Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza segregacja odpadów: w Siewierzu kary, u nas naklejki

KK, PAS
Tak wygląda segregacja odpadów w Siewierzu
Tak wygląda segregacja odpadów w Siewierzu UMiG Siewierz
Dąbrowa Górnicza segregacja odpadów. W Siewierzu gmina przestała przymykać oczy na mieszkańców, którzy tylko w teorii segregują śmieci. Ci, którzy zadeklarowali segregację, ale wszystkie odpady znowu wrzucają do jednego worka, powinni mieć się na baczności. Już są pierwsze kary. A jak sytuacja wygląda w Dąbrowie Górniczej? Też są kontrole, pouczenia i… naklejki.

Dąbrowa Górnicza segregacja odpadów: Siewierz wyciągnął pierwsze konsekwencje

Gmina Siewierz ma ponad 12 tysięcy mieszkańców, w 2013 roku aż 99 procent z nich zadeklarowało, że będzie segregować śmieci. Jak się okazuje, nie do końca wszyscy się z tych deklaracji wywiązują. Firma, która odbiera śmieci od mieszkańców, poinformowała, że coraz więcej mieszkańców jednak nie segreguje odpadów.

- Na początku segregacja przebiegała bardzo dobrze - przyznaje Marcin Machura, rzecznik Urzędu Miasta i Gminy Siewierz. - Po pewnym czasie zaczęliśmy dostrzegać, że śmieci nie są segregowane prawidłowo. Wystosowaliśmy także do wszystkich mieszkańców gminy listy - ulotki, w których po raz kolejny informujemy, jak należy segregować odpady, a także o tym, że stawka za wywóz śmieci segregowanych została obniżona i wynosi 6 złotych od osoby - dodaje.

Wobec mieszkańców, którzy nie segregowali śmieci już zostały wyciągnięte konsekwencje. Ci, u których została stwierdzona nieprawidłowa gospodarka odpadami, zostali zobowiązani do zapłaty wyższej opłaty za odbiór odpadów, czyli 16 złotych od osoby. Gmina nie zamierza poprzestać na jednej kontroli. - Kontrola ta jest prowadzona od stycznia 2014 roku i trwa nadal - dodaje Machura.

Dąbrowa Górnicza segregacja śmieci: upomnienia i naklejki

Nie tylko w gminie Siewierz mieszkańcy mają problem z segregowaniem śmieci. Podobnie jest także w Dąbrowie Górniczej. ALBA na bieżąco weryfikuje poprawność segregacji odpadów. Firma sprawdza w szczególności zawartość pojemników ze zmieszanymi odpadami komunalnymi. W mieście kontrolowanych jest nie mniej niż dziesięć procent pojemników każdego dnia. Jeśli pojawiają się jakieś drobne uchybienia, pracownicy firmy przyklejają naklejkę na pojemnik, która przypomina o segregacji odpadów.

- MZGO, po otrzymaniu sygnału o nieprawidłowościach, wysyła pisma pouczające do właścicieli nieruchomości. W gminie jednak nie odnotowano poważniejszych incydentów z powodu braku lub złej selektywnej zbiórki odpadów przez mieszkańców - mówi Beata Cieślik z MZGO w Dąbrowie Górniczej.

Z kolei w Sosnowcu rygorystyczne kontrole dopiero się zaczną. - Wyrywkowe kontrole pokazały, że mieszkańcy mają problem głównie z odpadami suchymi. Niebawem rozpoczną się bardziej szczegółowe kontrole. Gdy poznamy ich wyniki, zdecydujemy, jakie wprowadzić rygory - mówi Krzysztof Polaczkiewicz z biura prasowego UM w Sosnowcu.

Od stycznia opłata za wywóz śmieci w Siewierzu wynosi 6 złotych od osoby. Do tej pory mieszkańcy płacili 9 złotych od osoby za wywóz śmieci segregowanych i 16 złotych za śmieci nieposegregowane. Mieszkańcy, którzy nie segregują śmieci, zapłacą tyle samo co w poprzednim roku, czyli 16 złotych od osoby. Gmina Siewierz od lat prowadzi działania, mające na celu zarówno propagowanie selektywnej zbiórki odpadów, jak i ułatwianie mieszkańcom segregacji odpadów w ich gospodarstwach domowych.

W 1996 roku rozpoczęto edukację mieszkańców na temat segregacji odpadów. Już wtedy mieszkańcy zostali zaopatrzeni bezpłatnie w worki na odpady segregowane. Zobowiązano także firmy, by odbierały od mieszkańców posegregowane śmieci. Najważniejszym projektem, wspierającym segregację odpadów, był ten stworzony przy współpracy ze Sławkowem i Dąbrową Górniczą. Projekt był współfinansowany z Unii Europejskiej. Zostały dzięki niemu zakupione stojaki do segregacji odpadów, kompostowniki, pojemniki do segregacji, do zbiórki baterii, worki do segregacji śmieci. Wszystko to mieszkańcy otrzymali od gminy bezpłatnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto