Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza: Projekt MOPT-u, biblioteki, UM i dąbrowskich szkół zbliżył dąbrowian i Czechów

PAS, mat. MOPT
Dwa lata trwała realizacja projektu polsko-czeskiej Międzynarodowej Artystycznej Akademii Multimedialnej (MAAM) programu Comenius Regio. Czas na podsumowania.

Przyznany grant w pełni przeznaczono na promocję i rozwijanie działań artystycznych z wykorzystaniem multimediów we współpracy dwóch regionów partnerskich – Dąbrowy Górniczej i Studenki w Czechach. Głównym koordynatorem projektu jest Urząd Miasta, pomysłodawcą i koordynatorem artystycznym Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej, pozostali partnerzy to I i II LO, Zespół Szkół nr 1 oraz Miejska Biblioteka Publiczna.

Działania artystyczne Akademii stały się rozpoznawalne na terenach obu miast. Mieszkańcy Dąbrowy Górniczej z pewnością pamiętają żywiołowy, młodzieżowy Swing Band ze Studenki, koncertujący często podczas Dni Dąbrowy. Z kolei w Studence ciepłym przyjęciem cieszą się multimedialne spektakle Teatru Pantoplast z MOPT oraz dąbrowska Orkiestra Dęta. Mieszkańcy Dąbrowy kojarzą Akademię także z cyklicznie organizowanych warsztatów dekoracji świątecznej, koncertowych Zaduszek Jazzowych, młodzieżowych przeglądów filmowych i teatralnych oraz innych imprez kulturalno-edukacyjnych.

Chociaż cele i zadania MAAM były liczne a obszar jej działań z czasem zaczął się poszerzać, podstawowa formuła działań pozostała niezmieniona. Cyklicznie organizowane warsztaty artystyczne, zgromadziły zarówno wychowanków szkół, nauczycieli, jak i społeczność lokalną… Dotychczas na terenie obu regionów odbyło się blisko 30 takich warsztatów z dziedziny plastyki, muzyki, teatru i multimediów. Szczególnie cieszyła możliwość odkrywania i prezentowania wielu technik plastycznych na m.in. takich jak pergamo, enkaustyka, art recycling, shiborii. Jednym z zadań projektu było także eksplorowanie tradycji i obyczajów regionu, dlatego też realizatorzy projektu zorganizowali szereg warsztatów świątecznych, np. wykonywanie masek i kostiumów halloweenowych, dekoracji wielkanocnych i bożonarodzeniowych.

Grupa taneczna „Dąbrowa” z MOPT zaprezentowała także folklor śląsko-dąbrowski a zespół instrumentalny uświetnił swoim występem „Świąteczny Misz-masz, czyli obyczaje wigilijne z czterech stron świata” zorganizowany przez Miejską Bibliotekę w Dąbrowie Górniczej. Czesi przygotowali natomiast świetny koncert mikołajkowy oraz obchody zabawnego i mało znanego u nas majowego święta „Čarodějnice”, którego atrakcją były czarownice poruszające się na rolkach.

Osobnym punktem działań stały się warsztaty multimedialne, które w Dąbrowie Górniczej skupiały się głównie na tworzeniu animacji filmowej a w Studence na tworzeniu programów muzycznych, ułatwiających naukę gry na instrumencie. Dąbrowski MOPT przygotował w tym roku multimedialną edycję Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „To, co piękne wokół nas”. Warsztaty animacji filmowej stały się więc doskonałym sposobem na dokształcenie swoich umiejętności na chwilę przed konkursem. Koordynatorzy projektu z obu regionów zrealizowali także krótki film historyczny w konwencji kina niemego, który opowiada historię ekscentrycznego hrabiego na zamku w czeskim Kunínie. Tak więc dobrej zabawy w projekcie polsko-czeskiej akademii nie brakowało.

Przez dwa lata realizacji projektu naszym działaniom przyglądali się partnerzy z Ukrainy, Włoch, Wielkiej Brytanii, Gruzji, a nawet Indonezji! Mieliśmy zaszczyt zaprezentować dokonania naszego projektu Ambasadorce Indii w Polsce – Monice Kapil Mohta podczas jej krótkiej wizyty w naszym mieście. Partnerzy ze Studenki są także bardzo otwarci na inne działania projektowe i chętnie wzięli udział także w programie prowadzonym przez Miasto Dąbrowa – „Different Countries, Common Objectives”- realizowanym w ramach Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej.

Oba miasta starają się rozwijać współpracę nie tylko w dziedzinie edukacji artystycznej, ale także poprzez aktywne uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych swojego miasta partnerskiego. Celem projektu jest aktywizowanie społeczności lokalnej obu regionów i angażowanie jej do działań projektu poprzez organizowane wydarzenia. MOPT zorganizował Zaduszki Bluesowe i Zaduszki Jazzowe, podczas których gwiazdami były Elżbieta Mielczarek i Ewa Uryga. W obu koncertach uczestniczyli realizatorzy projektu, mieszkańcy miasta i partnerzy ze Studenki. I LO we współpracy z Biblioteką Miejską zorganizowało Przegląd Teatrzyków Obcojęzycznych dla dąbrowskiej młodzieży i partnerów projektu. II LO z kolei zorganizowało „Przegląd Filmów Krótkometrażowych Talenty naszego regionu”. Czesi wraz z wychowankami uczestniczyli w projekcie „Nocy z Andersenem” zorganizowanym dla dzieci przez Miejską Bibliotekę Publiczną. Tam też odbył się niezapomniany turniej „Czytanie na wysokim szczeblu”, w którym znani mieszkańcy Dąbrowy recytowali dowcipne wiersze i teksty piosenek w duetach. Takim właśnie wyjątkowym duetem okazał się Zdenek Novak, dyrektor czeskiego ZUS Studenka oraz Iwona Wilk, dyrektorka dąbrowskiego MOPTu. Brawurowo wykonali oni po czesku skecz „Bohdalova”.

Celem projektu Artystycznej Akademii było tez wspieranie i promowanie lokalnego ruchu artystycznego. W miejskiej Bibliotece w Studence odbyły się wernisaże malarstwa Iwony Wilk oraz Kingi Bielec, tworzącej tkaniny artystyczne. W Studence odbyła się też ogólna wystawa prac dzieci i młodzieży z MOPT. W galerii MOPT odbył się wernisaż prac czeskiego karykaturzysty Vaclava Siposa.

Oba regiony stawiają także na aktywny wypoczynek, dlatego też po zakończeniu oficjalnych spotkań i konferencji, na których omawiano harmonogram działań w projekcie i dalsze perspektywy współpracy, często organizowano wycieczki rowerowe po okolicach Studenki lub dąbrowskiej Pogorii. Partnerzy brali udział także w wycieczkach rolkowych i zawodach pływackich.

Realizatorzy projektu zorganizowali już koncerty finałowe w każdym z regionów. Na scenie Domu Kultury w Studence wystąpiła grupa młodych wokalistów i instrumentalistów z MOPT. Wśród nich zaprezentował się także laureat II edycji polskiego X Factor Dawid Podsiadło, który stał się dla wszystkich żywym dowodem na to, że swoje pasje i marzenia należy z wiarą realizować. Podczas koncertu wystąpił także młodzieżowy zespół teatralny ze Studenki. Finałowe przedstawienie odbyło się także na scenie MOPT dla społeczności lokalnej miasta. Młodzież z Teatru Pantoplast przygotowała spektakl multimedialny, natomiast wokaliści Studia Piosenki MOPT przygotowali wieczorny koncert plenerowy na Pogorii. Podczas tego finału była obecna grupa z Czech, która brała udział w warsztatach teatralnych. Całość została zarejestrowana i udokumentowana.

Dwa lata aktywnej i kreatywnej współpracy z regionem partnerskim nie tylko wzbogaciły nasze propozycje w dziedzinie edukacji artystycznej z wykorzystaniem multimediów, ale przede wszystkim poszerzyły nasze horyzonty w dziedzinie projektu o standardach i treściach europejskich. Przebieg dotychczasowych działań Akademii można obejrzeć na stronach internetowych projektu: [www.moptprojekt.pl] oraz [www.mopt.pl].

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto