Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza Park Militarno-Historyczny Reduta: jeden SKOT jak nowy, drugi będzie zielony

PAS
Tak powstawał dąbrowski Park MIlitarno-Historyczny Reduta, który dziś jest jedną z miejskich atrakcji
Tak powstawał dąbrowski Park MIlitarno-Historyczny Reduta, który dziś jest jedną z miejskich atrakcji PAS
Dąbrowa Górnicza Park Militarno-Historyczny Reduta. Dąbrowska Jednostka Strzelecka JS2060 Związku Strzeleckiego „Strzelec” spisała się dzielnie, dzięki czemu możemy już oglądać całkowicie odnowiony transporter opancerzony SKOT. Pojazd jest jedną z wielu atrakcji Parku Militarno-Historycznego Reduta przy Muzeum Miejskim Sztygarka (ul. Legionów Polskich 69), który od dawna przyciąga do naszego miasta nie tylko pasjonatów broni i mundurów.

Dąbrowa Górnicza Park Militarno-Historyczny Reduta: jeden SKOT jak nowy, drugi będzie zielony

Jak czytamy na stronie JS2060 Związku Strzeleckiego „Strzelec” na Facebooku prace przy modernizacji SKOT-a rozpoczęły się 15 maja i trwały do połowy czerwca. Strzelcy przepracowali około 200 godzin, zużyli ponad 22 litry farby oraz materiały i narzędzia konieczne do usunięcia starych powłok lakierniczych i rdzy. W tym kilka spalonych elektronarzędzi. Jak przyznają pozornie proste zadanie wymagało dużych nakładów pracy i pochłonęło znaczne ilości materiałów.

– Pojazd prezentuje się teraz zupełnie inaczej. Ma już swoje stałe miejsce, dlatego zachęcamy wszystkich, by zobaczyli na własne oczy, jak się zmienił. To jednak nie koniec zmian i niespodzianek. Drugi SKOT w naszym parku, który służył strażakom ochotnikom w Tucznawie, także zmieni swoje barwy. Teraz jest w czerwonych, ale wkrótce przybierze bardziej wojskowe, czyli zielone. Postaramy się go przerobić i prezentować wkrótce jako gaśniczy wóz wsparcia jednostek wojskowych. Ten transporter opancerzony miał bowiem wiele zastosowań i był wykorzystywany w różnych konfiguracjach – podkreśla Arkadiusz Rybak, dyrektor Muzeum Miejskiego Sztygarka.

Początek Parku Militarno-Historycznego Reduta to znany już w całej Polsce czołg T-34 oraz trzy bunkry z czasów II wojny światowej. Nowy nabytek muzeum, który przyjechał z Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, a potem przeszedł generalny remont w Damelu, można było zobaczyć po raz pierwszy podczas IV Muzealnego Festynu Historycznego, 18 czerwca 2011 roku. Był oblegany przez wszystkich, starszych, młodszych. Każdy chciał zajrzeć do środka, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. No i oczywiście nasz czołg musiał mieć swoje imię. Po konkursowej rywalizacji wybrano „Ordona”. To nawiązanie do starszego sierżanta Jana Henryka Miltona (pseudonim ORDON), który założył w Strzemieszycach oddział partyzancki (wszedł w struktury 23 Dywizji Piechoty Armii Krajowe)j.

Dąbrowa Górnicza Park Militarno-Historyczny Reduta: nowe nabytki, kolejne czołgi

Potem dołączyły dwa kolejne czołgi. Od ponad 15 lat czekały na lepsze czasy na terenie Przedsiębiorstwa Przerobu i Obrotu Złomem Metali „HK-Cutiron” Sp. z o.o Jak podkreśla dyrektor dąbrowskiego muzeum, Arkadiusz Rybak, miały zostać pocięte i zniszczone, ale pracownicy firmy i związkowcy zadbali o nie, pilnowali, a wkrótce, po remontach, będą kolejną dąbrowską atrakcją.

– Czołgi trafiły tam około 1996 roku, w wyniku umów i uzgodnień z NATO, dotyczących redukcji uzbrojenia. Na szczęście przetrwały. To T-55 oraz czołg pływający PT 76 – mówi Arkadiusz Rybak.

Oprócz czołgów do Dąbrowy Górniczej przyjechały także: 122-milimetrowa haubica (wzór z 1988 roku) oraz moździerz. Są też dwa radzieckie działa z czasów II wojny światowej ZiS2 i ZiS3, które dąbrowska placówka sprowadziła wcześniej, także z Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Oto, co dziś zobaczymy w Parku Militarno-Historycznym Reduta, poza T-34:

lekki czołg pływający PT-76 – skonstruowany w roku 1950 w Związku Radzieckim był jednym z podstawowych czołgów pozostających na uzbrojeniu państw bloku komunistycznego po II wojnie światowej;

czołg T-55 – czołg podstawowy II generacji, powszechnie używany w krajach Układu Warszawskiego, krajach Bliskiego Wschodu i Ameryki Południowej w okresie powojennym. Zaprojektowany na początku lat 50., praktycznie jako zmodernizowana wersja czołgu T-54;

transporter opancerzony OT-64 SKOT – skonstruowany pod koniec lat 50 w Czechosłowacji, wprowadzony na wyposażenie WP w 1963. Wersja dostępna w muzeum została zmodernizowana na potrzeby straży pożarnej. Jest też drugi SKOT, odnowiony przez JS2060 Związku Strzeleckiego „Strzelec”.

transporter opancerzony TOPAS

57 mm armata przeciwpancerna wz. 1943 (Zis-2) (Zis – ros. Zawod Imieni Stalina) – jedna z mniej znanych seryjnie produkowanych armat radzieckich z okresu II wojny światowej. Zaprojektowana na początku lat 40. XX wieku;

7,62 armata polowa wz. 1942 (Zis-3) – armata produkcji radzieckiej, zaprojektowana w latach 1941 – 42, wyprodukowana w największej liczbie egzemplarzy spośród wszystkich dział II wojny światowej;

haubica wz.1938/85, kal. 122 mm (M 30) – jedno z podstawowych dział Armii Czerwonej w latach II wojny światowej. Od 1943 wykorzystywana w tzw. ludowym Wojsku Polskim.
Prezentowany egzemplarz został wyprodukowany w ZSRR w roku 1949.

moździerz 120 mm wz. 43 (pułkowy) – produkcji radzieckiej, używany przez całą II wojnę światową brał udział w walkach;

młot parowy dwustojakowy 3 tonowy do produkcji odkuwek w latach 1922 – 1998 w Hucie Bankowej;

zabudowa montowana na podwoziu samochodu star 660 przeznaczona na radiostację R 118 i pomieszczenie obsługi.

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto