Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

DG: rewolucja w edukacji. Likwidują dwie szkoły, by zrobić jeden ośrodek w Gołonogu

PAS
Przy ul. Swobodnej powstanie jeden ośrodek dla niepełnosprawnych dzieci i młodzieży
Przy ul. Swobodnej powstanie jeden ośrodek dla niepełnosprawnych dzieci i młodzieży Lucyna Nenow
DG. Od września tego roku w budynku przy ul. Swobodnej 59 ma powstać jeden ogromny Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej. Taką decyzję podjęli podczas środowej sesji Rady Miejskiej dąbrowscy rajcy, akceptując uchwały intencyjne w sprawie zamiaru likwidacji placówek szkolnych, wchodzących w skład Zespołu Szkół Specjalnych nr 5 im. Jana Pawła II oraz Zespołu Szkół Specjalnych nr 6.

DG: rewolucja w edukacji. Likwidują dwie szkoły, by zrobić jeden ośrodek w Gołonogu


Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej powstanie z przekształcenia Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych im. Zofii Książek – Bregułowej. Za takim rozwiązaniem głosowało 18 radnych, jeden wstrzymał się od głosu, natomiast pięciu rajców klubu Prawa i Sprawiedliwości było przeciw. I to właśnie dyrektor SOSW-u Violetta Trzcina ma objąć stanowisko dyrektora nowego ośrodka. W pracy ma jej pomagać siedmiu wicedyrektorów. Nowy konkurs na stanowisko dyrektora ośrodka ma zostać natomiast ogłoszony w 2017 roku. Oprócz uczniów słabowidzących i niewidomych będą się w nowym ośrodku uczyć oraz rehabilitować od września br. także podopieczni Zespołu Szkół Specjalnych nr 5, a także wychowankowie Zespołu Szkół Specjalnych nr 6. Ci ostatni zostaną tutaj przeniesieni z dotychczasowej siedziby przy ul. Konopnickiej 36.

SOSW dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych oraz ZSS nr 5 przeniosły się do budynku przy ul. Swobodnej 59 w Gołonogu w lutym 2013 roku. Funkcjonują tutaj jednak jako osobne placówki, co po trzech latach zdaniem wiceprezydent miasta Iwony Krupy pokazało, że nie może być w jednym obiekcie dwóch gospodarzy. – W ośrodku w Gołonogu wszyscy uczniowie będą mieć dobre warunki do tego, by się edukować, rozwijać, a także rehabilitować. Na 18 tysiącach metrów kw. jest tu 10 pawilonów, są trzy place zabaw, boiska. 57 sal dydaktycznych, 33 pracownie szkolne, 30 gabinetów specjalistów, 17 sal terapii specjalnej. Nowy ośrodek nie będzie miał ścisłej specjalizacji. Będą tutaj przyjmowani uczniowie ze wszystkimi rodzajami schorzeń i niepełnosprawności. Taka zmiana ma stworzyć im lepsze warunki. Poszerzona zostanie też oferta edukacyjna, bowiem dotychczas uczniowie ZSS nr 5 nie mogli kontynuować nauki w Liceum Ogólnokształcącym. Teraz będą mieli taką możliwość. Będą też mogli, podobnie jak uczniowie ZSS nr 6, znaleźć miejsce w internacie. Są tam 104 miejsca, z czego dziś zajęte są 43, a 40 wykorzystywanych jest przez uczniów Zespołu Szkół Sportowych – tłumaczyła Iwona Krupa. Jak przyznała ośrodek w Gołonogu planowany był na 600 uczniów, a dziś jest ich tu 452 (188 w SOSW i 264 w ZSS nr 5). Dołączy kolejnych 74, przeniesionych z ZSS nr 6.

Obawy przed tak radykalnymi zmianami w imieniu rodziców uczniów Zespołu Szkół Specjalnych nr 5 wyraził podczas sesji Wojciech Grzyb. – Ponad 500 uczniów z różnymi schorzeniami i rodzajami niepełnosprawności w jednym miejscu, to bezprecedensowa decyzja. Nie ma drugiego tak wielkiego ośrodka w całej Polsce. Jak zapewnić w takich warunkach bezpieczeństwo dzieciom? Nie mogą być przecież stłoczone, niektóre dzieci boją się tłoku. Już teraz są dwie przerwy obiadowe na stołówce Kiedy przybędzie dzieci, będzie jeszcze więcej. Jeśli dzieci będą późno kończyły zajęcia, nie będą miały sił na potrzebną rehabilitację. Na razie mamy tylko zarys koncepcji, a przecież nie tylko ekonomia powinna przesądzać o zmianach – mówił Wojciech Grzyb. ¬– Rozumiem obawy, bo wszystko co nowe budzi niepokój. Zapewniam, że dla dzieci z ZSS nr 5 nie zmieni się nic, poza nazwą szkoły. Będą ci sami nauczyciele, specjaliści, te same sale. Nowoczesna aparatura, sprzęt i wykwalifikowana kadra będą służyć wszystkim. Poza tym, jeśli nie będzie w ośrodku więcej dzieci z naszego miasta, to zgodnie z przepisami będziemy musieli przyjmować uczniów spoza Dąbrowy Górniczej – mówiła Iwona Krupa. – Poza tym budynek Zespołu Szkół Specjalnych nr 6 nie jest dostosowany do potrzeb uczniów niepełnosprawnych. Jest to mała szkoła, która od kilku lat nie dokonuje naboru uczniów do szkoły podstawowej – dodaje.

Za powołaniem jednego ośrodka byli także niemal wszyscy członkowie komisji oświaty Rady Miejskiej. Za zmianami głosowało 11 rajców, a od głosu wstrzymała się tylko Katarzyna Zagajska. – Tydzień temu dowiedziałam się o planowanych zmianach. Uważam, że dzieje się to zbyt szybko. Nie wiem, czy to jest dobre, czy złe rozwiązanie. To wszystko wymaga głębszej analizy – stwierdziła Katarzyna Zagajska.

Dyskusja radnych była długa, ale większość z optymizmem podchodzi do planowanych zmian. Ośrodek w Gołonogu powstał w 2013 roku kosztem 63 mln zł. Cały kompleks zajmuje 5 hektarów i składa się z trzech części. Pierwsza z nich jest dziś przeznaczona dla dzieci słabowidzących i niewidomych, druga dla dzieci niepełnosprawnych, natomiast trzecia to łącznik pomiędzy dwoma pierwszymi częściami w którym znajduje się basen, kompleks rehabilitacyjny, stołówka i biblioteka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto