18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza społeczeństwo obywatelskie: będzie pamiątkowa tablica i konferencja

PAS, mat. prasowe UM
Komitet Żywnościowy powstał w budynku kina Ars
Komitet Żywnościowy powstał w budynku kina Ars mat. Muzeum Miejskiego Sztygarka
Dąbrowa Górnicza społeczeństwo obywatelskie. Rok 1914 to nie tylko wybuch "Wielkiej Wojny" jak nazywana wtedy była I wojna światowa, ale to także rok, kiedy w Dąbrowie Górniczej powstał Komitet Żywnościowy - jedna z pierwszych takich inicjatyw w Królestwie Polskim, która zainicjowała powstawanie późniejszych Komitetów Obywatelskich. Dziś zrodziła się natomiast ciekawa inicjatywa, by upamiętnić to właśnie zaangażowanie ówczesnego społeczeństwa. Dobrym pomysłem na to może być na przykład pamiątkowa tablica na fasadzie dawnego dąbrowskiego kina Ars, w którym mieścił się taki właśnie Komitet Żywnościowy.

Dąbrowa Górnicza społeczeństwo obywatelskie: będzie pamiątkowa tablica i konferencja

W 1914 roku Zagłębie Dąbrowskie, jako pas przygraniczny, został opuszczony przez wojska rosyjskie już na samym początku wojny. Rosjanie nie planowali bitwy granicznej i wycofali się na wschód. Teren Zagłębia został przejęty przez komitety i straże obywatelskie. Działały one przez kilka dni w pustce, jaka wypełniła się po wycofaniu Rosjan, a przed wkroczeniem Niemców. Jedną z pierwszych inicjatyw w zakresie utrzymania porządku publicznego podjęto już 27 lipca 1914 roku, właśnie w Dąbrowie Górniczej.

Wtedy spotkali się przedstawiciele społeczeństwa z rosyjskim naczelnikiem powiatu Mirbachem i podczas tego spotkania uzgodniono utworzenie w gminach straży obywatelskich.

Oprócz straży pilnujących porządku publicznego powstały wtedy także tzw. Komitety Żywnościowe, które dbały o zaopatrzenie ludności robotniczej. Zakładano tak zwane garkuchnie oraz lokale, gdzie wydawano racje żywnościowe dla najbardziej potrzebujących.

Na czele komitetu Edward Kosiński, przyszły burmistrz

- W Dąbrowie Górniczej siedzibą komitetu żywnościowego był budynek, w którym mieściło się kino Ars przy ulicy Kościuszki, a pierwszym jego przewodniczącym był Edward Kosiński. To właśnie on w 1916 roku został pierwszym burmistrzem naszego miasta - mówi Arkadiusz Rybak, prezes Towarzystwa Przyjaciół Dąbrowy Górniczej.

Same komitety były czymś niezwykłym. Na obszarach podbitych przez Cesarstwo Rosyjskie, prześladowani poddani cara wykazywali się obywatelskością organizując się i tworząc własne obywatelskie instytucje, które w dodatku przejmowały część administracji państwowej.

- Dziś chcielibyśmy przypomnieć przykłady sprzed 100 lat i pokazać, że to właśnie inicjatywy obywatelskie nie tylko mogą, ale wręcz powinny być elementem zarządzania społecznością i budowania wspólnego dobra. Tradycje komitetów obywatelskich to dowód na to, że w każdej gminie obywatele, organizacje pozarządowe i samorząd powinni współdziałać - mówi Piotr Drygała ze Stowarzyszenia "Zielone Zagłębie".

Chęć uczczenia tej rocznicy, to wspólna inicjatywa Stowarzyszenia Zielone Zagłębie, Towarzystwa Przyjaciół Dąbrowy Górniczej, Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych oraz Sylwestra Dominika - właściciela strony internetowej Dawna Dąbrowa, gdzie można prześledzić dzięki wielu ciekawym materiałom, zdjęciom, mapom, pocztówkom, sporą część historii Dąbrowy Górniczej.

- Chcielibyśmy zaprosić do współpracy także inne organizacje pozarządowe i wspólnie przeprowadzić zbiórkę publiczną, z której dochód przeznaczylibyśmy na płytę pamiątkową przed budynkiem dawnego Kina Ars, która przypominałaby o korzeniach dąbrowskiego społeczeństwa obywatelskiego - proponuje Marcin Bazylak z "Zielonego Zagłębia".

- Uzupełnieniem pamiątkowej tablicy będzie specjalna konferencja, która odbędzie się w Dąbrowie Górniczej 9 października i która w całości będzie poświęcona strażom i komitetom obywatelskim - informuje Piotr Frączak z Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, która będzie organizatorem konferencji. Dodatkowo na stronie dawnadabrowa.pl powstanie też zakładka, zawierająca wyczerpujące informacje o tradycjach i historii komitetów w Dąbrowie Górniczej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto