Dąbrowskie siłaczki z Centrum Formy mistrzyniami Polski [ZDJĘCIA]

PAS, mat. prasowe
Dąbrowskie siłaczki z Centrum Formy mistrzyniami Polski. Panowie też wywalczyli wiele medali mat. Centrum Formy
Dąbrowskie siłaczki z Centrum Formy mistrzyniami Polski. W miniony weekend 22-23 października w Knurowie odbyły się VI Mistrzostwa Polski w Wyciskaniu Leżąc Klasycznym. Frekwencja uczestników była wysoka. W zawodach wystartowało prawie 60 zawodniczek i 200 zawodników z ponad 20 klubów z całej Polski. To był bardzo udany start dla naszych zawodników i zawodniczek, którzy wywalczyli mnóstwo medali, a do tego dąbrowianki zostały drużynowymi mistrzyniami Polski!

Panie wystąpiły w składzie: Klaudia Poszwa, Aleksandra Szymczykowska, Anna Mikołajczyk, Katarzyna Kowalik, Monika Lenort , Aneta Szot oraz Kinga Moczydłowska. Klaudia Poszwa z nowym rekordem życiowym 40 kg była druga w kategorii wagowej 47 kg wśród juniorek do lat 16 i trzecia wśród seniorek.

W tej samej kategorii wagowej, ale wśród juniorek do lat 18, z tym samym wynikiem Aleksandra Szymczykowska była pierwsza i czwarta wśród seniorek. Anna Mikołajczyk wywalczyła brązowy medal w kategorii 52 kg seniorek z wynikiem 50 kg. Bardzo udany powrót na pomost po rocznej przerwie w wykonaniu Katarzyny Kowalik, która zaliczyła wszystkie trzy podejścia i ostatecznie z wynikiem 40 kg/44,08 pkt. uplasowała się na trzecim miejscu w kategorii open weteranek I grupy (40-49 lat).

Weronika Lenort okazała się bezkonkurencyjna zarówno w kategorii 72 kg juniorek do lat 16, gdzie zwyciężyła z wynikiem 62,5 kg i oczywiście nowym rekordem życiowym, jak i wygrywając kategorie open z wynikiem 65,57 pkt Wilks’a a. W kategorii seniorek była szósta.

Aneta Szot nie dała szans swoim rywalkom w kategorii 84 kg. Ważąc tylko 72,10 kg czyli 10 dkg powyżej limitu kategorii 72 kg. już w pierwszej próbie lekko wycisnęła 100 kg w drugim podejściu, zgłosiła próbę na rekord Polski 103,5 kg i także zaliczyła to podejście jednogłośnie. W trzeciej próbie dorzuciła do rekordu kolejne 1,5 kg i z wynikiem 105 kg zostaje mistrzynią Polski na 2016 rok, poprawiając rekord Polski o 2 kg.

Słowa uznania dla Kingi Moczydłowskiej, która przed mistrzostwami doznała kontuzji i mimo dwutygodniowej przerwy wystartowała w kategorii plus 84 kg. Wywalczyła srebrny medal z wynikiem 92,5 kg. W trzecim podejściu zawodniczka próbowała ustanowić rekord Polski, zgłaszając 98 kg, ale mały błąd techniczny zawodniczki (zahaczenie gryfem o stojak podczas wyciskania) sprawił, że podejście nie zostało zaliczone.

- Kinga jest bardzo ambitna i myślę, że ciężar 100 kg zostanie w niedługim czasie przez zawodniczkę pokonany. W klasyfikacji drużynowej nasze zawodniczki były niepokonane, wygrywając zdecydowanie kategorię drużynową seniorek z 44 pkt. Wyprzedziły UKS Pover Kuźnik Chorzów 37 pkt. i Klub Sportowy Team Wrocław 34 pkt. Nasze juniorki do lat 16 były natomiast trzecie z 21 pkt – mówi trener Grzegorz Leski.

Wśród panów pierwszym medalistą został Jakub Sikora, który w kategorii wagowej 66 kg do lat 23 wywalczył brązowy medal z wynikiem 80 kg. Srebrny medal wywalczył Oskar Sokołowski w kategorii wagowej 74 kg, wśród juniorów do lat 18 zaliczając 120 kg. Dwa podejścia zawodnika do 125 kg, dające mu złoto, były tym razem nieudane.

Dawid Król był bezkonkurencyjny w kategorii juniorów do lat 16 w wadze 83 kg, gdzie uporał się z ciężarem 130 kg, zwyciężając w swojej wadze z przewagą aż 15 kg nad drugim zawodnikiem. Ponadto w klasyfikacji open na najlepszego juniora do lat 16 zajął drugie miejsce z 92,9 pkt., na 30 sklasyfikowanych zawodników. Przemysław Kampa był drugi w kategorii 93 kg wśród juniorów do lat 23 z rezultatem 160 kg. Tomasz Benisz wygrał kategorię 105 kg juniorów do lat 20 z wynikiem 160 kg. Nasz najcięższy reprezentant w kategorii juniorów do lat 18 Igor Kowalik w kategorii wagowej 120 kg okazał się najlepszy, zwyciężając z wynikiem 152,5 kg. Wśród seniorów srebro wywalczył Rafał Zieliński w kategorii wagowej 66 kg z wynikiem 145 kg. Artur Łanucha był czwarty w kategorii 105 kg seniorów z wynikiem 207,5 kg. W trzecim podejściu nasz reprezentant podchodził do ciężaru 212,5 kg, dającego mu brązowy medal, ale niestety kontuzja barku nie pozwoliła naszemu reprezentantowi zaliczyć tego ciężaru.

Także nasi weterani spisali się bardzo dobrze. Brązowy medal w kategorii weteranów 40-49 lat w wadze 74 kg wywalczył Rafał Szendera z nowym rekordem życiowym 130 kg, a Grzegorz Leski w tej samej wadze, ale w kategorii 50-59 lat, był pierwszy z wynikiem 112,5 kg. Mikołaj Kowalik natomiast okazał się bezkonkurencyjny w kategorii 93 kg weteranów I grupy 40-49 lat, zwyciężając pewnie z wynikiem 180 kg.

Maksym Chłań: Awans przyjdzie jeśli będziemy skoncentrowani