Dąbrowa Górnicza: oto nowe centrum! Znamy zwycięski projekt WIZUALIZACJE

Piotr SobierajskiZaktualizowano 
Pierwszych trzynaście zdjęć przedstawia zwycięski projekt, a kolejnych sześć projekt, który zajął drugie miejsce w architektonicznym konkursie na nowe centrum Dąbrowy Górniczej PAS, mat. konkursowe
Poznaliśmy zwycięzcę konkursu architektonicznego na zagospodarowanie terenów Fabryki Pełnej Życia, czyli dawnych zakładów Defum. W czwartek 11 kwietnia ogłoszony został werdykt sądu konkursowego międzynarodowego konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej dla nowego centrum Dąbrowy Górniczej.

Już wiemy więc, gdzie w Dąbrowie Górniczej znajdzie się nowy rynek, w jaki sposób historyczne hale dawnej fabryki Defum powiązano z nową zabudową, jak powinien przebiegać proces inwestycji w śródmieściu. Znamy też odpowiedź na pytanie, jak połączyć oczekiwania mieszkańców, wielokrotnie wyrażane w konsultacjach, z postulatem ekonomicznej stabilizacji projektu Fabryka Pełna Życia.

Wygrała praca autorstwa biura ANALOG Piotr Śmierzewski z Koszalina.

Zwycięzca otrzyma nagrodę w wysokości 22 tys. zł i zlecenie na zaprojektowanie nowej Fabryki Pełnej Życia. Jak podkreśla Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej – w ten sposób projekt stworzenia tętniącego życiem serca miasta przechodzi do fazy realizacyjnej. - Jeszcze w tym roku chcemy powołać operatora Fabryki Pełnej Życia i rozpocząć rozmowy z potencjalnymi inwestorami – zapowiada prezydent Marcin Bazylak.

Zwyciężyła urbanistyczna skrupulatność. Jak wyjaśnia prof. Henryk Zubel, przewodniczący sadu konkursowego – Praca ANALOG Piotra Śmierzewskiego najlepiej określa od czego należy zacząć inwestowanie w obszarze śródmieścia Dąbrowy Górniczej, wskazując przestrzeń zlokalizowaną w północnej części dawnych zakładów Defum, „wyciętą” z zespołu hal. - Ulokowanie placu miejskiego we wnętrzu dawnej fabryki Defum, a nie obok niej, to zasadnicza decyzja projektowa. Dzięki takiemu podejściu cały zespół budynków tworzy wyraźną, spójną całość, która odcina się od otaczającej zabudowy – podkreślił prof. Henryk Zubel.

Ponadto zdaniem architektów ze Stowarzyszenia Architektów Polskich, którzy oceniali konkursowe prace, zwycięska praca w najpełniejszym stopniu uwzględnia uwarunkowania formalno-prawne. Ich zdaniem można powiedzieć, że jej autorzy „twardo stąpają po ziemi”, a jednocześnie znaleźli rozwiązanie niezwykle atrakcyjne w kontekście urbanistyczno-architektonicznym. Łatwo przy tym dostrzec zarysowanie długofalowej strategii inwestycyjnej, co ma wielkie znaczenie dla etapowej komercjalizacji obszaru Fabryki.

Oprócz 22 tys. zł nagrody, zdobywca pierwszego miejsca otrzyma zlecenia o wartości 800 tys. złotych na zaprojektowanie nowego centrum Dąbrowy Górniczej. Biuro projektowe ANALOG Piotr Śmierzewski ma na to czas do grudnia bieżącego roku. Nowy projekt musi być uzupełniony o dokładne wytyczne, zlecone przez miasto. Tak by spełniał wszystkie oczekiwania mieszkańców. To, co rzuciło się w oczy niemal wszystkim, to fakt, że zwycięski projekt nie przedstawił prawie żadnych propozycji zagospodarowania placu Wolności przed Pałacem Kultury Zagłębia. W odróżnieniu na przykład od projektu, który zajął w konkursie drugie miejsce. I to, jak zapowiadają władze miejskie, podobnie jak wiele innych elementów, trzeba będzie teraz dopracować.

II miejsce – pracowania M.O.C Architekci Sp.z.o.o Sp.K. z Katowic

Drugą nagrodę w kwocie 18 tys. zł przyznano pracowni M.O.C Architekci Sp.z.o.o Sp.K. W tym przypadku sąd konkursowy wysoko ocenił rewitalizację zastanej substancji Fabryki Pełnej Życia zmierzającą do ukształtowania struktury ulic, ciągów pieszych, placów miejskich, zadaszonych pasaży i parkowej zieleni śródmiejskiej. Ciekawym rozwiązaniem było zaproponowanie sekwencji trzech placów: Głównego, Przy Suwnicy i Północnego.

III miejsce – Heinle, Wischner Und Partner Architekci Sp z.o.o. z Wrocławia

14 tys. zł za zajęcie trzeciego miejsca przyznano pracowni Heinle, Wischner Und Partner Architekci Sp z.o.o. Szczególne uznanie jurorów zyskała propozycja rozwiązania rejonu Placu Wolności, w czytelny i zdyscyplinowany sposób łącząca obszary zurbanizowane ze swobodną zielenią parkową. Za wartościowe uznano próbę wpisania analizowanego obszaru w szersze założenie plant wokół śródmieścia Dąbrowy Górniczej.

Dodatkowo jury przyznało wyróżnienie honorowe dla pracowni D+P Architektura Paweł Skóra i dwa równorzędne wyróżnienia o wartości 3000 zł każde. Otrzymały je pracowania Inicjatywa Projektowa sp.z.o.o oraz Studio projektowe i wzorcowania „Narada” Wiesław Michałek. W tym drugim przypadku, podobnie jak w pracy nagrodzonej trzecim miejscem, projektowaną przestrzeń Placu Wolności i Fabryki Pełnej Życia włączono w zielony ring, obiegający centralne dzielnice Dąbrowy Górniczej.

Jako ciekawostkę należy zaznaczyć, że zdobywcy trzech pierwszych nagród lokalny browar zaproponowali dokładnie w tym samym miejscu. Identyczną zbieżność prace te wykazują w przypadku ulokowania pomiędzy halami przeszklonego pasażu handlowego. Jeden z projektów zaproponował nawet nazwę dla naszego lokalnego browaru, który miałby się nazywać… Dąbrowar.

Do konkursu zgłosiło się 101 zespołów. - To jak na polskie warunki bardzo duża ilość, świadcząca o dużym zainteresowaniu. Zmierzenie się z tą tematyką na miejscu nieco ostudziło zapał uczestników. Z 90 zespołów zakwalifikowanych do konkursu 20 pojawiło się na wizytacji terenu. Finalnie 15 prac wpłynęło do sądu konkursowego i były one przedmiotem oceny. Nie zdarza się często w ocenach sądów konkursowych taka zgodność, jaka była w pracach tego zespołu. Praktycznie w każdej pozycji mieliśmy zgodność w rezultatach finalnych, choć mieliśmy w procedurze tajne głosowania. Uzyskaliśmy pełną zgodność w ocenie kolejności zwycięskich prac – podkreśla prof. Henryk Zubel, przewodniczący sądu konkursowego.

- Ogłoszenie wyników konkursu architektonicznego na Fabrykę Pełną Życia jest ważnym etapem w realizowanym przez nas projekcie przemiany Dąbrowy Górniczej. To sygnał, że przechodzimy do realizacji oczekiwań dąbrowian związanych z nowoczesnym i przyjaznym centrum naszego miasta. Mamy koncepcję, którą moim zdaniem, łatwo przekuć w dobry projekt. Przed nami wiele pracy. Z jednej strony musimy uzbroić Fabrykę Pełną Życia w narzędzia niezbędne do przeprowadzenia inwestycji. Mam tu na myśli powołanie operatora, który będzie partnerem miasta w procesie rewitalizacji. Z drugiej strony – musimy połączyć rewitalizację centrum ze wspólnymi inwestycjami gminy, spółek PKP i Tramwajów Śląskich. Kończymy ich projektowanie i jeszcze w tym roku zamierzamy rozpocząć te inwestycje. Przypominam, że chodzi m.in. o budowę centrów przesiadkowych przy dworcach kolejowych w centrum i Gołonogu, połączenie tunelami obszarów znajdujących się z obu stron torów, budowę nowych przejść dla pieszych, sieci dróg rowerowych czy zintegrowanych przystanków tramwajowo-autobusowych – mówi Marcin Bazylak. - Konsekwencji nie zabraknie nam w kolejnych etapach prac. Będziemy wyłaniać wspomnianego operatora, szukać inwestorów. Te wizualizacje to nie będzie coś, co za sprawstwem magicznej różdżki nagle powstanie. Deklaruje, że z roku na rok będziemy wypełniać tą przestrzeń nie tylko budynkami, ale także ludźmi, architekturą, przestrzenią, która na końcu będzie stanowiła o tożsamości naszego miasta. Do tego trzeba dużo pracy. Wiele będzie zależało od montażu finansowego, od pozyskiwania inwestorów. Jedno jest pewne. Z obranej drogi już nie zejdziemy. To, co widać, w krótszej lub dłuższej perspektywie nabierze realnych kształtów. Dlaczego? Bo takie są oczekiwania mieszkańców. Cieszę się, że ten projekt jest spójny z planami miasta. Cieszę się, że jest skorelowany z planami rozwoju strefy ekonomicznej w Tucznawie, tak by tu powstało zaplecze biurowe i korporacyjne strefy przemysłowej, by tu były usługi oraz handel – dodaje prezydent Dąbrowy Górniczej.

- To szansa na znalezienie terenów inwestycyjnych dla inwestorów, którzy z czasem wypełnią tę przestrzeń budynkami. Z czasem stanie się ona nowym centrum Dąbrowy Górniczej – podkreśla Wojciech Czyżewski, przewodniczący zespołu ds. Fabryki Pełnej Życia. W sumie do zagospodarowania jest 30 tys. metrów kw. powierzchni m.in. pod biurowce, biura oraz lokale usługowe. - Do miejsca, w którym się dziś znaleźliśmy prowadziła żmudna droga. Prace, które dziś oglądamy, zostały zrealizowane na bazie dwóch koncepcji. Po pierwsze na bazie konsultacji społecznych, rozmów z mieszkańcami Dąbrowy Górniczej, wsłuchiwania się w ich oczekiwania. W ten sposób powstała tak zwana pierwsza koncepcja, społeczna, pokazująca jakie są oczekiwania dąbrowian wobec nowego centrum. Koncepcję te stworzyła para architektów z Pronobis Studio. Kolejna koncepcja została przygotowana przez Tomasza Hliniaka. Na tej bazie chcieliśmy otrzymać taką propozycję, która w najlepszym stopniu będzie łączyła trzy założenia. Po pierwsze oczekiwania mieszkańców, po drugie oczekiwania potencjalnych inwestorów, po trzecie konieczność stworzenia atrakcyjnych przestrzeni publicznych, wskazujących, że mamy do czynienia z prawdziwym centrum Dąbrowy Górniczej – dodaje.

Projekt Fabryka Pełna Życia realizowany jest w ramach programu tzw. modelowych rewitalizacji we współpracy z Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju. Na jego przeprowadzenie Gmina Dąbrowa Górnicza pozyskała w konkursie ministerstwa 4 miliony złotych.

A wam jak się podobają oba projekty?

Wideo

polecane: Flesz: Czy grozi nam katastrofa klimatyczna?

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

2019.04.14 07:49:47

Wygląda jakby ktoś powrzucał niepasujące klocki wszędzie gdzie się da. Dookoła Fabryki Życia. Dookoła Pałacu Kultury. Na miejsce Hendrixa. Na przystanki tramwajowe. Najlepiej wszystko zasłonić klocami. Tylko co to ma być i czemu służyć? Wiem, że ciężko wkomponować sensowne zabudowania w sąsiedztwie Pałacu Kultury. Staromodna architektura D.G. nijak ma się do nowoczesności. Pytanie czy w ogóle jest taka potrzeba by akurat w tym miejscu stawiać coś nowego. Dąbrowa ma ogromną powierzchnię i ogromne przestrzenie. Takie kloce można postawić wszędzie indziej. Centrum lepiej zostawcie w spokoju. Plac zostawcie w spokoju. Park Hallera zostawcie w spokoju. Najwięcej dla rewitalizacji śródmieścia zrobiło CH Pogoria. Jest kładka, jest fontanna, jest kino, fastfoody, sklepy, miejsca parkingowe... To jest spójna koncepcja.

2019.04.14 07:46:33

Zwycięski projekt nie podoba mi się. Budynki mają monotonny wygląd półek sklepowych albo skrytek pocztowych.Znacznie przyjemniejszy dla oczu jest projekt drugi.

2019.04.13 01:46:41

Zgadzam się z Gościem, biedni ludzie mieszkający w pobliżu Fabryki mają prze.... ze względu na natłok ludzi, już tam były rozróby "strefa kibica"było głośno o Fabryce, no i hałas. każdy powinien mieć koło swojego domu "fabrykę Pełną Życia" zobaczy jak miło, może najpierw proszę zrobić tam porządek z samochodami na zakręcie przy przejeździe, tam jest ruch dwustronny a samochody głównie w weekend stoją sobie na ulicy, , część na chodniku i ulicy jednym kołem i nie idzie przejechać, zwłaszcza wtedy kiedy studenci WSB mają zajęcia.

2019.04.13 01:34:45

Pod Fabryką "Pełną Życia" obecnie jest dziki Parking, jest tam niebezpiecznie ze względu na stojące przy Fabryce i na zakrętach samochody zwłaszcza w soboty i niedzielę. Samochody tarasują przejazd, choć obecnie jest tam zastawione od Kościuszki jak się jedzie na dworzec ( remoncik), Przy Defum od strony Kolejowej jest Parking dla studentów WSB ale się tam nie mieszczą stoją już przed Parkingiem, gdzie popadnie dewastują trawniki, stoją gdzie chcą zwłaszcza na Kolejowej, już im ryneczek co kiedyś był zburzono i koło Pałacu Kultury mają Parking i przy Placu Wolności, pod oknami ludziom stoją przy WSB czemu nikt nie zrobi z nimi porządku zastawiają również pasy od Cieplaka przy WSB, ogólnie dewastują Zieleń i stanowią zagrożenie tu jest problem i tym się trzeba zająć, cały parking Aldi zajęty jak jedziesz jako klient nie ma gdzie stanąć. Może wyburzyć Fabrykę i powiększyć dla WSB parking , bo się nie mieszczą Kolej już sobie zrobiła zakaz i zagrodziła przed dworcem od Kolejowej i Nemo zagrodziło tylko dla Klientów i szlabany a teraz każdy student WSB przyjeżdża swoim samochodem i staje gdzie się da. Gdzie straż i Policja czasem kontrolują ale trzeba częściej.

2019.04.12 14:59:35

No i cała kasa pójdzie na centrum, tak jak kiedyś na centrum administracyjne i nemo... nie płace podatków w DG.. Póki co to tylko projekty, spotkania, wizualizacje, mało kto dożyje końca przy takiej władzy...

2019.04.12 14:27:10

15 lat dożynania fabryki, kopania robotników z pod czerwonych sztandarów, którym dumnie pomnik postawili i twierdza nadal ze ich bronią.20 lat pustostanów, rdzy powybijanych szyb i wiatru hulającego po ruderach.Wielokrotne próby wydzierżawienia wynajęcia - bezskuteczne bo z nakazami odbudowy, konserwatorem zabytków i wiążącymi ręce regulacjami. (kup ale ja bede Ci mowil co mozesz tam zrobic)W końcu stare pokolenie odchodzi i przychodzą młodzi, głupi, aroganccy plujący na przeszłość ludzi którzy życie poświęcali aby fabrykę utrzymać. Nazywają teren, o zgrozo, "Fabryką pełną życia" a wiatr hula dalej.Teraz mamy szumną zapowiedz, bedzie remont. Konkurs wygrywa pracownia ktora w okolicy wygrywa wszystkie konkursy (taka dobra;)) materiały dostarcza firmy ktore zawsze dostarczały materiały na takie remonty. Niby wszystko nowe ja kaby po staremu... Byle jak najwiecej blokow budynków udało sie upchnąć.

2019.04.12 14:09:18

taki projekt i peronu nie przeniosą, nie zintegrują? bez przestrzeni deptakowej? bez parkingów? co za gówno

2019.04.12 13:42:15

W projekcie który zajął pierwsze miejsce brakuje przestrzeni . Wszystkie budynki zgrupowane na bardzo małym obszarze. Powstaje nie fabryka pełna życia a blokowisko bez parkingów w centrum miasta. Zamiast rozluźnić istniejącą zabudowę fabryki i terenów przyległych projektant ją zagęścił. Poza tym nie zazdroszczę tym których okna będą wychodziły na linie kolejową.

2019.04.12 08:40:05

następne gówno

2019.04.12 08:02:54

Kazdy z prezydentow lewakow zrobil sobie pomnik a tego lewaka bedzie defum.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3