się, że to nie zwykły rodzinny wyjazd. Ojciec nadal jest w pracy. On i te jego elektrownie wiatrowe. Jakby tego było mało, nikt nie uprzedził Nelly, że mają się tu wkrótce przeprowadzić. Czy może być gorzej? Może – dziewczyna zostaje porwana. A to dopiero początek jej przygody!

Dom Kultury Ząbkowice godz. 18.30.
Bednarek Live – koncert
Sceną Domu Kultury Ząbkowice zawładną jamajskie rytmy w wykonaniu Kamila Bednarka wraz z zespołem! Wszystkim znany Bednarek wykona głównie utwory ze swojego ostatniego krążka zatytułowanego Oddycham. Koncert odbędzie się w ramach Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego, a co za tym idzie bilety na koncert będą darmowe i wkrótce dostępne w sekretariacie Domu Kultury Ząbkowice.

2008 rok – powstaje zespół Star Guard Muffin, którego pierwszym wydawnictwem była epka zatytułowana Ziemia Obiecana. Zespół zdobył szeroką popularność w 2010 roku dzięki telewizyjnemu programowi Mam Talent i sukcesowi odniesionego w nim przez Kamila Bednarka – wokalisty, kompozytora, autora tekstów i multiinstrumentalisty. Wydany w tym okresie debiutancki album StarGuardMuffin Szanuj uzyskał status podwójnej platyny. W 2011 StarGuardMuffin gościli na Jamajce i efektem sesji nagraniowej w studio Tuff Gong rodziny Marley był maxisingiel Jamaican Trip, gdzie wśród gości pojawiają się m.in. Capleton, Stephen Newland (Rootz Underground), Dean Fraser, The Tamlins czy muzycy zespołu Shaggy’ego. W 2012 roku po zmianach w składzie narodził się zespół BEDNAREK, który nagrał wysoko ocenianą płytę Jestem…, która utrzymywała się w zestawieniu OLiS ponad 12 miesięcy, a po upływie roku od wydania ponownie zajęła pierwszą pozycję. Rok później ukazał się suplement zawierający remixy oraz dubowe i koncertowe wersje. W roku 2013 zespół BEDNAREK zwyciężył w plebiscycie MTV Music Awards w Europie Środkowej. W 2014 na rynku pojawiło się wydawnictwo koncertowe DVD/CD z Przystanku Woodstock. Rok 2015 to album Oddycham, zrealizowany m.in. w Tuff Gong Studio z gościnnym udziałem światowych gwiazd reggae jak Alborosie, Junior Kelly czy Dean Fraser. Płytę promują single List, Euforia i Sailing.

Skład zespołu:

Kamil Maccabraa Bednarek - wokal

Kamil Staff Stefański - wokal

Maciej Pilu Pilarz - perkusja

Radosław Radziula Szyszkowski - instrumenty klawiszowe

Łukasz Bzyniu Bzowski - instrumenty klawiszowe

Piotr Zwierz Stanclik - gitara basowa

Piotr Piter Bielawski - gitara

Łukasz Zgoda - saksofon

Michał Podżer Podżus - trąbki

Gwidon Bocian Muszyński - technik sceny

Franciszek Franz Szyszkowski - realizator monitorowy

Adam Ołówek Hołysz - realizator dźwięku

Marcin Martin Czok - realizator światła

Filip Miguła - instrumenty klawiszowe (w zastępstwie)

Pałac Kultury Zagłębia godz. 20.00.
Grupa MoCarta w programie XX-lecie Dzieła wybrane
Grupa MoCarta istnieje już 20 lat, toteż przyszedł czas na wspomnienia i refleksje. Najnowszy program, w którym zawarte są najważniejsze i najlepsze skecze - temu służy. Zdajemy sobie sprawę, że wielu naszych widzów z racji młodego wieku może nie pamiętać wielu skeczy sprzed 10 czy 20 lat. Pomimo Jubileuszu 20–lecia istnienia, Grupa MoCarta nadal tworzy, ma wiele nowych, zaskakujących pomysłów i skeczy, ciągle dużo koncertuje w kraju i na świecie.

CAŁY WEEKEND

Kino Kadr
Ptaki śpiewają w Kigali godz. 17.00. w piątek. W pozostałe dni o godz. 19.30.

Gatunek: dramat, kraj produkcji: Polska 2017, czas trwania: 113 min
Reżyseria: Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze, Obsada: Jowita Budnik, Eliane Umuhire, Witold Wieliński

Wstrząsająca opowieść o przyjaźni i przebaczeniu. Ostatni wspólny film Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego – twórców wielokrotnie nagradzanych obrazów Papusza i Plac Zbawiciela. Film otrzymał nagrodę FIRST LOOK na MFF w Locarno 2016 dla polskiego filmu w fazie postprodukcji oraz wziął udział w Konkursie Głównym 52. edycji MFF w Karlowych Warach 2017, gdzie Jowita Budnik i Eliane Umuhire otrzymały nagrody za najlepsze role żeńskie.
Jest rok 1994. Po tym, jak w Kigali zestrzelono samolot prezydenta Rwandy, trwają rozruchy między plemionami Tutsi i Hutu. W ciągu trwających 100 dni czystek z rąk ekstremistów ginie około miliona ludzi. Świadkiem tych wydarzeń jest Anna (Jowita Budnik) – polska ornitolog, która przyjechała do Afryki, aby prowadzić badania nad spadkiem populacji sępów w Rwandzie. Gdy zaczyna się ludobójstwo, Polka ratuje przed śmiercią młodą dziewczynę z plemienia Tutsi – Claudine. Anna umożliwia ocalonej ucieczkę do Polski. Po przylocie do kraju kobiety próbują otrząsnąć się z koszmarnych przeżyć, ale nie są w stanie wpisać się w rutynę codziennego życia. Pewnego dnia, po upływie kilku lat, Claudine decyduje się na powrót do ojczyzny. Anna postanawia wyruszyć wraz z przyjaciółką w tę niezwykle emocjonalną podróż do samego serca Afryki.
Jak pisał Ryszard Kapuściński: "wiek XXI będzie wiekiem Innego" i o tym właśnie chcemy opowiedzieć - Joanna Kos-Krauze, reżyserka.

Pałac Kultury Zagłębia - Galeria godz. 13.00.-19.00.
Papier i Szkło – wystawa prac Matyldy i Zbigniewa Makulskich
Zbyszek Makulski (rocznik 1962) – fotograf pasjonat. Gdy tylko może chwyta za aparat i rusza w świat – zarówno bliższy, jak i dalszy. Razem z żoną Marią odkrywa zakątki Polski i Europy, które uwiecznia na fotografiach już od ponad 20 lat. Animator i organizator. Ma na koncie kilkadziesiąt plenerów w Polsce i za granicą. Autor i współautor kilku wystaw indywidualnych i zbiorowych. Współtwórca i redaktor portalu fotograficznego i nieformalnej grupy fotograficznej „Foto-Azyl”. W 2016 r. laureat nagrody głównej w konkursie fotograficznym Blisko Wody, organizowanym z okazji Światowego Dnia Wody.
Matylda Makulska (rocznik 1986) – po ukończeniu liceum plastycznego w Dąbrowie Górniczej przeniosła się do Wrocławia, gdzie uzyskała dyplom na Wydziale Ceramiki i Szkła (uzupełniony aneksem z malarstwa). Obecnie działa na terenie Warszawy, gdzie prowadzi autorską pracownię szkła. Odbiorcy jej prac rozsiani są po całym świecie – od Polski po USA. Większość czasu poświęca na tworzenie sztuki użytkowej, ale od czasu do czasu angażuje się w projekty czysto artystyczne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto