18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Matura próbna 2014: trzeba nastawić się na konkretne działy

Piotr Sobierajski
Próbna matura z matematyki w V LO z Oddziałami Dwujęzycznymi i w III LO
Próbna matura z matematyki w V LO z Oddziałami Dwujęzycznymi i w III LO PAS
Matura próbna 2014. W środę rano uczniowie szkół ponadgimnazjalnych zasiedli w szkolnych klasach i na salach gimnastycznych, by zmierzyć się z próbną maturą z matematyki. Ta wczorajsza z języka polskiego nie była raczej trudna, więc dziś wszyscy liczyli na powtórkę.

Matura próbna 2014: trzeba nastawić się na konkretne działy

W V Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kanclerza Jana Zamoyskiego matura z matematyki odbywa się w klasach na parterze szkoły. Każdy z uczniów musi mieć ze sobą dowód tożsamości, odbywa się sprawdzanie, wszystko tak, jak na normalnej maturze.

– Próbna matura z języka polskiego nie była trudna. Do wybory „Pan Tadeusz” i „Lalka”, a więc klasyka kanonu lektur. Mam nadzieję, że podobnie będzie na prawdziwej maturze w maju – mówi Patryk Domański. – Jaki jest dobry sposób na matematykę? Trzeba dokładnie opracować sobie i przećwiczyć zadania z kilku działów i na to się nastawić. Warto czuć się w czymś pewnie, a z resztą też jakoś trzeba będzie sobie poradzić. Matura z Operonem ma jednak to do siebie, że obejmuje całość materiały w szkołach ponadgimnazjalnych, a my jeszcze go nie przerobiliśmy. Chciałbym, by wśród zadań były ciągi, bo to mamy opanowane – dodaje. – Na polskim nie było najgorzej, trzeba się było tylko skupić na czytaniu ze zrozumieniem. Jak przygotować się dobrze do matury? Chyba jednak opierać się na zadaniach z poprzedniego roku, one w zasadzie są podobne, jeśli chodzi o zakres i trudność. Jeśli będzie m.in. funkcja kwadratowa, to powinno być dobrze – podkreśla Malwina Ciołek z klasy III a.

Jej kolega z klasy Jakub Kowalewski podkreśla, że na maturze próbnej z polskiego była możliwość improwizacji, a to już coś. – Nie można do końca przewidzieć, co będzie, ale zgodnie z radami kolegów, którzy maturę zdawali w zeszłym roku trzeba opanować kilka dziedzin perfekcyjnie, a wtedy matematykę da się pokonać. To powinno przynieść sukces. Plusem takiej matury jest to, że możemy sprawdzić, jak duży stres towarzyszy zmierzeniu się z arkuszami egzaminacyjnymi, czy wystarczy nam czasu, jak go najlepiej rozłożyć – dodaje.

Matura próbna 2014: ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć

W Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 – III Liceum Ogólnokształcącym nr 3 im. L. Szenwalda do próbnej matury z matematyki przystąpiło ponad 60 uczniów. Tutaj zasiedli w większości na sali gimnastycznej.

– Z języka polskiego tematy raczej większości przypasowały. Liczę, że podobnie będzie na matematyce. Sposób na sukces? Ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć. Jak najwięcej przykładów, jak najwięcej przerobionych zadań. To jest najważniejsze i chyba powinno wystarczyć. Liczę po cichu, że będzie funkcja liniowa, ale zobaczymy – podkreśla Aleksandra Górecka z klasy III b w III LO im. L. Szenwalda.

Rozwiązania maturalnych zadań znajdziecie na stronie: dziennikzachodni.pl

Matura próbna 2014: pierwsze wrażenia po maturze[/sc]

A oto pierwsze wrażenia po próbnej maturze: – Myślę, że poszło całkiem nieźle. Przygotowane arkusze egzaminacyjne były jednak trochę zaskakujące. Takie są nasze odczucia. Najwięcej zadań związanych było bowiem z planimetrią i trygonometrią, a z innych działów zadań było znacznie mniej. Funkcje się pojawiły, ale nie było ich za dużo. Jestem jednak dobrej myśli – powiedziała nam po maturze Aleksandra Górecka. – Myślę, że to była trudna matura. Zbyt trudna, choć nie było wielu zadań z zakresu, który nie został jeszcze przerobiony w szkole. Zabrakło jednak zadań z wielu działów, a to związane z logarytmami było tylko jedno. Do tego przy zadaniach z wyborem prawidłowej odpowiedzi spośród podanych a,b,c trzeba było wykonać bardzo wiele obliczeń, by wskazać tę prawidłową. Czasami zajmowało to nawet około 10 minut, co przy ilości zadań nie powinno tak długo trwać – stwierdził Patryk Domański.

A jakie są Wasze wrażenia po próbnej maturze z matematyki? Piszcie w komentarzach...

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto