Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Industriada: Trzy dni święta Szlaku Zabytków Techniki 7-9 czerwca

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Konferencja inaugurująca tegoroczną Industriadę
Konferencja inaugurująca tegoroczną Industriadę Olga Krzyżyk
To będzie 10 edycja święta Szlaków Zabytków Techniki. W tym roku Industriada potrwa trzy dni od 7 do 9 czerwca. To łącznie 44 obiektów w 27 miejscowościach w województwie śląskim i ponad 500 różnych wydarzeń. Rozruch maszyn w tym roku będzie w Bielsku-Białej, a finał w Katowicach. kkko

10 jubileuszowa edycja Industriady

Tegoroczne święto Szlaku Zabytków Techniki odbędzie się w 44 lokalizacjach w 27 miejscowościach, a w tym w 3 obiektach zaprzyjaźnionych: Stacji Biblioteka w Rudzie Śląskiej, Śluzie Rudziniec na Kanale Gliwickim oraz na terenie osiedla patronackiego Huty Silesia w Rybniku.

W tym roku ze względu na jubileusz Industrady, festiwal potrwa po raz pierwszy aż 3 dni. Rozruch maszyn zaplanowano w piątek 7 czerwca w Starej Fabryce w Bielsku-Białej. Pełna moc, czyli 44 obiektów w 27 miejscowościach to plan na sobotę 8 czerwca. Ostatniego dnia Industriady, 9 czerwca, odbędzie się "Niedziela u przemysłowca" w 7 obiektach pałacowych związanych z historią industrializacji.

- Największa frekwencja uczestników jest zwykle w Parku Tradycji w Siemianowicach Śląskich. Liderem są także zabrzańskie kopalnie: Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza. Mieszkańcy chętnie odwiedzają także katowicki Nikiszowiec. Ciekawostką są także małodostępne na co dzień obiekty, jak kolejka wąskotorowa w Bytomiu lub w Rudach - mówi Adam Hajduga, kierownik referatu promocji dziedzictwa industrialnego w Wydziale Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, który odpowiada za koordynację Industriady.

Industriada w liczbach:

  • 8 obiektów w dni rozruchu maszyn
  • 44 obiektów w sobotę 8 czerwca
  • 7 obiektów pałacowych w "Niedzielę u przemysłowca"
  • ok. 500 wydarzeń, a w tym większość bezpłatnych
  • 650 tys. osób uczestniczyło od 2010 roku w ponad 3 tys. wydarzeń
  • 98 tys. 300 uczestników wzięło udział w Industriadzie w 2018 roku

Rozruch maszyn w Bielsku-Białej

Koncerty, spektakle, pokazy filmowe i nocne zwiedzanie. To tylko niektóre z propozycji w ramach rozruchu maszyn, który odbędzie się 7 czerwca. Oficjalny początek tegorocznej Industriady odbędzie się w Starej Fabryce, czyli oddziale Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej. Organizatorzy przygotowali ofertę warsztatów, pokazy filmowe i koncerty. Rozruchowi maszyn w Starej Fabryce towarzyszyć będzie koncert jazzowego zespołu Eabs, housowego składu Jazxing i dj Jaromir Kaminski.

- Tegoroczny Rozruch Maszyn rozpocznie się na placu Żwirki i Wigury w Starej Fabryce. Teren podzielony będzie na strefę odpoczynku (chilloutu) oraz strefę edukacyjną - mówi Iwona Purzycka, dyrektorka Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej.

- Dlaczego tegoroczne święto Szlaku Zabytków Techniki odbywa się w Bielsku-Białej? Związane jest to z tematem Industriady, którym jest Indu-bal. Bielsko-Biała związana jest z przemysłem włókienniczym. A to właśnie z sukna szyje się piękne kreacje na bal. Dlatego nie zapomnimy też opowiedzieć o historii sukiennictwa i włókiennictwa - dodaje Iwona Purzycka.

Rozruch maszyn będzie także w obiektach w Cieszynie, Częstochowie, Katowicach, Pszczynie, Siemianowicach Śląskich i Zabrzu.

Niedziela u przemysłowca zakończy tegoroczną Industriadę

9 czerwca święto Szlaku Zabytków Techniki przeniesie się do 7 miejscowości i 7 obiektów pałacowych związanych z historią industrializacji, gdzie będzie można aktywnie spędzić "Niedzielę u przemysłowca". W tym czasie będzie można zobaczyć historyczne rekonstrukcje, spacerować pałacowymi korytarzami i poczuć się, jak na balu za dawnych czasów.

Niedziela u przemysłowca odbędzie się w:

  • Koszęcinie (Zespół Pałacowo-Parkowy)
  • Nakle Śląskim (Centrum Kultury Śląskiej)
  • Pławniowicach (Pałac w Pławniowicach)
  • Pszczynie (Muzeum Zamkowe)
  • Sosnowcu (Pałac Schoena)
  • Świerklańcu (Pałac Kawalerów)
  • Świętochłowicach (Muzeum Powstań Śląskich)

Dokładny program święta Szlaku Zabytków Techniki poznamy 23 maja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto