Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świętochłowice: Ostatnio przeprowadzono kontrole w czterech skupach złomu. A to jeszcze nie koniec

Martyna Dyszka
arc UM Świętochłowice
Większość skupów złomu w naszym mieście działa od poniedziałku do niedzieli 24 godziny dobę. O każdej porze dnia i nocy można sprzedać metalowe elementy. Jednak transakcja nie zawsze odbywa się w sposób legalny.

Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Katowicach na zlecenie Wydziału Zarządzania i Ochrony Ludności świętochłowickiego magistratu przeprowadził w ubiegłym tygodniu dwudniową kontrolę w czterech lipińskich skupach przy ulicach: Świerczyny, Mickiewicza, Wieczorka i Sądowej.

- Dwie drużyny z wojewódzkiego inspektoratu dokonały kontrolowanej sprzedaży złomu. W konsekwencji okazało się, że przyjmujący nie wystawił kwitu, ani też nie wylegitymował osób, które chciały sprzedać złom - wyjaśnia Ryszard Willner-Paster, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności. Złom kupowany jest po cenie umówionej, niezgodnej z cennikiem.

- Jeśli jest przypuszczenie przyjmującego, że złom pochodzi z kradzieży, to dostaje się 50 procent wartości złomu według cennika i wtedy kwit nie jest wystawiany. To jest przestępstwo - mówi naczelnik.

Wszystkie cztery kontrole zakończyły się wystawieniem wniosków do sądu. - Samorząd nie może ingerować w działalność gospodarczą i cofnąć uprawnień - tłumaczy Willner-Paster. Stosownie do skali uciążliwości może ukarać sąd.
- Uciążliwość w tym przypadku jest niewątpliwa, dlatego ze kradzieżom podlegają wszelkie elementy metalowe, niezależnie od tego czy ich likwidacja z miejsca przeznaczenia stwarza katastrofę, zagrożenie życia czy zdrowia - mówi naczelnik.

Według niego, dramat polega na tym, kiedy prokurator i sędzia traktują sprawę jako wartość pozyskanego złomu. A nie da się wycenić życia człowieka.

Do skupów złomu trafiają najczęściej studzienki, kable telefonicznie oraz nośne elementy budynków. - Ukradzione nadproże budynku może doprowadzić do katastrofy budowlanej - podkreśla naczelnik.

Jak informuje ostatnio złodzieje zajęli się rozbieraniem wieży ciśnień. Urzędnicy nie mogą temu zapobiec, gdyż obiekt należy do prywatnej osoby, która nie interesuje się nieruchomością. Samorząd nie ma uprawnień, by ścigać złodziei na terenie, który nie należy do miasta.

- Kontaktujemy się z potencjalnymi właścicielami budynków, którzy na przykład nie są jeszcze nimi, bo nie zdążyli się wpisać do księgi wieczystej po śmierci kogoś z rodziny - dodaje naczelnik.

W prowadzonych kontrolach skupów surowców wtórnych, uczestniczyli świętochłowiccy policjanci oraz strażnicy miejscy.
W Świętochłowicach znajduje się 30 czynnych skupów złomu. Urzędnicy zapowiadają, że wszystkie zostaną skontrolowane.

Które skupy złomu powinny zostać skontrolowane?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swietochlowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto