18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza: Prezentacja dzielnic: Strzemieszyce Wielkie

Piotr Sobierajski , współpraca: A. Rybak
fot. Materiały Muzeum Miejskiego Sztygarka
W 1885 roku mieszkało tutaj prawie 3 tysiące osób. Uprawiali rolę, pracowali na kolei i w zakładach Strem. Tu urodził się Janusz Gajos, mieszkał Krzysztof Kieślowski

Dziś w naszym cyklu prezentujemy Strzemieszyce Wielkie, które były jedyną miejscowością w Polsce, mogącą poszczycić się posiadaniem aż trzech dworców kolejowych. Ta sytuacja zmieniła się dopiero po 1975 roku i reformie administracyjnej, kiedy została przyłączona do Dąbrowy Górniczej.

Tymczasem historia Strzemieszyc sięga 1440 roku, kiedy dzieliły się już na Wielkie i Małe. Do 1675 roku Strzemieszyce należały do parafii w Sławkowie, a w latach 1675-1910 do parafii w Gołonogu. W 1911 roku w Strzemieszycach Wielkich utworzono odrębną parafię, w skład której weszły także: Strzemieszyce Małe, Grabocin, Kazimierz, Feliks, Ostrowy i Niemce. Administracyjnie należały do gminy olkusko-siewierskiej, a ta w latach 1864-1914 należała do powiatu będzińskiego. W 1885 r. w Strzemieszycach Wielkich mieszkały 2962 osoby. Pod koniec XIX wieku na tym terenie dominowała uprawa roli, ale mieszańcy zajmowali się też m.in. transportem węgla, rudy żelaza, drewna, pracowali też przy obsłudze kolei. Potem sporo z nich znalazło zatrudnienie w powstałych zakładach: Fabryce Cerazyny (potem Strem) oraz Fabryce Superfosforatów i Przetworów Chemicznych "Strzemieszyce". W obu zakładach wykorzystywano przy produkcji maszyny parowe. Na początku XX wieku eksploatowane były tu też dwa złoża węglowe "Niespodzianka" i "Zaufanie". Z dziejami dzielnicy nierozerwalnie połączone są dwie linie kolejowe. W 1848 r. dotarł tu ostatni odcinek Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej (do granicy w Maczkach), a w 1885 r. Droga Żelazna Dęblińsko-Dąbrowiecka. Ta połączyła nasz region z Kielcami, Radomiem i Dęblinem. W latach 1901-1901 Strzemieszyce Wielkie połączone zostały telegrafem z Kielcami i Iwanogrodem (Dęblinem).

Życie kulturalne dzielnicy skupiało się na początek w drewnianej remizy strażackiej, która stała w miejscu placu węglowego przy ul. Transportowej. W remizie znajdowała się salka teatralna, która mogła pomieścić około 250 osób. Jej istnienie potwierdza po raz pierwszy wzmianka z 1904 roku. Pierwsze stowarzyszenie kulturalne w Strzemieszycach, to z kolei Kółko Muzyczne.

W latach 1906-1908 istniało tutaj także koło Stowarzyszenia Robotników Chrześcijańskich, które założył ks. Zygmunt Pawłowski - wikariusz w Strzemieszycach w latach 1907-1908. Oddział był częścią dąbrowskiego okręgu stowarzyszenia.

W Strzemieszycach w 1939 r. urodził się Janusz Gajos. Mieszkał tu i chodził do szkoły na przełomie lat 40. i 50. minionego wieku Krzysztof Kieślowski. To właśnie w kinie PAW obejrzał swój pierwszy film.


Jeśli macie pamiątki, zdjęcia i dokumenty, związane z historią miasta piszcie na [email protected] lub dzwońcie do Muzeum pod nr 32 262 36 95

Prezentacja dzielni DG

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto