Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Adam Piwowar - geolog, nauczyciel, pierwszy prezydent Dąbrowy Górniczej

Piotr Sobierajski
fot. Materiały Muzeum Miejskiego Sztygarka
Geolog, nauczyciel, pierwszy prezydent Dąbrowy Górniczej, który sprawował tę funkcję aż trzykrotnie. Adam Piwowar przez Szwajcarię, Archangielsk i Nową Ziemię wrócił do domu

Dzisiaj postaramy się przybliżyć nieco postać Adama Piwowara. Niektórym kojarzyć się może z pierwszym prezydentem Dąbrowy Górniczej, innym z wyprawami polarnymi i licznymi odkryciami. Nie ulega jednak wątpliwości, że to postać niezwykle barwna, a jej losy mogłyby stać się podstawą dobrego scenariusza filmowego.

Adam Piwowar pochodził z Dąbrowy Górniczej. Urodził się 29 października 1874 r. Po ukończeniu szkoły powszechnej chodził do prywatnego progimnazjum w Miechowie, a potem w 1886 r. ukończył Państwową Szkołę Górniczą i Hutniczą im. Stanisława Staszica. Studiował potem na Uniwersytecie w Zurychu geologię, m.in. u profesora A. Heima. Zdobył tytuł doktora.

Jako student należał do Związku Zagranicznego Socjalistów Polskich. Śledziły go władze carskie, a w 1903, po powrocie do kraju został aresztowany i uwięziony w Piotrkowie, a potem na Pawiaku. Tak opisuje to wydarzenie w swoim życiorysie: "Zaangażowany zaraz po ukończeniu Uniwersytetu zurychskiego na asystenta - przy katedrze geologji w Uniwersytecie krakowskim, objąć stanowiska tego nie zdołałem, bowiem drugiego dnia po powrocie do kraju, aresztowany zostałem w Dąbrowie Górniczej w nocy przez żandarmów rosyjskich pod zarzutem przestępstw politycznych/ praca niepodległościowa, kulturalno-oświatowa i społeczna wśród młodzieży i robotników". Został zesłany do Archangielska. Pracował w Archangielskim Muzeum Polarnym. W 1905 r. trzy miesiące trwała jego wyprawa na Nową Ziemię. Odkrył tutaj złoża węgla kamiennego i rud metali. Odkrył też wielkie jezioro zasilane wodami topniejących lodowców, które nazwał jeziorem Ekstama. Kiedy miał wracać do kraju, po amnestii, został ranny w trakcie starć żandarmów z zesłańcami. Ostatecznie trafił ponownie do Dąbrowy, gdzie m.in. prowadził badania geologiczne Zagłębia Dąbrowskiego oraz zarządzał kamieniołomami w Ząbkowicach. Zgromadził duży zbiór minerałów i zapoczątkował w 1912 działalność Krajoznawczego Muzeum im. Zygmunta Glogera w Dąbrowie Górniczej. Wstąpił potem do Związku Strzeleckiego, został żołnierzem Legionów Polskich i komisarzem Rządu Narodowego na Zagłębie Dąbrowskie.

W 1917 r. został wybrany pierwszym prezydentem Dąbrowy Górniczej. Do 17 maja 1923 r. pełnił tę funkcję w sumie trzykrotnie. W tym czasie reaktywowano m.in. Szkołę Górniczą i gimnazjum męskie. Do końca życia wykładał geologię i mineralogię w Państwowej Szkole Górniczej i Hutniczej im. Stanisława Staszica. Był członkiem Polskiego Towarzystwa Geologicznego w Krakowie, Polskiej Akademii Umiejętności, Polskiego Towarzystwa Przyrodniczego i innych. Zmarł 1 lutego 1939 r. w domu rodzinnym przy ul. Kołłątaja.

Jeśli macie zdjęcia, dokumenty, pamiątki związane z miastem piszcie na [email protected] lub kontaktujcie się z Muzeum Miejskim Sztygarka, pod nr tel.
32 262 36 95.

Serwis specjalny: Dąbrowa Górnicza na starej fotografii

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto