Miłośnicy średniowiecznej wojskowości nie będą zawiedzeni Miłośnicy średniowiecznej wojskowości nie będą zawiedzeni

Miłośnicy średniowiecznej wojskowości nie będą zawiedzeni (© fot. Krzysztof Szymczak)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

W piątek rozpoczyna się czwarta Łódzka Wioska Historyczna.

- Robimy to, by popularyzować wiedzę przez zabawę i promować dziedzictwo kulturowe regionu - mówi Wojciech Bednarek, organizator imprezy.

Łódzka Wioska Historyczna to impreza plenerowa, atrakcyjna dla całych rodzin, promująca wiedzę i tradycje. Jednocześnie co roku impreza jest związana z rocznicą nadania Łodzi 29 lipca praw miejskich przez Władysława Jagiełłę. W tym roku jest to 587 rocznica. IV edycja potrwa od 2 do 4 lipca, czyli około dwa tygodnie przed 600-leciem obchodów bitwy pod Grunwaldem. Jednym z głównym motywów Łódzkiej Wioski Historycznej będzie spotkanie wojsk i chorągwi biorących udział w walkach pokazowych w widowisku Bitwa po Grunwaldem wraz z towarzyszącymi im średniowiecznymi "Taborami wojsk grunwaldzkich" i rzemieślnikami tego okresu. Wczesnośredniowieczne grupy rozłożą obozowiska na wzór zjazdów plemiennych doby wczesnego Państwa Polskiego. Nie zabraknie też gości specjalnych: Pomorzan, Rusinów oraz sławetnych wikingów.

Festiwal rozpocznie się w piątek, kiedy w Arturówku staną dwie wielkie osady historyczne, reprezentujące wczesne i późne średniowiecze. O 18 na ul. Piotrkowskiej zacznie się przemarsz historyczny, a w Pasażu Schillera będą pokazy historyczne oraz koncert Starego Olsy z Białorusi.

Sobota należy do wydarzeń w Arturówku, gdzie od 11.30 będzie prezentacja i otwarte stanowiska wczesnośredniowiecznych rzemiosł, kuchni i obozu wikingów oraz Słowian. Wszyscy rzemieślnicy i handlarze zaprezentują swoje zawody. Będzie można spróbować sił w strzelaniu z łuku, wybijaniu monet i szyciu skórzanych butów. Uczestnicy staną do licznych turniejów: łuczniczych, walk wojów oraz pojedynków rycerskich. W niedzielę wystartuje targ niewolników, zabawy plebejskie, prezentacja uzbrojenia wojów oraz bardzo wyczekiwana inscenizacja wyprawy na pola Grunwaldu.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!