18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza: Kino Ars sprzedane, będzie hotel i restauracja [ZDJĘCIA]

PAS
Ponad siedem lat czekaliśmy na tę informację, ale było warto. Budynek byłego kina Ars, będącego jednym z symboli Dąbrowy Górniczej, nie będzie już dalej niszczał.

Znalazł właśnie nowych właścicieli. A ci mają wobec kina Ars konkretne plany. We wnętrzu mają powstać hotel, restauracja, kawiarnia, a do tego miejsca parkingowe w systemie automatycznym, bo wokół Arsa znacznie ograniczona jest przestrzeń możliwa do wykorzystania.

Kino Ars przy ul. Kościuszki 18, w samym centrum miasta, tuż obok poczty i placu Wolności, istniało tu do czerwca 2005 roku. Przez 15 lat, od 1990 roku, kiedy spalił się budynek kina Bajka, było jedynym kinem w mieście. Po jego zamknięciu miasto nie miało pomysłów na jego zagospodarowanie, a kilka kolejnych przetargów kończyło się fias-kiem. Ostatecznie udało się jednak sprzedać ten atrakcyjnie położony obiekt o powierzchni 865 m kw. za nieco ponad 1 mln zł. Akt notarialny ma zostać podpisany w najbliższy piątek, 26 października.

- To bardzo ciekawy obiekt, któremu chcielibyśmy przywrócić dawną świetność, nawiązując do jego pierwotnego wyglądu architektonicznego. To fakt, że najpierw czeka nas ogrom pracy w środku, przebudowa sali kinowej i innych pomieszczeń, ale na zewnątrz też chcielibyśmy na podstawie dawnych zdjęć odtworzyć całą elewację wraz z oknami - mówi Henryk Podgórski, jeden z inwestorów. - W środku planujemy miejsca hotelowe, restaurację ze swoim wyjątkowym stylem i klimatem, fortepianem, muzyką na żywo. Jeśli tylko będzie taka możliwość, to na dachu, po dobudowaniu specjalnej kopuły, chcemy otworzyć kawiarnię. Więcej będzie można powiedzieć po opracowaniu konkretnego projektu.

Z przebudową chcielibyśmy ruszyć jak najszybciej. Myślę, że potrwa ona cały przyszły rok - dodaje. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, teren, na którym stoi Ars, przeznaczony jest pod usługi i budownictwo mieszkaniowe. Urzędnicy tłumaczą, że nie ponosili kosztów utrzymania budynku, bo obiekt jest zamknięty, a media odcięte.

Historia

Budynek w którym znajdowało się kino ARS jest jednym z najstarszych w mieście i ma swoją ciekawą historię.

Działkę przy ówczesnej ul. Staropocztowej, na której powstała kamienica z salą widowiskową, kupiło w 1911 roku Stowarzyszenie Robotników Chrześcijańskich. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był proboszcz parafii Matki Bożej Anielskiej, ks. Grzegorz Augustynik. - Odbywały się tu różne prelekcje, pogadanki. Była biblioteka, czytelnia gazet oraz herbaciarnia, co miało odciągnąć mężczyzn od picia alkoholu. Podczas I wojny światowej, budynek został zaadaptowany przez Komitet Żywnościowy na magazyn żywności, zaopatrujący miejscową ludność w podstawowe produkty spożywcze - mówi Arkadiusz Rybak, dyrektor Muzeum Miejskiego Sztygarka.

W 1919 r. otwarty został tu kinoteatr Kometa, gdzie wyświetlane były początkowo nieme filmy. Projekcje dźwiękowe zainaugurowane zostały najprawdopodobniej w 1935 r., kiedy to od ówczesnych właścicieli odkupił kino inżynier Kazimierz Sunderland. Wówczas kino zmieniło także nazwę na Ars. W czasach II wojny światowej cały budynek, wraz z salą kinową został przejęty przez Niemców, którzy zmienili jego nazwę na "UFA Deutche Theatr". Okupanci korzystali z niego aż do stycznia 1945 r. Po wyzwoleniu dąbrowianie znów mogli się cieszyć z faktu posiadania własnej sali kinowej. To tutaj, oprócz hitowych, jak na ówczesne czasy produkcji filmowych, często odbywały się także projekcje przeznaczone dla uczniów szkół.

Kino zamknięto w połowie 2005 roku, po niema 90 latach wyświetlania filmów.

Od czasu zamknięcia kina budynek stopniowo podupadał, a plany jego dalszego zagospodarowania stanęły pod znakiem zapytania. Z propozycją przekazania nieruchomości Młodzieżowemu Ośrodkowi Pracy Twórczej wystąpił kilka lat temu były prezydent miasta Jerzy Talkowski, który lansował pomysł przekształcenia ARS-a w scenę teatralną. Ten projekt nie zyskał jednak aprobaty radnych i ostatecznie z niego zrezygnowano.

Decyzję o przeznaczeniu budynku na sprzedaż podjęła wówczas Rada Miejska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto