Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza zatrudnienie praca statystyka: gdzie pracują dąbrowianie, a kto u nas?

MZ, PAS
W Dąbrowie Górniczej pracuje aż 4100 sosnowiczan i 2314 mieszkańców Krakowa
W Dąbrowie Górniczej pracuje aż 4100 sosnowiczan i 2314 mieszkańców Krakowa Michał Radka
Dąbrowa Górnicza zatrudnienie praca statystyka. Ilu mieszkańców Dąbrowy Górniczej zarabia na życie w Katowicach? Całkiem sporo, bo aż 4144. Absolutnymi rekordzistami w skali całego kraju, jeśli chodzi o dojazdy do pracy do innych miast i miejscowości, są sosnowiczanie. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny: drugiej takiej migracji nie ma nigdzie w Polsce.

Dąbrowa Górnicza zatrudnienie praca statystyka: ciekawe dane, za pracą migrujemy

Statystycy po raz pierwszy od 25 lat zestawili miejsca zamieszkania z miejscami pracy Polaków. Na każdego mieszkańca Katowic, który pracuje w Sosnowcu, przypada aż siedmiu sosnowiczan, którzy codziennie do pracy jadą w odwrotnym kierunku. Prawie dwa tysiące katowiczan zarabia na życie w Warszawie - sześć razy więcej niż w Krakowie.

To tylko część najnowszych, bardzo ciekawych danych z raportu "Dojazdy do pracy w Polsce", przygotowanego przez Główny Urząd Statystyczny. GUS, bazując na kolejnej części wyników spisu powszechnego z 2011 r., po raz pierwszy w wolnej Polsce zestawił miejsce zamieszkania z miejscem pracy Polaków. Do tej pory urząd statystyczny dysponował jedynie danymi sprzed 8 lat, które opracowano na podstawie deklaracji podatkowych. Natomiast poprzedni spis, w którym ujęto również ten aspekt, odbył się w 1988 r.

Raport w całości i najdrobniejszych szczegółach (obejmuje nawet najmniejsze gminy, zaś przepływy zatrudnionych między miastami uwzględniane są już od 9 osób wzwyż) daje interesujące świadectwo nie tylko o rynku pracy ogółem, ale i regionach metropolitalnych, w których miejsce zamieszkania rzadko bywa tożsame z miejscem zatrudnienia.

Dąbrowa Górnicza zatrudnienie praca statystyka: gdzie pracują dąbrowianie, a kto u nas?

Tak więc, gdzie za wypłatami i pracą podróżują jeszcze mieszkańcy Dąbrowy Górniczej? Po Katowicach najliczniej dąbrowianie wybrali zatrudnienie w sąsiednim Sosnowcu. Tu pracuje aż 3094 osób. 1039 dąbrowian dojeżdża do pracy do Będzina, a na czwartym miejscu znalazła się… stolica naszego kraju. W Warszawie pracuje aż 911 mieszkańców naszego miasta. Kolejne dane dotyczą Gliwic, dokąd w celach zarobkowych wyjeżdża 304 osób, 255 do Chorzowa, 234 wyjeżdża do Mysłowic, 212 do Czeladzi. 174 dąbrowian pracuje w Krakowie, 167 w Zabrzu, 159 w Świętochłowicach, 139 w Tychach, 128 w Bielsku-Białej, 108 we Wrocławiu, 107 w Bytomiu.

Kolejne firmy i instytucje w polskich miastach zatrudniają już poniżej stu mieszkańców naszego miasta. Jakie to kierunki? 98 Zawiercie, 91 Żory i Jaworzno, 76 Częstochowa, 64 Psary, 61 Elbląg, 53 Sławków, 44 Lesznowola (woj. mazowieckie), 41 Ruda Śląska, 36 Rybnik i Łódź, 34 Poznań i Bolesław, 33 Toruń i Olkusz, 31 Siewierz, 28 Wojkowice i Gdynia, 26 Bukowno i Mikołów, 25 Klucze i Tarnowo Podgórne (woj. wielkopolskie), 23 Łazy (miasto), 22 Skierniewice i Łazy (obszar wiejski), 20 Piekary Śląskie, 18 Chrzanów, 17 Ożarowice (powiat tarnogórski), 16 Raszyn (woj. mazowieckie),14 Mierzęcice i Ożarów Mazowiecki (woj. mazowieckie), 13 Pszczyna, 11 Janów Lubelski (woj. lubelskie), 10 Jastrzębie Zdrój i Oława (woj. dolnośląskie).

A kto w takim razie przyjeżdża pracować do Dąbrowy Górniczej? Rekordzistami są sosnowiczanie - 4100. Także 2314 tys. krakowian odbiera wypłatę w naszym mieście (tylko 110 w Sosnowcu). To także 1453 będzinian, 913 mieszkańców Olkusza, 668 Łaz (obszar wiejski), 549 katowiczan, 491 zawiercian, 441 sławkowian, 364 czeladzian, 318 chorzowian, 287 jaworznian, 245 mieszkańców Łaz, 210 osób z Psar i Bytomia, 190 z Mysłowic, 159 z Myszkowa, 155 mieszkańców Klucz, 146 Siemianowic Śląskich, 133 Świętochłowic, 126 mieszkańców Bukowna, 121 z Rudy Śląskiej, 118 Częstochowy, 106 Poręby, 101 Siewierza, 95 Tychów, 94 Mierzęcic, 86 Zabrza, 77 Ogrodzieńca, 73 wojkowiczan i mieszkańców Piekar Śląskich, 58 Gliwic, 46 mieszkańców Bobrownik, 40 Włodowic, 39 Radzionkowa, 35 Bielska–Białej, 33 Kroczyc, 32 Poraja, 31 Tarnowskich Gór, 26 Mikołowa, 22 Koziegłów i Żarnowca, 19 Rybnika, 18 Wrocławia, 15 Bierunia i Szczekocin, 14 Żor i Kazimierzy Wielkiej – obszar wiejski (woj. świętokrzyskie), 13 mieszkańców Wolbromia, 12 Pilicy, 11 mieszkańców Blachowni, Radlina i Opola,10 mieszkańców Chrzanowa.

Nikogo nie powinno dziwić, że w większości miast śląskiej metropolii największa liczba ludności zarabia na życie w Katowicach, np. ponad 5,1 tys. bytomian, 6 tys. chorzowian, przeszło 4,1 tys. dąbrowian i 6 tys. tyszan. Rekordzistami w skali kraju są sosnowiczanie. Brynicę przekracza tu w celach zawodowych prawie 9 tys. osób. Nawet z Gdyni do Gdańska dojeżdża na etat o tysiąc mniej.

Ciekawie wygląda statystyka, gdy zerkniemy na odwrotny kierunek. Katowiczan, którzy pracują w Sosnowcu, jest niespełna 1,3 tys. Mniej więcej tyle samo ludzi jeździ do pracy z Katowic do Tychów i Mysłowic.

Dąbrowa Górnicza zatrudnienie praca statystyka: trzeba poprawić infrastrukturę

Zdaniem prof. Jerzego Rungego z Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego, o ile nasza metropolia zachowuje charakter policentryczny, to w zakresie powiązań na rynku pracy zaczyna dominować model monocentryczny z dominującą rolą Katowic.

- Jednak Katowice, względem swojego sąsiedztwa, nigdy nie będą miały pozycji Warszawy czy Wrocławia - podkreśla prof. Runge. - Nadto, jeśli utrzymają się tendencje wzrostowe w Gliwicach, w tamtej okolicy powstanie silna konkurencja z powiązaniami z Zabrzem, Bytomiem czy Rybnikiem. Na wschodzie konurbacji Katowice tej konkurencji nie mają.

Oceniając specyficzne, śląsko-zagłębiowskie powiązania na rynku pracy, nasuwa się pytanie o infrastrukturę drogową czy jakość transportu publicznego, choćby na masowo uczęszczanym odcinku Sosnowiec - Katowice.

- Jakość powiązań komunikacyjnych i przepustowość w tym rejonie jest tragiczna. Odcinek Sosnowiec - Katowice jest najbardziej obciążoną drogą w Polsce, według badań codziennie przejeżdża tamtędy około 170 tysięcy samochodów - podkreśla prof. Runge.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto