MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Huta Katowice ma prawie 40 lat. Poszukujemy pamiątek z nią związanych

Piotr Sobierajski
Zanim powstały pierwsze konstrukcje nowej huty trzeba było wykarczować spory kawałek lasu
Zanim powstały pierwsze konstrukcje nowej huty trzeba było wykarczować spory kawałek lasu reprodukcja Grzegorz Sztoler
Hutę Katowice budowali ludzie z całej Polski, wielu z nich zamieszkało potem w Zagłębiu. Dla nich huta to coś więcej niż zakład, to część życia.

Teraz z okazji jubileuszu Miejska Komisja Historyczna Pokolenia i dąbrowskie Muzeum Miejskie Sztygarka wspólnie ze Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Przemysłu Hutniczego rozpoczęły wielką akcję zbierania pamiątek, dokumentów, zdjęć, związanych z Hutą Katowice.

14 kwietnia 2012 roku minie bowiem 40 lat, od momentu wbicia pierwszej łopaty pod budowę huty.

Dziś najbardziej charakterystyczny dla Polski czasów PRL-u kombinat metalurgiczny nosi nazwę ArcelorMittal Poland SA i jest częścią największego koncernu stalowego na świecie.

Sympatycy huty chcą nadać jej nazwę np. jednej z ulic w Zagłębiu, rondu w dąbrowskiej dzielnicy Gołonóg lub osiedlu w Ząbkowicach. - Zgromadziliśmy już sporo pamiątek, dokumentów, fotografii, dokumentujących budowę huty, kronik związkowych, ale czekamy oczywiście na kolejne - mówi Arkadiusz Rybak, dyrektor Muzeum Miejskiego Sztygarka. - Całość będzie wyeksponowana na specjalnej wystawie, która powstanie u nas w przyszłym roku - dodaje. Huta Katowice na trwałe wpisała się w historię Zagłębia. Decyzję o jej budowie podjął Edward Gierek, a zapadła na VI zjeździe PZPR (6-11 grudnia 1971 r.). Przy jej budowie pracowało ponad 50 tys. ludzi, którzy przyjechali tu z całej Polski. 2 grudnia 1976 r. rozpalono ogień w wielkim piecu nr 1, a 10 grudnia ruszyła stalownia. Co ciekawe, tytuł honorowego, pierwszego pracownika otrzymał Leonid Breżniew, a 27 czerwca 1978 r. w kosmos wyruszył Sojuz 30, ze sztandarem Huty Katowice na pokładzie.

Kontakt w sprawie przekazania pamiątek i ankiety pod nr. tel.: 32/262 35 96 (Muzeum Miejskie Sztygarka) lub 608-298-833 (Biuro zespołu ds. obchodów 40-lecia rozpoczęcia budowy Huty Katowice).

Z Maciejem Gadaczkiem, z Miejskiej Komisji Historycznej Pokolenia, rozmawia Piotr Sobierajski

Warto eksponować historię Huty Katowice, symbolu czasów PRL-u?

Z kombinatem związane są losy całych rodzin, a dziś już nawet pokoleń. Budowali go ludzie z całej Polski, którzy zamieszkali potem w Zagłębiu. Nie tylko dla nich Huta Katowice to codzienność, życie, ale i pewien symbol tamtych czasów. Dlatego żałujemy, że i nazwa Huta Katowice, i wszystko, co z nią związane odchodzi powoli w niepamięć.

Dlatego jubileusz wbicia pierwszej łopaty pod jej budowę to okazja, by przypomnieć tamte czasy?

Oczywiście. To najlepszy czas, by ożywić wspomnienia o niej i co najważniejsze, utrwalić jej nazwę w różnych miejscach i środowiskach, szczególnie w pamięci młodych ludzi. Wielu z nich nawet nie wie, że istniała. Żyje jeszcze i pracuje wielu budowniczych huty i jej wieloletnich pracowników. Ich wspomnienia będą miały nieocenioną wartość.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto