Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

DG: Szkoła Podstawowa nr 26 świętowała swoje 100-lecie [ZDJĘCIA]

mat. SP 26
Jubileuszowe uroczystości 100-lecia Szkoły Podstawowej nr 25 w Łośniu
Jubileuszowe uroczystości 100-lecia Szkoły Podstawowej nr 25 w Łośniu mat. SP 26
DG. Szkoła Podstawowa nr 26 w Dąbrowie Górniczej im. Marii Konopnickiej obchodziła 20 maja 2016 roku jubileusz 100-lecia istnienia.

DG: Szkoła Podstawowa nr 26 świętowała swoje 100-lecie [ZDJĘCIA]


Z tej okazji w jej murach zagościło wielu znamienitych gości: śląski wicekurator oświaty Jacek Szczotka, dyrektor delegatury Śląskiego Kuratorium Oświaty w Katowicach Grzegorz Raczek, dyrektor wydziału katechetycznego Diecezji Sosnowieckiej ksiądz Michał Borda, zastępca naczelnika wydziału oświaty Małgorzata Wilk, wizytator wydziału oświaty Hanna Uzdowska, wiceprzewodniczący Rady Miasta Marek Węgrzynowicz, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Górniczej Paweł Duraj, zastępca dyrektora Pałacu Kultury Zagłebia Dawid Orpych, przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego i „Solidarności”, dyrektorzy dąbrowskich szkół, Andrzej Sojka, emerytowani pracownicy szkoły oraz przyjaciele szkoły.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 8.00 w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Dąbrowie Górniczej. Mszy przewodniczył i kazanie wygłosił pierwszy kanclerz Kurii Sosnowieckiej ksiądz Czesław Tomczyk, mszę prowadzili również proboszcz Zbigniew Śpiechowicz, i dyrektor Domu św. Józefa w Będzinie ksiądz Rafał Stępniewski. Czytanie i modlitwę wiernych wygłosili uczniowie naszej szkoły. Oprawę muzyczną zapewniła nasza absolwenta Monika Suchecka wraz z kolegą z Instytutu Muzyki Akademii J. Długosza w Częstochowie.
Część oficjalna uroczystości odbyła się w Domu Kultury w Ząbkowicach, udostępnionym dzięki uprzejmości dyrektor PKK w Dąbrowie Górniczej Małgorzacie Majewskiej i Jolancie Barwińskiej, kierownikowi Domu Kultury w Ząbkowicach. Dyrektor Józef Marzec powitał zgromadzonych gości, nakreślił w swym wystąpieniu przeszłość i współczesność naszej szkoły oraz uzasadnił, dlaczego obchodzony obecnie jubileusz 100–lecia szkoły (sierpień – listopad 1916 r. dokumenty z Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie zawierające miesięczne sprawozdania Carsko Królewskiej Komendy Obwodowej w Dąbrowie przesyłane do kancelarii generała gubernatora w Lublinie, potwierdzające że w sierpniu 1916 roku szkoła w Łośniu była w stadium organizacji, a w listopadzie 1916 roku odbyła się w niej wizytacja). Następnie dyrektor odebrał gratulacje od przybyłych na uroczystości osób.

Potem uczniowie i dzieci z oddziału przedszkolnego przedstawiły adaptację utworu Marii Konopnickiej pt. Szkolne przygody Pimpusia Sadełko. Tańce standardowe zatańczył uczeń klasy VI Dawid Michalski wraz ze swoją partnerką Laurą Wojciuch – na co dzień doskonalą oni swoje umiejętności w Szkole Tańca „Marengo”. Nie lada gratkę stanowiło spotkanie z Mariuszem Zalejskim, który zaprezentował świetną wersję Stefka Burczymuchy Marii Konopnickiej. Na sali obecne były dzieci z drużyny zuchowej „Sprytne skrzaty” (Iwona Nowak-Syguła, Renata Siodłak) w mundurach oraz mali piłkarze z Akademii Piłki Nożnej, która powstała dzięki współpracy z Andrzejem Guzym. Dzieci trenowane są przez nauczyciela wychowania fizycznego, Rafała Wiatra.

W dalszej części spotkania dyrektor SP 26 zaprosił przybyłych gości do zwiedzania szkoły, która na czas jubileuszu zamieniła się w prawdziwą galerię. Sale lekcyjne i korytarze wypełniły zdjęcia i listy absolwentów począwszy od rocznika 1944/45 oraz zdjęcia ilustrujące barwne życie naszej szkoły. W szkole nie zabrakło jubileuszowego tortu. Ponadto gości mieli okazję zobaczyć nowo powstałą pracownię językową, sfinansowaną z funduszy Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego.

O godzinie 13.30. ogłoszone zostały wyniki i wręczone nagrody w III Miejskim Konkursie Plastycznym Zielona Paleta pod hasłem: „Tort urodzinowy na 100-lecie Dąbrowy Górniczej”. O godzinie 16.00 rozpoczął się festyn rodzinny pod hasłem: Tuwim, Brzechwa, Konopnicka – to poeci naszych dzieci. Na scenie wystąpiły przedszkolaki i uczniowie, prezentując wiersz i piosenki znanych polskich poetów. Zaprezentowane zostały następujące utwory: Co słonko widziało, Kaczka dziwaczka, Na straganie, Grzyby, Żuraw i czapla, Sum, Pan Zielonka, piosenki Fantazja, Witajcie w naszej bajce, Pomidor.

Swoją twórczość zaprezentowała pisarka Janina Barbara Sokołowska, a umiejętnościami scenicznymi miał okazję zachwycić aktor Mariusz Zalejski, prezentując Żuka Jana Brzechwy. Na festynie nie zabrakło smakołyków przygotowanych przez rodziców: ciast, potraw z grilla, pieczonek, chleba ze smalcem i ogórków małosolnych. Dzieci miały okazję poszaleć na dmuchanym zamku. Dodatkową atrakcję zapewniły mamy z klasy Ib, które wcielając się w Minionka i postacie z Krainy lodu poderwały do radosnej zabawy najmłodszych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto