18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

WSB Festiwal Nauki 2014: debaty, warsztaty, wykłady, pokazy [PROGRAM]

PAS, mat. prasowe WSB
Festiwal Nauki: debata o granicach demokracji bezpośredniej
Festiwal Nauki: debata o granicach demokracji bezpośredniej mat. WSB
WSB Festiwal Nauki 2014. W Wyższej Szkole Biznesu do niedzieli trwa Festiwal Nauki. Czeka nas jeszcze wiele ciekawych propozycji, wykładów, pokazów i warsztatów. Zapraszamy!

WSB Festiwal Nauki 2014: debata o demokracji bezpośredniej

Czy władza w demokratycznym społeczeństwie powinna być wyrazicielem jego woli, czy może raczej działać samodzielnie – na podstawie zaufania, którym społeczeństwo obdarzyło swoje elity? Dlaczego ludzi niechętnie angażują się w procesy demokratyczne? Jak to się stało, że udział w akcie demokracji bezpośredniej jest dziś aktem kontestacji polityki? Czy wszyscy obywatele są wystarczająco kompetentni, żeby podejmować ważne decyzje polityczne?

Uczestnicy panelu dyskusyjnego „Gdzie są granice demokracji bezpośredniej?”, który odbył się 26 marca br. w Audytorium Maximum Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej w ramach X Festiwalu Nauki, rozmawiali na temat kondycji demokracji w Polsce i kierunków w jakich zmierza obywatelska partycypacja. W dyskusji udział wzięli: prof. dr hab. Andrzej Rychard z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN, prof. zw. dr hab. Jacek Wódz, socjolog, rektor Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej w latach 2002-2004 oraz Marcin Bazylak, pełnomocnik prezydenta Dąbrowy Górniczej. Moderatorem spotkania był red. Jacek Żakowski.

- Obecnie system demokracji w Polsce zamyka się i staje się coraz węższy. Coraz mniej osób się w nim odnajduje, coraz mniej go rozumie i realizuje w jego ramach swoje aspiracje. W tym samym czasie rozkwita życie poza systemem, rozwijają się ruchy miejskie, które zazwyczaj działają krótko, ale powstają, by zrealizować określony cel – mówił prof. dr hab. Andrzej Rychard, zwracając jednocześnie uwagę na pewne zagrożenia: - Ludzie, aby działać, muszą mieć określony cel i czytelny dla nich komunikat. Czy faktycznie powinniśmy podejmować decyzję o sprawach tak ważnych, jak np. elektrownia atomowa, czy GMO na podstawie opinii osób, które nie posiadają w tym zakresie ugruntowanej wiedzy i kompetencji? Demokracja bezpośrednia narażona jest także na zakusy i wpływy różnej maści populistów, czy sił, które przy jej pomocy, będą chciały zrealizować własne cele. Przed tym demokrację należy chronić – zaznaczył socjolog.

Z kolei redaktor Jacek Żakowski zwrócił uwagę, że społeczeństwo zdaje sobie sprawę, że jego przedstawiciele działają coraz mniej świadomie. – Wystarczy przyjrzeć się pracy posłów. Podczas posiedzenia mają do przegłosowania kilkaset uchwał. Zwykle głosują tak jak wskazuje im przewodniczący klubu parlamentarnego, bo nie są w stanie szczegółowo zapoznać się z tematem obrad. My o tym wiemy, jako społeczeństwo jesteśmy w tym względzie coraz bardziej świadomi. Ale przedstawiciele władzy wszystkich szczebli, też zdają sobie z tego sprawę – zauważył dziennikarz, podkreślając: - Sensem demokracji bezpośredniej jest aktywizacja, przebudzenie demokracji pośredniej. Problem w tym, że Polacy żyją „w rodzinie”, nie „w społeczeństwie”.

Tymczasem proces rosnącej aktywności obywatelskiej można obserwować w Dąbrowie Górniczej, gdzie trwają właśnie przygotowania do drugiej edycji budżetu partycypacyjnego. – Dajemy mieszkańcom możliwość podjęcia konkretnej decyzji; co chcą zmienić w swojej dzielnicy, jak zagospodarować środki finansowe, które przeznaczyliśmy do ich dyspozycji. Obserwujemy jak ludzie się spotykają, jak wychodzą do siebie, by zadecydować o kształcie czy wyglądzie wspólnej dla nich przestrzeni. Czasem przychodzi mniej, czasem więcej mieszkańców, ale wtedy przekazujemy im słowa red. Jacka Żakowskiego: „Demokracja jest dla chętnych” – mówił Marcin Bazylak. – Nieustannie zachęcamy radnych, niezależnie od politycznej opcji do aktywnego włączenia się w ten proces, oddolnego animowania toczącej się dyskusji w dzielnicach czy okręgach. Część radzi sobie z tym nieźle, inni wyłączyli się na własne życzenie. Wymierną wartością budżetu partycypacyjnego, są nie tylko poczynione inwestycje, które „wydyskutowali” mieszkańcy. Najbardziej zależy nam na ich aktywności i w końcu zerwaniu z podziałem „my i oni” – podkreślał pełnomocnik prezydenta.

Zdaniem prof. Jacka Wodza uczestnicy procesów demokratycznych w Polsce muszą uważać na pewne pułapki i prawne paradoksy. – Czy zwrócili Państwo uwagę, że konstrukcja referendum, jest tak naprawdę jego dekonstrukcją? Aby obronić prezydenta, wójta czy burmistrza wystarczy namawiać do nieuczestniczenia w głosowaniu referendalnym. W dodatku jest to decyzja nieodwracalna. Tymczasem posłowie, gdy zorientują się, że podjęcie ustawy było błędem, mogą ją znowelizować, a w określonych przypadkach zarządzić reasumpcję głosowania. Sprawowanie władzy zarówno poprzez reprezentację, czy poprzez demokrację bezpośrednią, wymaga odpowiedzialności za podjętą decyzję. Tylko wtedy państwo będzie zdolne do samorządzenia – podsumowała przedstawiciel Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

Wykład odbył się w ramach X Festiwalu Nauki, którego współorganizatorem jest Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej.

WSB Festiwal Nauki 2014: debaty, warsztaty, wykłady [PROGRAM]

Co nas między innymi czeka w piątek 28 marca:

Terroryzm samobójczy - zmorą współczesnego świata
10.00-11.00

Miejsce: WSB,
Zapisy: 32 295 93 14
dr inż Maciej Zimny
W konfliktach we współczesnym świecie najczęściej walczą ze sobą państwa (także organizacje międzynarodowe, sojusze wojskowe) z organizacjami polityczno-terrorystyczno-kryminalne o różnorodnych podstawach ideologicznych. Z uwagi na rażące dysproporcje w posiadaniu środków walki ci ostatni stosują różnorodne taktyki, a wśród dominuje terroryzm, a zwłaszcza jego szczególna odmiana nazywana samobójczym.

Małżeństwo (nie)doskonałe? O przyszłości współpracy uczelni i biznesu – debata panelowa
12.00-13.30
Miejsce: WSB, sala Audytorium Maximum
Zapisy: 32 295 93 14
dr Marcin Lis
dr Rafał Rębilas
prof. dr hab. Eugeniusz Gatnar
prof. dr hab. Krzysztof Malik
red. Roman Młodkowski
prof. zw dr hab. Maria Sierpińska
Marek Zuber
Marek Zychla
Co to znaczy odpowiadać na potrzeby rynku pracy? Jak pracodawcy mogą włączyć się w kształcenie, a uczelnie dowiedzieć się, kogo poszukują firmy? Czy uczelnia akademicka, może z sukcesem rozwijać programy kształcenia zgodne z aktualną praktyką zawodową? W jaki sposób zachęcić praktyków biznesu do współpracy ze środowiskiem nauki? Jakie korzyści z tej kooperacji wyniosą studenci? Co zyska nauka? Jak współpraca wpłynie na rozwój sektora biznesowego? Zapraszamy do debaty o przyszłości i kierunkach zmian kształcenia wyższego w kontekście potrzeb rynku pracy.

Dzika przyroda Tanzanii
11.00-12.00

Miejsce: Muzeum Miejskie „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej
Zapisy: 32 726 41 85
Łukasz Kuśpiel
Jambo w języku suahili oznacza „witaj!”, a Tanzania jest doskonałym miejscem, aby rozpocząć swoją przygodę z dziką przyrodą wschodniej Afryki i złapać bakcyla afrykańskich wypraw przyrodniczych. Tutaj można na własne oczy poznać krajobrazy i dzikie zwierzęta, o który każdy z nas marzył czytając powieść „W pustyni i w puszczy”.
Olbrzymie baobaby, paskowane zebry, groźne lwy i cętkowane żyrafy, które w dzieciństwie powodowały wypieki na naszych twarzach w czasie lektury książki, są teraz na wyciągniecie ręki. Słynny obszar chroniony Serengeti, będący największym parkiem narodowym Afryki i schronieniem dla wielomilionowych stad migrujących antylop i zebr oraz tzw. wielkiej piątki czy znane stanowisko archeologiczne w wąwozie Oludavi to tylko przedsmak tego co możesz przeżyć w czasie afrykańskiego safari w Tanzanii podczas spotkania z niezwykłym podróżnikiem – Łukaszem Kuśpielem.

Łukasz Kuśpiel - historyk sztuki, pracownik Muzeum Miejskiego „Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej; doktorant Uniwersytetu Pedagogicznego.

Wszechświat daleko i blisko, czyli wyzwania współczesnej kosmologii
11.45-12.45
Miejsce: WSB
Zapisy: 32 295 93 14
Prof. dr hab. Agnieszka Pollo
Na co dzień Ziemia wydaje się nam całym światem. Tymczasem jest tylko niewielką planetą, towarzyszącą jednej miliardów podobnych gwiazd, składających się na naszą Galaktykę – Drogę Mleczną. Sama Droga Mleczna jest zaś tylko jedną z wielu galaktyk, tworzącą podobną do piany albo gąbki trójwymiarową sieć - wielkoskalową strukturę Wszechświata. Skąd ta sieć się wzięła? Jak się zmieniała? Jaką rolę odegrała w historii Wszechświata ciemna materia i ciemna energia?
Badania, prowadzone w ciągu ostatnich lat, pozwoliły nam zajrzeć w głąb Wszechświata dalej, niż kiedykolwiek wcześniej – ale też ujawniły nowe problemy i zagadki. Uczestnicy dowiedzą się, jak wygląda Wszechświat i jego historia z punktu widzenia współczesnej kosmologii obserwacyjnej, a także o tym, w jaki sposób dalej próbujemy go “odkrywać”.

Prof. dr hab. Agnieszka Pollo – astrofizyk, pracuje w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego i w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Warszawie. Zajmuje się kosmologią obserwacyjną – badaniami galaktyk, struktur, jakie te galaktyki tworzą i ewolucji Wszechświata. Kieruje m.in. polską komórką projektu VIPERS.

Sztuka prezentacji podczas rozmowy kwalifikacyjnej
15.00-18.00

Miejsce: WSB
Zapisy: 32 295 93 14

Magdalena Kraczla
Sztuka prezentacji jest z nami na co dzień i podczas wielu życiowych sytuacji. Doskonale o tym wiedzą Ci, którzy prezentowali się podczas rozmowy kwalifikacyjnej przyszłemu pracodawcy. Dzięki szkoleniu dowiesz się jak: skutecznie przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, twój wygląd i zachowanie jest odbierane przez innych, wpływać na to, co sądzą o Tobie inni.

Magdalena Kraczla - psycholog, specjalizuje się w psychologii pracy i psychologii menedżerskiej, wykładowca w Katedrze Zarządzania Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Doświadczenie zawodowe zdobywała jako konsultant w firmach doradztwa personalnego, trener wewnętrzny oraz dyrektor personalny. Pełnione funkcje pozwoliły jej zdobyć gruntowną wiedzę praktyczną w zakresie szeroko pojętego zarządzania zasobami ludzkimi - począwszy od określania popytu na personel i skuteczne pozyskiwanie kadr, poprzez planowanie rozwoju pracowników (polityka szkoleniowa, ścieżki awansu), wdrażania systemów ocen okresowych oraz systemów motywacyjnych, aż do restrukturyzacji organizacji z zastosowaniem metodologii takich jak outplacement czy outsourcing.

Teleskopowe pokazy Słońca 0,5m teleskopem Cassegraina, oraz w liniach wodoru H-alfa, zwiedzanie obserwatorium
15.30 -16.45

Miejsce: Szkolne Obserwatorium Astronomiczne w Zespole Szkól nr 1 w Dąbrowie Górniczej
Zapisy: 32 295 93 14
Dariusz W. Nelle
Dariusz W. Nelle - od 35-lat czynnie uprawiający astronomię obserwacyjną i astrofotografię; konstruktor astronomicznych przyrządów obserwacyjnych; twórca Dąbrowskiego Koła Miłośników Astronomii i Astronautyki im. St .R. Brzostkiewicza oraz Szkolnego Obserwatorium Astronomicznego; propagator budowy Dąbrowskiego Planetarium: na co dzień specjalista ds. astronomii, prowadzący Szkolne Obserwatorium Astronomiczne oraz Dąbrowskie Koło Miłośników Astronomii i Astronautyki; pracownik Zespołu Szkół nr1 w Dąbrowie Górniczej.

W ramach Międzynarodowego Dnia Teatru Teatr Pantoplast MOPT „Ogrodnicy”
17.30-18.30

Miejsce: Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej, Sala Teatru Pantoplast
Zapisy: 32 2625461
Teatr Pantoplast

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto