Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza: tak powstawała dzielnica Reden i osiedla [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Piotr Sobierajski, mat. SM Lokator
Tak powstawały bloki na Redenie, a także Superjednostka
Tak powstawały bloki na Redenie, a także Superjednostka Mat. SM Lokator, Muzeum Miejskie Sztygarka, PAS
Dąbrowa Górnicza. Współczesny wygląd Reden zawdzięcza w dużej mierze temu, co działo się tutaj w latach 60., a przede wszystkim w latach 70. minionego stulecia. To właśnie wtedy powstały pierwsze nowoczesne bloki, a na mieszkania czekało wielu dąbrowian.

Dąbrowa Górnicza Reden: tak powstawała dzielnica i osiedla [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Nieco wcześniej, bo 7 stycznia 1959 roku, powołana została z kolei do życia Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokator, która dziś administruje większością powstałych na Redenie wieżowców i budynków. Sama spółdzielnia ma natomiast siedzibę w najwyższym z wieżowców, który wybudowany został przy ulicy Adamieckiego 11. Od lat góruje nad okolicą, a jego charakterystyczne biało-niebieskie barwy widoczne są z daleka. Sama budowa to było wielkie i dość widowiskowe wydarzenie. Wszystko rozpoczęło się w 1971 roku, kiedy powstała dokumentacja i projekty. Rok później rozpoczęła się budowa wieżowca. Do użytku oddany został w 1974 roku.

– W sumie znajduje się w nim aż 156 mieszkań. Nie są to mieszkania zbyt duże, ale w tamtych czasach liczyło się chyba to, że właśnie powstaje ich coraz więcej – mówi Joanna Skubis, kierownik administracji osiedla mieszkaniowego nr 6 w Spółdzielni Mieszkaniowej Lokator. – No i potrzebne były także tak zwane kawalerki, a więc mieszkania składające się z kuchni i jednego pokoju. Takich M2 o powierzchni 28 metrów kw. na każdym piętrze jest aż dziewięć, a w sumie na każdym piętrze znajduje się 13 mieszkań. Pozostałe cztery to mieszkania typu M3, w których mieści się kuchnia oraz dwa pokoje. Też nie są jednak takie same. Część lokali liczy sobie 38 metrów kw., a cześć jest o dziesięć metrów kw. większa – dodaje. Budynek przy ul. Adamieckiego 11 liczy sobie aż 13 pięter. To właśnie do tego budynku, a konkretnie specjalnie przygotowanych pomieszczeń w przewiązce, w 1974 roku przeprowadziła się SM Lokator. Wcześniej spółdzielnia miała swoją siedzibę przy ulicy Kościuszki 9. Przenosiny zbiegły się w czasie z 15-leciem działalności Lokatora.

Spółdzielnia mieszkaniowa, która w 1966 roku przyjęła nazwę Międzyzakładowa Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokator, szybko powiększała liczbę budynków, których administrowaniem się zajmowała. Pierwszy z nich powstał w listopadzie 1959 roku przy ulicy Norwida 29. Do nowych mieszkań wprowadziły się wówczas 24 rodziny. Tyle samo znalazło swój dach nad głową w 1961 roku w budynku przy ul. Norwida 38 i rok później przy ul. Wyspiańskiego 3.

Pod koniec 1965 roku do MSM Lokator należało 333 członków, a 235 z nich oczekiwało na mieszkania. W tym samym czasie w porozumieniu z architektami miejskimi zaczęto opracowywać koncepcję przebudowy centrum miasta. – W sąsiedztwie reprezentacyjnego Pałacu Kultury Zagłębia miały stanąć m.in. tak zwane punktowce – dziesięciopiętrowe budynki, górujące nad okolicą. Jednocześnie zaczęto kreślić plany budowy dwóch wielkich osiedli: Reden i Marksa – Dąbrowskiego. Na ten cel zabezpieczano coraz większe środki inwestycyjne. Budżet na 1966 rok wynosił 8 mln zł, a dwa lata później sięgnął 27,7 mln zł. Jak na tamte czasy była to kwota zawrotna – czytamy w publikacji Spółdzielni Mieszkaniowej Lokator, wydanej w 2009 roku z okazji jej 50-lecia.

I to właśnie w latach 70. na SM Lokator spadł główny ciężar zapewnienia dachu nad głową tysiącom mieszkańców całej Polski, którzy zjawili się w naszym mieście, by budować Hutę Katowice. Najstarszy z nowych bloków to ten przy ul. Adamieckiego 6, gdzie mieści się 140 mieszkań. Dokumentacja jego budowy została skompletowana w 1968 roku, a gotowy do zasiedlenia był dwa lata później. W 1971 roku dąbrowianie mogli się z kolei wprowadzać do budynków przy ulicy Adamieckiego 1,2, 3,4 i 5. W każdym z nich znajdują się 44 mieszkania. Powstał również blok przy ulicy Adamieckiego 7. Z kolei na przestrzeni lat 1973/74 po 55 nowych mieszkań czekało w 10-piętrowcach przy ul. 1 Maja 42, 42a oraz 44. Wtedy też powstał blok przy ul. Adamieckiego 9. W tym samym czasie, około 1972 roku, opracowywana była już dokumentacja kosztorysowo-projektowa dla osiedla Reden w granicach ulic Wojska Polskiego oraz Armii Czerwonej.

W 1971 roku na os. Reden rozpoczął działalność klub spółdzielczy „Promyk”. W 1983 powstał natomiast Spółdzielczy Dom Kultury Helikon. Dyrektorem placówki został Janusz Osiński. Obecnie SM Lokator administruje 228 budynkami mieszkalnymi, w których jest 17 tys. 15 mieszkań. Średni wiek tych budynków wynosi około 35 lat. Wykaz budynków administrowanych przez AOM Nr 6: Adamieckiego 1, 2, 3, 5, 6, 7, 9, 11
1-go Maja 30, 34, 38, 42, 42a, 44, 46, 52, 54, Korczaka 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, Wojska Polskiego 43, 49, 70, Królowej Jadwigi 28.

Na zdjęciach możecie także zobaczyć, jak powstawała słynna dąbrowska „Superjednostka”, a także pierwsze bloki przy ulicach Norwida i Wyspiańskiego.

Tak powstawały bloki na Redenie, a także Superjednostka

Dąbrowa Górnicza: tak powstawała dzielnica Reden i osiedla [...

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto