Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza woda: czy w mieście może być tańsza woda?

PAS
mat. Dąbrowskie Wodociągi Sp. z o.o.
Dąbrowa Górnicza woda. Zapytaliśmy rzecznika prasowego Dąbrowskich Wodociągów Sp. z o.o. Michała Raszkę o najbliższe plany spółki. Czy zatem woda będzie w najbliższym czasie w naszym mieście droższa, a może czeka nas miła niespodzianka i ceny spadną w dół. A zatem zapraszamy do lektury naszej rozmowy.

Dąbrowa Górnicza woda: czy w mieście może być tańsza woda?


Coraz częściej pojawiają się głosy, że woda w Dąbrowie Górniczej powinna być tańsza, na co wpływ ma nie tylko powstająca nowoczesna infrastruktura i mniejsze straty, ale przede wszystkim samodzielne działanie Dąbrowskich Wodociągów bez „nadbudowy” w postaci niemieckiego wspólnika. Czy są zatem szanse na to, by ceny wody i odprowadzania ścieków w najbliższym czasie mogły ulec obniżeniu?

W ostatnim czasie w całym kraju gminy podejmowały wiele działań inwestycyjnych wynikających z realizacji Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków oraz ze zobowiązań akcesyjnych Polski w zakresie polityki wodnej Unii Europejskiej, której głównym celem jest osiągnięcie dobrego stanu wód do 2015. Osiągnięcie tego celu wiąże się z realizacją zadań określonych w kilkunastu dyrektywach szczegółowych w obszarze jakość wód, do których przestrzegania Polska zobowiązała się przystępując do Wspólnoty Europejskiej. Gmina Dąbrowa Górnicza również zrealizowała ogromny program inwestycyjny dotyczący uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej. Aktualnie trwa zamykanie tego projektu i rozpoczął się proces wykonywania podłączania posesji do miejskiego systemu kanalizacyjnego. W ramach projektu wykonano 246 km sieci, w tym 121 km kanalizacji sanitarnej, 62 km wodociągów, 63 km kanalizacji deszczowej, 21 obiektów tłoczni ścieków sanitarnych, 2 przepompownie ścieków deszczowych oraz zbiornik retencyjny wód deszczowych. Całość programu opiewa na kwotę ok. 507 mln zł i jest to jeden z największych projektów w kraju. Realizacja zasady „zanieczyszczający płaci”, jednej z podstawowych zasad, na których opiera się polityka UE w dziedzinie środowiska, wymusza konieczność przeniesienia kosztów likwidacji zanieczyszczenia, w tym koszty utrzymania infrastruktury wodno-kanalizacyjnej na ostatecznego odbiorcę usług. Ma to konkretne przełożenie na wzrost ceny wody i ścieków. W wielu gminach, gdzie realizowane były duże programy inwestycyjne gminy stosują wysokie dopłaty.

Czy zatem od 30 czerwca 2015 roku Dąbrowskie Wodociągi planują podwyżkę cen wody, czy może taryfa zostanie utrzymana na dotychczasowym poziomie, a może cena będzie niższa?

Dziś najwyższa taryfa brutto wody i ścieków wynosi 68,70 złotych w gminie Stara Kamienica w województwie dolnośląskim. Nie brakuje gmin, w których obowiązują taryfy powyżej 40 złotych, jest też znaczna ilość gmin z taryfą w przedziale 20-30 złotych. Na terenie województwa śląskiego najwyższa taryfa obowiązuje w gminie Suszec w powiecie pszczyńskim i wynosi 25,54 zł. W przedziale cenowym między 13 a 14 złotych mieści się 14 gmin województwa śląskiego, w tym Katowice, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Będzin, Czeladź, Jaworzno. Ceny w Dąbrowie Górniczej po uwzględnieniu dopłaty mieszczą się w tym przedziale. Realizacja programu uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej w Dąbrowie Górniczej będzie miała znaczący wpływ na kształtowanie taryf. Wcześniejsze odkupienie przez Gminę udziałów od niemieckiego partnera zmniejszy ten wpływ. Gmina Dabrowa Górnicza czyni starania, aby mieszkańcy nie odczuli kosztów utrzymania nowej infrastruktury wodno-ściekowej.

Co obecnie wpływa na cenę wody w Dąbrowie Górniczej i jak te proporcje się rozkładają?

Na cenę wody i ścieków wypływają koszty związane z zapewnieniem stałych dostaw dobrej jakości wody oraz odbioru i oczyszczania ścieków. Wiąże się to z zakupem armatury wodociągowo-kanalizacyjnej, środków do uzdatniania wody oraz oczyszczania ścieków, zakup energii oraz paliw. Taryfy uwzględniają także podatki i opłaty płacone przez Spółkę, na wysokość których nie mamy wpływu np. podatek od nieruchomości, opłaty za szczególne korzystanie ze środowiska czy też opłaty za umieszczenie rurociągów w pasie jezdni. Opłaty środowiskowe ponoszone są w odniesieniu do wody pobieranej z trzech ujęć głębinowych oraz ścieków oczyszczanych w dwóch oczyszczalniach. W strukturze kosztów uwzględniane są amortyzacja 18%, materiały 20%, usługi obce 9%, podatki i opłaty 16%, koszty pracownicze 19%, odsetki od kredytu 1,5%, marża 14%, pozostałe koszty 2,5%. W nowej taryfie pozycja marża praktycznie nie wystąpi.

Z jakich źródeł Dąbrowskie Wodociągi obecnie pozyskują wodę i jakie są to koszty? Jaka ilość wody jest kupowana?**

Stworzyliśmy bezpieczny system zaopatrzenia w wodę polegający na dywersyfikacji źródeł zasilania. Pozwala to na możliwość dostawy wody ze źródła alternatywnego w sytuacji awaryjnej, kryzysowej. System ten zarządzany jest poprzez hydrauliczny model sieci wodociągowej i sprawdza się doskonale. Wodę dostarczamy z własnych ujęć głębinowych w Ujejscu, Trzebiesławicach i Ząbkowicach oraz kupujemy od hurtowych dostawców wody m.in. od Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów w Katowicach. Woda pochodząca od hurtowych dostawców to zarówno woda głębinowa, jak i powierzchniowa pochodząca ze zbiornika Goczałkowice oraz rzeki Przemszy. Roczny koszt zakupu wody to ponad 6 milionów złotych.

Ile wody zużywają mieszkańcy Dąbrowy Górniczej? Czy zużywają jej więcej niż w poprzednich latach, czy jednak stale ta ilość wykorzystanej wody maleje?

Od kilkunastu lat obserwujemy systematyczny spadek zużycia wody. W roku 1992 zużycie wody przez jednego mieszkańca Dąbrowy Górniczej wynosiło 276 litrów, a już w 2000 roku zużycie wynosiło 103 litry na dobę, obecnie to tylko 82 litry. To poniżej średniej krajowej, która wynosi ok. 100 litrów na dobę. Znamiennym dla Dąbrowy Górniczej jest także systematyczny spadek ilości mieszkańców, ze 122,6 tys. mieszkańców w 2011 roku do 119,8 w 2014, co wpływa na spadek globalnego zużycia wody w gminie.

Jakie w tym i przyszłym roku Dąbrowskie Wodociągi planują inwestycje w sieć i infrastrukturę wodno-kanalizacyjną na terenie miasta? Jakie są to koszty, z jakich źródeł będzie pochodzić ich finansowanie?**

W latach 2015-2016 zamierzamy przeznaczyć na inwestycje ok. 18 mln złotych. Wartość ta wynika z wielkości odpisów amortyzacyjnych w danym roku pomniejszonych o spłaty kredytów zaciągniętych przez Spółkę na modernizację i rozbudowę Oczyszczalni Ścieków „Centrum”. Ponad połowa tej sumy zostanie wykorzystana na modernizację i rozwój infrastruktury wodociągowej, co obejmuje wymianę starych i awaryjnych sieci oraz modernizację obiektów sieciowych, jak np. hydrofornie. Rozwój sieci wodociągowej obejmuje budowę infrastruktury zaopatrującej w wodę obszar nowej specjalnej strefy ekonomicznej w Tucznawie. Kolejnym istotnym kierunkiem inwestycyjnym w Spółce jest odnawianie posiadanych sieci kanalizacyjnych oraz obiektów związanych z przesyłem ścieków takich jak pompownie. Działania te koordynowane są z realizacją drogowych inwestycji miejskich w celu wyeliminowania konieczności prowadzenia późniejszych prac awaryjnych na odnowionych ulicach. Pozostałe środki kierowane są na bieżące odnawianie majątku produkcyjnego spółki, zakupy maszyn i urządzeń służących prowadzeniu codziennej działalności eksploatacyjnej. Wszystkie te inwestycje sfinansowane zostaną ze środków własnych przedsiębiorstwa, a dodatkowe ich uzupełnienie stanowić będzie dotacja, w wysokości ponad 600 tys. złotych, przyznana Spółce przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie z przeznaczeniem na dofinansowanie budowy podłączeń do nowej sieci kanalizacji sanitarnej.

Jak obecnie wygląda sytuacja z przyłączaniem się do nowej sieci mieszkańców tych dzielnic, gdzie powstała nowoczesna infrastruktura w ramach uporządkowania gospodarki ściekowej. Czy Dąbrowskie Wodociągi wspólnie z miastem zdążą osiągnąć planowany tzw. efekt ekologiczny, by nie musieć zwracać dofinansowania z UE, czy jest jakieś zagrożenie w tym temacie? **

Dąbrowskie Wodociągi zmodernizowały Oczyszczalnię Ścieków „Centrum”. Projekt został zakończony w październiku 2013, rozliczony z WFOŚiGW i uzyskał zakładany efekt ekologiczny. Spółka za profesjonalne przygotowanie i realizację przedsięwzięcia inwestycyjnego otrzymała nagrodę II stopnia Budowa Roku 2013 oraz Śląską Wielką Nagrodę Budownictwa. Wykorzystując nowoczesną ścieżkę edukacyjną, tylko w październiku ubiegłego roku, odwiedziło nas ponad tysiąc dzieci z trzecich klas dąbrowskich szkół podstawowych. Natomiast efekt ekologiczny dla gminnego programu uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej zostanie osiągnięty po podłączeniu do miejskiego systemu kanalizacji sanitarnej ok. 16 tys. mieszkańców czyli ok. 4 tys. przyłączy. W tym celu Gmina podjęła uchwałę o wsparciu finansowym dla nowych podłączeń wykonanych w okresie od 1 stycznia 2011 roku do 30 czerwca 2015 roku. Dąbrowskie Wodociągi również udzielają pomocy poprzez wsparcie finansowe z wykorzystaniem funduszy NFOŚiGW. Jednak podłączenie nowych odbiorców do wybudowanej sieci kanalizacyjnej możliwe jest dopiero po przeprowadzeniu ich formalnego odbioru przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego i takie odbiory są obecnie sukcesywnie prowadzone. Równocześnie, w wyniku prowadzonej przez Urząd Miejski i Dąbrowskie Wodociągi akcji informacyjnej część mieszkańców już zadeklarowała chęć przyłączenia do nowej kanalizacji lub je wykonała. Pracownicy naszej firmy bezpłatnie służą fachową poradą w zakresie technicznych możliwości podłączenia, wydają warunki techniczne, opracowują uproszczoną dokumentację techniczną ułatwiającą budowę przyłącza na terenie posesji oraz przeprowadzają odbiory techniczne gotowych przyłączy. Wystarczy tylko jedna wizyta w siedzibie firmy. Na chwilę obecną wykonaliśmy 997 dokumentacji, a 92 posesje mają już wykonane podłączenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto