Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

DG: rondo na Redenie oficjalnie rondem arcybiskupa Cieplaka. Odsłonili też tablicę [ZDJĘCIA]

PAS
Odsłonięcie tablicy przy ul. 1 Maja 32 i oficjalne nadanie nazwy rondu na Redenie im. arcybiskupa Jana Cieplaka
Odsłonięcie tablicy przy ul. 1 Maja 32 i oficjalne nadanie nazwy rondu na Redenie im. arcybiskupa Jana Cieplaka Dariusz Nowak
DG. W minioną niedzielę i piątek miały miejsce dwa wydarzenia, które zapiszą się na trwałe w historii Dąbrowy Górniczej.

DG: rondo na Redenie oficjalnie rondem arcybiskupa Cieplaka. Odsłonili też tablicę [ZDJĘCIA]


Najpierw w piątek odbyło się odsłonięcie tablicy pamiątkowej w miejscu dawnego domu Cieplaków, przy ulicy 1 Maja 32. W niedzielę, po mszy św. w Bazylice NMP Anielskiej, uroczyście otwarte i poświęcone zostało natomiast rondo na Redenie, które oficjalnie nosi już imię arcybiskupa Jana Cieplaka.

Podczas jednej z ostatniich sesji Rady Miejskiej zapadła decyzja, by rondo na Redenie, u zbiegu ulic Królowej Jadwigi i alei Róż, nosiło nazwę ks. arcybiskupa Jana Cieplaka. Dąbrowscy rajcy zgodzili się na ten pomysł, akceptując stosowny projekt uchwały w tej sprawie. To dowód na to, że postaci historycznych, zasłużonych dla miasta i regionu, jest wiele, a teraz coraz częściej pojawią się w przestrzeni publicznej, jako patroni ulic, rond czy skwerów.

Inicjatorami nazwania im. ks. arcybiskupa Jana Cieplaka, ronda w pobliżu Bazyliki Matki Boskiej Anielskiej byli ksiądz kanonik Andrzej Stasiak, proboszcz Bazyliki NMPA oraz wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Zbigniew Łukasik.

W tym roku przypada 90. rocznica śmierci arcybiskupa Jana Cieplaka. Urodził się 17 sierpnia 1857 w ówczesnej wsi Dąbrowa w powiecie będzińskim, a zmarł 17 lutego 1926 r. w Passaic w stanie New Jersey w USA. Arcybiskup nominat wileński (nie zdążył objąć urzędu), sufragan mohylewski. W 1882 ukończył Akademię Duchowną w Petersburgu. Święcenia kapłańskie otrzymał 24 lipca 1881 r. Jako najstarszy rangą przedstawiciel kościoła rzymskokatolickiego w ZSRR był dwukrotnie aresztowany w latach 1920 i 1922. W dniach 21–25 marca 1923 sądzono go w Moskwie na procesie pokazowym. Wraz z 14 innymi duchownymi został skazany na karę śmierci. Wyrok zamieniony został na 10 lat więzienia. W 1924 wydalono go z ZSRR i przez Rygę udał się 12 kwietnia 1924 do Polski. 7 listopada 1925 został odznaczony Wielką Wstęgą Orderu Odrodzenia Polski. 16 marca 1926 pochowany został w katedrze wileńskiej. W pogrzebie uczestniczył prezydent RP Stanisław Wojciechowski.
Jak pisze na swojej stronie internetowej ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski proces beatyfikacyjny abp. Cieplaka został otwarty w 1952 r. w Rzymie. Sprawa ta była wówczas priorytetowa i toczyła się niemal równolegle do sprawy beatyfikacji o. Maksymiliana Kolbego. W 1964 r., kiedy proces był bliski ukończenia, papież Paweł VI nakazał go jednak wstrzymać.

W styczniu br., na wniosek grupy radnych Prawa i Sprawiedliwości nowe rondo u zbiegu ulic 11 Listopada i Majakowskiego zyskało patrona w postaci rotmistrza Witolda Pileckiego. W ubiegłym roku rondo w samym centrum miasta, u zbiegu ulic Kościuszki, Sobieskiego i Królowej Jadwigi, nazwane zostało natomiast imieniem Żołnierzy Wyklętych.

Mamy też mieście rondo, które jest nim tylko z nazwy, bo obowiązuje na nim zupełnie inna organizacja ruchu. Mieści się w Gołonogu (u zbiegu ul. Piłsudskiego, Kasprzaka, Wiśniowej) i nosi imię Budowniczych Huty Katowice.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto