Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sadzenie cisu koło Zawiercia: Na terenie Leśnictwa Rudniki

DRAPA
Sadzenie cisu koło Zawiercia: Taxus baccata L. to łacińska nazwa cisu pospolitego, który wiosną tego roku pojawi się w lasach w okolicy Zawiercia. Konkretnie na terenie Leśnictwa Rudniki.

Sadzenie cisu koło Zawiercia: Na terenie Leśnictwa Rudniki

Cis został wyparty z lasów wieki temu, a teraz Lasy Państwowe starają się przywrócić ten gatunek na nasze tereny. Wybór padł między innymi na okolice Zawiercia.

- Teren jest ogrodzony ze względu na ochronę przed zwierzyną. Sadzonki jodły i cisu to bowiem przysmak dla zwierząt - tłumaczył leśniczy Leśnictwa Rudniki, Jerzy Langner, gdy zobaczyliśmy ogrodzony teren, na który można było dostać się jedynie po specjalnej drabinie.

Mogliśmy tam wejść za zgodą Nadleśnictwa Siewierz, ale na co dzień - jeśli chodzi o uprawy leśne - obowiązuje całkowity zakaz wstępu. Skąd pochodzą sadzonki cisów wykorzystane w okolicy Zawiercia?

- Na terenie Nadleśnictwa Siewierz jest zlokalizowany jeden rezerwat przyrody „Cisy w Hucie Starej” (gmina Koziegłowy) w ramach którego chroniony jest cis pospolity. W 2009 roku uzyskano zgodę Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach na zbiór nasion z owocujących w rezerwacie cisów. Materiał siewny przekazano do szkółki kontenerowej Nędza w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie, gdzie udało się wyhodować 541 sztuk sadzonek - podkreśla Mariusz Kowalski, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Siewierz.

Wprowadzanie cisów jest związane z zarządzeniem Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych w sprawie „Programu ochrony i restytucji cisa pospolitego w Polsce”.

Sadzonki cisa z bryłką ziemi otaczającą korzenie dobrze się przyjmują - nie są tak wrażliwe np. na susze. Takie sadzonki umieszcza się w glebie przy pomocy specjalnego kostura. Wyciska się otwór w glebie i wkłada do niego małe drzewko. Ziemię należy jeszcze mocno przydeptać.

Cis pospolity to gatunek wiecznie zielonego iglastego drzewa lub dużego krzewu z rodziny cisowatych. Występuje naturalnie w Europie, Azji oraz w północnej Afryce. Gatunek objęty jest ścisłą ochroną gatunkową. Jest gatunkiem najwcześniej objętym ochroną w Polsce, bowiem chroniony jest od 1423 roku.

Ochrona została wówczas ustanowiona na mocy statutu warckiego, wydanego przez króla Władysława Jagiełłę. Chciał on ograniczyć eksport drewna cisowego, który był surowcem do wyrobu bardzo dobrej jakości łuków. Ograniczenie wprowadzono z obawy o całkowite wyginięcie cisu pospolitego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto