18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza: Prezentacja dzielnic: Strzemieszyce Małe

Piotr Sobierajski
Strzemieszyczanie czekali na wybudowanie kościoła 11 lat
Strzemieszyczanie czekali na wybudowanie kościoła 11 lat fot. Materiały Muzeum Miejskiego Sztygarka
Strzemieszyce Małe, choć położone nieco na uboczu, mają jednak swoją długą i ciekawą historię. Także dziś warto odwiedzić te rejony, bo choć położone w pobliżu koksowni i MZPOK Lipówka II, to jednak wypełnione są zielenią, a jedną z atrakcji jest np. mini-zoo.

Pierwsze wzmianki o tej miejscowości pojawiły się w dziełach Jana Długosza. Pochodzą dopiero z XV wieku, ale wiele wskazuje na to, że wieś istniała znacznie wcześniej. Świadczy o tym historia, opowiadająca o najeździe tatarskim z 1241 r., kiedy to zostali oni wywiedzeni w bagniste tereny przez jedną z sierot Witwisławę, mieszkającą w domu Dobrochny, córki miejscowego kmiecia. To właśnie ona miała oddać się za żonę wodzowi tatarskiemu, by ratować mieszkańców wioski. Badania archeologiczne dowodzą też, że jeszcze wcześniej na tym terenie, a szczególnie w rejonie przysiółków Kawa i Zakawie, eksploatowane były złoża ołowiu i srebra. Tak było przez kolejnych kilkaset lat, aż do czasów, kiedy Strzemieszyce Małe stały się własnością biskupów krakowskich. Wtedy górnictwo wygasło, bo wyczerpały się tu złoża. W sporządzonych inwentarzach można wyczytać, że w 1645 r. było tu 28 gospodarzy. 23 lata później miało tu istnieć już 51 gospodarstw, a w 1789 r. wieś liczyła 86 domów i dwa dwory. Mieszkało tu 420 osób.

Pod koniec XVIII wieku miejscowość przeszła we władanie skarbu państwa, a potem władz górniczych Królestwa Kongresowego. Ponownie zaczęto wydobywanie galmanu, z którego wytapiano cynk. W 1820 r. powstała kopalnia Anna, a potem kolejne, Kawia Góra i Leonidas. Miejscowa ludność mogła znaleźć tam zatrudnienie i nie utrzymywać się już tylko z rolnictwa. Rąk do pracy wciąż jednak brakowało, stąd decyzja o budowie w pobliżu kopalni Anna kolonii górniczej. Kopalnie galmanu zamknięte zostały pod koniec XIX w. Górnicy przeszli do pracy w powstających na terenie Zagłębia kopalniach węgla kamiennego.

Życie religijne od zarania dziejów tych terenów związane było z parafią w Gołonogu, która skupiała wszystkie okoliczne miejscowości. To nie oznacza, że w Strzemieszycach Małych nie było symboli religijnych. Wręcz przeciwnie, pojawiały się przydrożne krzyże, powstała też kapliczka, która do dziś mieści się przy ul. Głównej. Przez jedenaście lat, od 1957 roku, służyła jako prowizoryczna świątynia.

Dopiero w1967 roku, po licznych interwencjach u władz państwowych udało się uzyskać zgodę na budowę świątyni. Prace postępowały dość szybko i w lipcu 1968 roku biskup pomocniczy diecezji częstochowskiej Franciszek Musiel konsekrował nowy kościół. Od 2009 roku proboszczem parafii w Strzemieszycach Małych jest ks. Grzegorz Gołuszka, wcześniej wikariusz w kościele św. Katarzyny w Wolbromiu.

Miejscowa OSP powstała w 1917 r, a jej założycielem był Jan Wypych z Lipówki, który został jej pierwszym prezesem. Statut Towarzystwa Straży Ogniowej Ochotniczej zatwierdzony został w 1920 roku. Ochotnicy doczekali się własnej remizy w 1926 roku, wybudowanej dzięki zaangażowaniu mieszkańców.

Zakupiono konny wóz strażacki z sikawką oraz motopompę. W 1928 r. drużyna liczyła 25 druhów. Koło Gospodyń Wiejskich powstało natomiast w 1930 roku. Po 1945 roku nadal mieściło się w szkole podstawowej. Organizowało kursy, szkolenia, uczestniczyło w dożynkach powiatu będzińskiego. W 2010 r. gospodynie świętowały 80-lecie istnienia KGW.

Strzemieszyce Małe wraz z Wielkimi od 1975 roku znajdują się obecnie w granicach administracyjnych Dąbrowy Górniczej. współpraca: A. Rybak


Jeśli macie pamiątki, zdjęcia i dokumenty, związane z historią miasta piszcie na [email protected] lub dzwońcie do Muzeum pod nr 32 262 36 95

Prezentacja dzielni DG

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto