Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Działania, inwestycje i rozwój - oto nasze cele

Redakcja
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Gliwicach od lat stawia na inwestycje mające na celu poprawę funkcjonowania gospodarki wodno-ściekowej. Zyska na tym nie tylko środowisko, ale i mieszkańcy. PWiK dba także o edukację ekologiczną najmłodszych gliwiczan i zaprasza do zwiedzania Muzeum Techniki Sanitarnej podczas tegorocznej Industriady.

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Gliwicach ze środków własnych i funduszy europejskich zrealizowało wielomilionowe inwestycje w zakresie modernizacji Centralnej Oczyszczalni Ścieków oraz rozbudowy sieci kanalizacyjnej.

Inwestycje ważne nie tylko dla środowiska

Pierwszy projekt „Modernizacja gospodarki ściekowej w Gliwicach” składał się z 13 kontraktów na roboty budowlane dla dzielnic miasta: Brzezinka, Żerniki, Łabędy, Sośnica, Ligota Zabrska, ul. Tarnogórska, ul. Kozielska, Stare Miasto, Czechowice. W jego ramach powstało 112 km kanalizacji sanitarnej, 54 km kanalizacji deszczowej oraz przeprowadzono renowację 8 km kanalizacji ogólnospławnej. W skład inwestycji wchodziło także wykonanie 7 przepompowni ścieków. Nowa kanalizacja sanitarna została włączona poprzez istniejący system do Centralnej Oczyszczalni Ścieków. Cel projektu, którym była rozbudowa i modernizacja systemu kanalizacyjnego, dostosowanie gospodarki ściekowej Gliwic do standardów europejskich oraz poprawa stanu środowiska w dorzeczu rzeki Kłodnicy, zakończył się sukcesem. Okazało się, że nałożony przez pozwolenie wodnoprawne obowiązek, corocznego wykonywania analizy fizykochemicznej wód, wykazał znaczący wpływ oczyszczalni na poprawę jakości rzeki.

Działania w zakresie poprawy gospodarki wodno-ściekowej kontynuowane były w ramach drugiego etapu - „Modernizacja gospodarki wodno-ściekowej w Gliwicach - II etap”. Projekt obejmował 17 zadań m.in. modernizację Stacji Uzdatniania Wody, budowę Stacji Zrzutu Osadów, modernizację 2,3 km wodociągu, budowę 2,1 km kanalizacji deszczowej i 74 km sieci kanalizacji sanitarnej w 3 ostatnich dzielnicach miasta, które do tej pory nie były skanalizowane - Bojków, Ostropa i Wójtowa Wieś. Mieszkańcy wspomnianych dzielnic nadal mogą wykonywać podłączenia do nowej kanalizacji.

Dane Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Gliwicach mówią, że w Bojkowie do kanalizacji podłączyło się 93 proc. gospodarstw, 91 proc. z Ostropy i niemal 99 proc. Wójtowej Wsi. Mieszkańcy, którzy chcą wykonać podłączenia, mogą liczyć na istotne udogodnienia. Pracownicy PWiK w Gliwicach pomogą w załatwieniu formalności, poprowadzą przez całą procedurę. Zainteresowani mieszkańcy powinni skontaktować się z Biurem Obsługi Klienta PWiK przy ul. Rybnickiej 47, pod telefonem 32/338-71-71, czynnym w dni robocze od godz. 7 do 15 (w środy do godz. 17).

Sieć w Bojkowie, Ostropie i Wójtowej Wsi została zrealizowana w ramach II etapu modernizacji gospodarki wodno-ściekowej w Gliwicach.
Warto wiedzieć, że plany inwestycyjne Spółki związane są ściśle z rozbudową infrastruktury Gliwic. Największą zaplanowaną na lata 2018-2020 jest budowa sieci wodociągowo-kanalizacyjnej. Inwestycja powstaje w związku z budową obwodnicy południowo-zachodniej miasta. Budowa poprawi dostęp do istniejących oraz przewidzianych w planach zagospodarowania przestrzennego terenów inwestycyjnych wykorzystywanych pod inwestycje mieszkaniowe, usługowe czy przemysłowe. Łącznie ma powstać ok. 10 km sieci wodociągowej magistralnej oraz ok. 3 km sieci kanalizacyjnej. Obecnie budowana jest Stacja Uzdatniania Wody na ujęciu w Ostropie.

Konkurs rozstrzygnięty!

Gliwickie przedsiębiorstwo dba także o to, żeby wszyscy mieszkańcy wiedzieli, jak prowadzona jest jego działalność, jakie są inwestycje i plany na przyszłość. Dlatego w działania Przedsiębiorstwa włączona jest często społeczność lokalna. Spółka podejmuje szereg inicjatyw edukacyjnych, proekologicznych kierowanych do różnych grup odbiorców, za co została uhonorowana tytułem Lidera Odpowiedzialności Społecznej.

W tym roku w ramach Światowych Dni Wody zorganizowano dla najmłodszych konkurs „Woda mój przyjaciel”. Jego celem była twórcza refleksja i wypowiedź artystyczna na temat wody.
Spośród licznie nadesłanych prac nagrodzono najciekawsze. Oto laureaci:
I miejsce - Grupa Wiewiórki, Oddziały Przedszkolne w Szkole Podstawowej nr 13 im. Krystyny Bochenek w Gliwicach,
II miejsce - Grupa Plastusie, Przedszkole Miejskie nr 16 w Gliwicach,
III miejsce - Borys Rosikoń, Zespół Szkolono-Przedszkolny nr 9 Szkoła Podstawowa nr 32.
Wyróżnienia: Michał Zdzieszek z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Gliwicach, klasa III D w Szkole Podstawowej nr 41 w Gliwicach, Karol i Wiktor Rusin z Przedszkola Miejskiego nr 38 w Gliwicach.

Zobacz muzeum podczas Industriady

Od 2006 r. PWiK w Gliwicach włącza się w wielkie Święto Szlaku Zabytków Techniki Industriada, otwierając podwoje unikalnego w skali kraju Muzeum Techniki Sanitarnej (znajduje się ono na terenie Centralnej Oczyszczalni Ścieków przy ul. Tomasza Edisona 16). W budynku byłej przepompowni z lat 1909-11 eksponowane są zabytkowe urządzenia techniki sanitarnej pokazujące dawną technologię oczyszczania ścieków.
W bieżącym roku w muzeum przygotowano liczne atrakcje dla najmłodszych - w tym „strefę bajtla”, w której będzie można miło spędzić czas podczas różnego rodzaju zabaw w stylu naszych dziadków. Pasjonaci techniki będą mogli poznać historię gliwickiej oczyszczalni oraz odkrywać tajemnice rurociągów okiem kamer specjalistycznego sprzętu PWiK do monitorowania sieci kanalizacyjnej.

Miłośnicy historii za sprawą „Atelie fotograficznego Wilhelma von Blandowskiego” przeniosą się w XIX-wieczne Gliwice epoki industrializacji. Retro klimat dopełni premierowy spektakl „W.ehikuł A.rtystyczny H.ybrydowy” w wykonaniu Teatru A z Gliwic. Ten spektakl to konfrontacja rytmu ludzkiego życia, gliwickiej rodziny wyłonionej z lokalnej historii z wyznaczającym modus życia na Górnym Śląsku wszechobecnym rytmem przemysłu. On - mąż i ojciec - pracuje w jednej z gliwickich fabryk, Ona - żona i matka - opiekuje się i wychowuje dzieci bawiące się w rytmie funkcjonującego portu rzecznego na Kanale Kłodnickim.

Ciekawą propozycją będą warsztaty wytwarzania mydła „Pachnąca technologia” - adresowane do pasjonatów techniki. Uczestnicy warsztatu nauczą się wytwarzać naturalne mydło pielęgnujące bez syntetycznych barwników i sztucznych zapachów. Zobaczą krok po kroku, jak skomponować własną recepturę, wykorzystując takie składniki, jak węgiel czy dziegieć brzozowy. Zrobią mydło o nietypowej, industrialnej formie, które myje i pielęgnuje. Zadanie pomoże wykonać Agnieszka Krok, z wykształcenia i zamiłowania zielarz-fitoterapeuta, propagatorka wykorzystywania ziół w kuchni, kosmetyce i profilaktyce zdrowotnej.

Dla odkrywców i miłośników przygód, którzy aktywnie uczestniczą w Szlaku Zabytków Techniki, a do tego lubią rozwiązywać zagadki, Muzeum Techniki Sanitarnej czeka z kolejnym zadaniem. Początek zabawy ma miejsce na Zamku w Cieszynie, skąd można wyruszyć w symboliczną podróż śladami ikon dizajnu, by poprzez przedmioty codziennego użytku poznać historię wzornictwa w regionie, czerpiącego z XIX-wiecznych tradycji przemysłowych. Wystarczy wykonać na miejscu proste zadanie i zyskać szansę wygrania jednej z ikon dizajnu. Więcej szczegółów: na stronach #Muzeum Techniki Sanitarnej #(muzeum.pwik.gliwice.pl) i Industriady.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto