Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jerzy Reszke nie stracił mandatu radnego. Radni byli przeciw. To koniec "afery" mieszkaniowej?

PAS
Jerzy Reszke (w środku) nadal pozostanie radnym
Jerzy Reszke (w środku) nadal pozostanie radnym PAS
Jerzy Reszke – radny Rady Miejskiej (PiS) nie straci swego mandatu i dalej będzie mógł zasiadać w sali sesyjnej. To efekt głosowania podczas środowej sesji, kiedy to dąbrowscy rajcy w większości opowiedzieli się za tym, by nie wygaszać mu jednak mandatu. Przeciwko projektowi uchwały w tej sprawie opowiedziało się 13 radnych, 5 było za takim rozwiązaniem, a kolejnych 5 wstrzymało się od głosu.

Jerzy Reszke nie stracił mandatu radnego. Rajcy odrzucili uchwałę grupy radnych


Taki wniosek i projekt uchwały zgłosiła grupa radnych, w której znaleźli się Agnieszka Pasternak, Kamil Dybich, Sławomir Żmudka, Krystyna Chrobot, Robert Kazimirski i Grzegorz Przewieźlik. Sprawa ta ciągnie się już od dłuższego czasu, a konkretnie od maja br., kiedy to Urząd Skarbowy w Dąbrowie Górniczej ujawnił, że miejscem zamieszkania Jerzego Reszke jest Sosnowiec, bowiem to w tamtejszym Urzędzie Skarbowym złożył roczne zeznanie podatkowe. A jak mówią przepisy, co podnosili m.in. wnioskodawcy projektu uchwały, zeznanie podatkowe składa się tam, gdzie się zamieszkuje, a nie tam, gdzie się jest zameldowanym. W ich przekonaniu fakt zamieszkiwania przez Jerzego Reszke w Sosnowcu wykluczałby możliwość jego kandydowania w wyborach samorządowych i zdobycie mandatu radnego w Dąbrowie Górniczej. I stąd całe zamieszanie.

Sprawą zajmowała się komisja prawno-organizacyjna Rady Miejskiej, która już w czerwcu rekomendowała podjęcie uchwały o wygaszeniu mandatu Jerzego Reszke. Wtedy jednak do głosowania nie doszło, bowiem pojawiło się wśród radnych wiele wątpliwości, także natury moralnej, czy mają prawo do rozstrzygania w tej sprawie, opierając się na sprzecznych ze sobą i nie do końca jasnych faktach i ustaleniach. W sprawę zaangażowała się też Straż Miejska, sprawdzając, czy Jerzy Reszke rzeczywiście mieszka w budynku przy ul. Warszawskiej w Strzemieszycach. Badane było też m.in. zużycie wody na posesji, a także miejsce rejestracji samochodu radnego, bowiem okazało się, że auto zarejestrowane zostało w Sosnowcu.

Na rozstrzygnięcie w tej sprawie czekał też Wydział Nadzoru Prawnego w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach. Zapowiedział bowiem, że niezależnie od wyniku głosowania w tej sprawie i tak zajmie się raz jeszcze analizą wszystkich dokumentów i przesłanek, które miałyby świadczyć o tym, że Jerzy Reszke jednak nie mieszka w Dąbrowie Górniczej.

Podczas środowej sesji jeden z inicjatorów projektu uchwały Kamil Dybich podkreślał m.in. że podczas posiedzeń komisji prawno-organizacyjnej RM Jerzy Reszke sam przyznał się do zamieszkiwania w Sosnowcu, odpowiadając na zadane pytania, że tam ma właśnie mieszkanie. – Ustawa precyzuje jasno, że jeśli radny może nie posiadać uprawnień do bycia radnym to Rada Miejska musi podjąć decyzję w tej sprawie. Wnoszę, by zagłosować za uchwałą i dać szanse Jerzemu Reszke na udowodnienie swoich racji przed sądem – podkreślał.

Sam zainteresowany, czyli Jerzy Reszke, przekonywał wszystkich, że cała ta „afera” jest szyta grubymi nićmi, a z Dąbrową Górniczą związany jest od zawsze. – Urząd Wojewódzki domaga się wyjaśnienia tej sprawy, a nie odwołania mnie bądź nie z funkcji radnego. Wygląda na to, że wiele osób, w tym radnych, miało bezpośredni dostęp do wielu moich dokumentów, łącznie z PiT-ami, co jest wielce zastanawiające. Urząd Skarbowy nie wniósł żadnych zastrzeżeń do złożonych przeze mnie zeznać, a ponadto mam 5 lat na składanie korekt. Wszystkie moje wyjaśnienia zostały przyjęte. Przedstawiłem państwu wszystkie dokumenty, które świadczą o moim zameldowaniu w Dąbrowie Górniczej. Pracuje w tym mieście już od 36 lat, ale te dokumenty nie zostały uwzględnione przez grupę radnych – podkreślił radny.

W obronę wzięli radnego nie tylko koledzy z klubu radnych PiS, ale także m.in. Katarzyna Zagajska oraz Edward Bober. Katarzyna Zagajska stwierdziła, że podczas protestów przeciwko transportowi toksycznych odpadów z Salwadoru, poznawała nowych radych podczas pikiet i protestów. To właśnie tam mieszkańcy Strzemieszyc pochlebnie wypowiadali się o Jerzym Reszke, potwierdzając, że od lat jest związany ze Strzemieszycami i Dąbrową Górniczą. Radny Edward Bober przyznał natomiast, że jego żona choć mieszka w Dąbrowie Górniczej ma zarejestrowany samochód w Katowicach, więc takie podejrzenia (o rejestrację samochodu w Sosnowcu – przyp. red.) o niczym nie świadczą.

Ostatecznie Rada Miejska odrzuciła więc w głosowaniu uchwałę o wygaśnięciu mandatu radnego Jerzego Reszke.

A tak Jerzy Reszke skomentował całe zamieszanie już po głosowaniu: - Ta sprawa jest mocno naciągana. Już dawno się przedawniła, bo był miesiąc na zajęcie się tą sprawą, a nagle pojawiła się ponownie na trzy dni przed wyborami parlamentarnymi, w których też startowałem. Mam wiele wątpliwości, co do obiegu dokumentów, bo moja żona też jest funkcjonariuszem publicznym, a wiele osób miało dostęp do jej zeznania podatkowego. Obowiązuje przecież ochrona danych osobowych. Dziękuję radnym, którzy odrzucili projekt uchwały, za to że kierowali się własnym sumieniem, a także oczywiście mieszkańcom Strzemieszyc, którzy mimo późnej pory wytrwali na sali sesyjnej i wspierali mnie. Nie wiem, co będzie dalej, czy będą jeszcze jakieś działania ze strony nadzoru prawnego wojewody. Zobaczymy.

OTO PEŁNA TREŚĆ UZASADNIENIA PROJEKTU UCHWAŁY W SPRAWIE WYGAŚNIĘCIA MANDATU JERZEGO RESZKE

Z upoważnienia Wojewody Śląskiego, Zastępca Dyrektora Wydziału Nadzoru Prawnego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach Pani Iwona Andruszkiewicz, zwróciła się ponownie do Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej – jako organu właściwego w sprawie – o zbadanie, czy radny Jerzy Reszke posiadał w dniu wyborów i czy nadal posiada prawo wybieralności do Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej (pismo NPII.4100.86.2015 z dn. 9.10.2015r.). Z brzmienia art. 383 § 2 ustawy z dnia 05 stycznia 2011r. Kodeks wyborczy (Dz.U. 2011r. poz. 21 nr 112 z późń. zm.), zwaną dalej „Kodeks wyborczy” wynika bowiem, że to na Radzie Miasta ciąży obowiązek stwierdzenia wygaśnięcia mandatu w sytuacji, gdy przyczyną wygaśnięcia mandatu jest utrata prawa wybieralności lub nieposiadania go w dniu wyborów (art. 383 § 1 pkt 2 Kodeksu wyborczego).

Przypomnieć należy, iż organ nadzoru, pismem NPII.4100.86.2015 z dn. 28 maja 2015r. zwrócił się do Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej o wyjaśnienia w sprawie zajścia przesłanek ewentualnego braku prawa wybieralności w dniu wyborów lub utratę tego prawa w trakcie trwania kadencji Rady Miejskiej wobec Radnego Pana Jerzego Reszke.

Zgodnie z art. 11 § 1 pkt Kodeksu wyborczego prawo wybieralności do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego mają osoby posiadające prawo wybierania tych organów, z kolei prawo wybierania organów jednostek samorządu terytorialnego mają: obywatel polski oraz obywatel Unii Europejskiej niebędący obywatelem polskim, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat, oraz stale zamieszkuje na obszarze tej gminy.

Z przytoczonych przepisów jasno wynika, że mandat radnego, który nie mieszkał na terenie gminy w dniu wyborów lub zaprzestał zamieszkiwania w trakcie kadencji, wygasa. Wygaśnięcie mandatu stwierdza właściwa rada w drodze podjęcia stosownej uchwały (art. 383 §2 Kodeksu wyborczego). Stałe zamieszkanie definiuje się za pomocą art. 5 pkt 9 Kodeksu wyborczego. Zgodnie z definicją tam zawartą, przez stałe zamieszkanie należy rozumieć zamieszkanie w określonej miejscowości pod oznaczonym adresem z zamiarem stałego pobytu.

Powodem podjęcia postępowania wyjaśniającego w sprawie miejsca zamieszkania Radnego Pana Jerzego Reszke, była informacja Naczelnika Urzędu Skarbowego w Dąbrowie Górniczej, iż jego miejscem zamieszkania jest miasto Sosnowiec. Przytoczyć tu należy art. 45 ust.1b ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012r. poz. 361 z poźń. zm.) zgodnie z którym, urzędem właściwym do złożenia zeznania podatkowego jest urząd skarbowy, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika w ostatnim dniu roku podatkowego wykonuje swoje zadania, a gdy zamieszkanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustało przed tym dniem - urząd skarbowy, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy według ostatniego miejsca zamieszkania na jej terytorium wykonuje swoje zadania, z zastrzeżeniem ust. 1c. Zatem zgodnie z danymi Urzędu Skarbowego, mając na uwadze brzmienie przytoczonego wyżej artykułu, Radny Pan Jerzy Reszke zamieszkuje w Sosnowcu.

W dniu 04 maja 2015r. do Przewodniczącej Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej wpłynęło pismo Naczelnika Urzędu Skarbowego w Dąbrowie Górniczej z dnia 28 kwietnia 2015r. nr AP/4027-20/15/43411/92463/15/EM zawiadamiające, że w oświadczeniu majątkowym radnego stwierdzono, iż Radny Pan Jerzy Reszke w złożonym oświadczeniu majątkowym wpisał adres zamieszkania, ul. Warszawska 27, 42-530 Dąbrowa Górnicza natomiast zgodnie z danymi bazy SeRCe Pan Jerzy Reszke zamieszkuje przy ul. Wysokiej 15/113 w Sosnowcu. W ramach czynności wyjaśniających, Przewodnicząca Rady Miejskiej zwróciła się do Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza o przeprowadzenie wywiadu środowiskowego na okoliczność miejsca zamieszkania Radnego Jerzego Reszke. Czynności powyższe przeprowadziła Straż Miejska w Dąbrowie Górniczej. Zgodnie z notatką służbową, zapytano sąsiadów, którzy stwierdzali, że na nieruchomości pod adresem ul. ul. Warszawska 27 w Dąbrowie Górniczej, widywana jest rodzina przyjeżdżająca tam, co kilka dni (w weekendy), tylko jeden z sąsiadów wprost wskazał, że wie, iż przyjeżdża tam Pan Radny Jerzy Reszke. Komendant Straży Miejskiej w Dąbrowie Górniczej w notatce służbowej z dnia 08.05.2015r. wskazał, oprócz wyżej wymienionych ustaleń, iż stwierdzono, że od 2000r. dla nieruchomości przy ul. Warszawska 27 brak jest umowy na odbiór nieczystości, nieruchomość nie figuruje w żadnym sprawozdaniu zawarcia wzmiankowanej umowy. Żaden z podmiotów świadczących usługi usuwania nieczystości nie wykazał właściciela posesji przy ul. Warszawskiej 27 jako strony umowy. Deklarację dotyczącą odbierania odpadów złożono w grudniu 2014r. W 2001r została podpisana z Panią Elżbietą Reszkę umowa na dostawę wody, wodomierz znajduje się wewnątrz budynku, a dostęp do niego był utrudniony, ze względu na nieobecność właścicieli. W okresie od maja 2012r. do lipca 2014r. średnie zużycie wody wynosiło 1, 9 m3. Komendant Straży Miejskiej podsumował, że nieruchomość przy ul. Warszawskiej 27 nie jest zamieszkała na stałe, a jej wykorzystanie jest okresowe-sporadyczne.

Nadto Biuro Rady Miejskiej dysponuje notatką z dnia 26.11.2014r. funkcjonariusza Straży Miejskiej rozwożącego korespondencję do radnych Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej, gdzie wskazano, że pomimo trzykrotnej próby doręczenia (godz. 18.55, 20.00, 21.15) nie zastano nikogo na posesji przy ul. Warszawskiej 27 w Dąbrowie Górniczej.

W związku z pismem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Dąbrowie Górniczej, Przewodnicząca Rady Miejskiej w dniu 08.05.2015r. zwróciła się do Przewodniczącego Komisji Prawno-Organizacyjnej Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej (zwanej dalej "Komisją") o przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego i ewentualne przygotowanie projektu uchwały. W dniach 08.05.2015r., 13.05.2015r., 15.06.2015r., 24.06.2015r., odbyły się posiedzenia Komisji Prawno-Organizacyjnej, w których uczestniczył Pan Radny Jerzy Reszke i składał wyjaśnienia.

Podczas obrad Komisji w dniu 13.05.2015r. Radny Pan Jerzy Reszke stwierdził, że w dniu 01 lipca 2014r. nastąpiła zmiana jego miejsca zamieszkania z Sosnowca do Dąbrowy Górniczej. Wyjaśnienia Radnego Pana Jerzego Reszke, poza deklaracją o zmianie miejsca zamieszkania nie zostały jednak poparte żadnymi konkretnymi danymi czy dokumentami (np. umowami i rachunkami za media, deklaracją w sprawie odbioru odpadów, itp.). Radny zatem nie wykazał również, że tam koncentrowała się na stałe jego aktywność życiowa. Podkreślenia wymaga, że Radny Pan Jerzy Reszke został poproszony w trakcie obrad Komisji w dniu 08.05.2015r. o złożenie wyjaśnień, wskazano Radnemu na potrzebę udokumentowania miejsca zamieszkania, jak również powiadomiono Radnego, że kolejne obrady Komisji poświęcone wyjaśnieniom Radnego odbędą się 13.05.2015r.

W trakcie obrad Komisji w dniu 08.05.2015r. Radny Pan Jerzy Reszke potwierdził, że składał zeznanie podatkowe w Urzędzie Skarbowym w Sosnowcu - a jak wykazano wyżej przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wiążą miejsce składania deklaracji z miejscem zamieszkania. Jak wynika z pisma Naczelnika Urzędu Skarbowego w Dąbrowie Górniczej, Radny nie dokonał aktualizacji na dzień wyborów danych o swoim miejscu zamieszkania jako podatnika. Radny potwierdził również, że posiada samochód zarejestrowany w Urzędzie Miasta w Sosnowcu. „Radny J.Reszke powiedział, że jest tak, że samochód ma od kilku dni i zameldował, tzn. zarejestrował w Sosnowcu”. Zgodnie z art. 73 ust. 1 ustawy z dnia 20.06.1997r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012r., poz. 1137 z późn. zm.) rejestracji pojazdu dokonuje, na wniosek właściciela, starosta właściwy ze względu na miejsce jego zamieszkania (siedzibę), wydając dowód rejestracyjny i zalegalizowane tablice (tablicę) rejestracyjne oraz nalepkę kontrolną, jeżeli jest wymagana, z zastrzeżeniem ust. 2-5, a zgodnie z art. 74 § 1 cytowanej wyżej ustawy, czasowej rejestracji pojazdu dokonuje, w przypadkach określonych w ust. 2, starosta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania (siedzibę) właściciela pojazdu, wydając pozwolenie czasowe
i zalegalizowane tablice (tablicę) rejestracyjne.

Radny na pytanie cyt. "dlaczego Pan mieszka w Sosnowcu" odpowiedział "bo jestem właścicielem mieszkania", potwierdził również, że jest zameldowany w Sosnowcu. Ustalenia poczynione wśród mieszkańców nieruchomości sąsiadujących z posesją przy ul. Warszawskiej 27 potwierdziły, że Radny Pan Jerzy Reszke przebywa tam okresowo, głównie w weekendy. Istotnym jest, że jednoznacznie zidentyfikował radnego (tzn. znał imię
i nazwisko) tylko jeden z sąsiadów, a przecież zasady doświadczenia życiowego wskazują, że najbliżsi sąsiedzi posiadają wiedzę o swoich nazwiskach. Nie jest prawdopodobne, aby sąsiedzi nie znali imienia i nazwiska Radnego Pana Jerzego Reszke, gdyby ten mieszkał tam na stałe. Brak złożonej - w dniu wyborów - deklaracji co do odbioru odpadów, niskie zużycie wody, również dowodzi, że nieruchomość przy ul. Warszawskiej 27 nie jest stale zamieszkiwana. Również fakt zameldowania w Sosnowcu - jako kryterium pomocnicze - jest istotny, biorąc pod uwagę wyżej wskazane okoliczności. Radny nie wyjaśnił dlaczego - pomimo deklarowanej zmiany miejsca zamieszkania - nie dokonał meldunku w Dąbrowie Górniczej, co jest przecież obowiązkiem ustawowym wynikającym z art. 24 ust.1 ustawy z dnia 24.09.2010r. o ewidencji ludności (t.j. Dz.U. z 2015r. poz. 388). Istotnym jest, że Radny nie zaprzeczał w/w ustaleniom, co więcej część informacji (miejsce składania zeznania podatkowego, rejestracji samochodu, zameldowania, posiadania nieruchomości lokalowej
w Sosnowcu) zostały potwierdzone przez samego Radnego.

Z dowodów wynika, że radny J.Reszke złożył 15.09.2014r. oświadczenie o miejscu zamieszkania w Dąbrowie Górniczej dołączone do wniosku o wpisanie do rejestru wyborców. Decyzją administracyjną został dopisany do rejestru wyborców, co umożliwiło mu start w wyborach samorządowych w Dąbrowie Górniczej w dniu 16.11.2014r. Ustawa o ewidencji ludności nakłada obowiązek aby w terminie najpóźniej w 30 dniu licząc od dnia przybycia do tego miejsca, dokonać meldunku na pobyt czasowy lub stały, czego Pan Radny J. Reszke nie dokonał.

Kolejne oświadczenie o miejscu zamieszkania zostało złożone w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu za rok 2014. Radny oświadczył w nim, że zamieszkuje w Sosnowcu. Zeznanie to zostało skorygowane, co skutkuje złożeniem w dniu 11.05.2015r. oświadczenia o miejscu zamieszkania w Dąbrowie Górniczej. Ponadto Radny najprawdopodobniej w kwietniu złożył kolejne oświadczenie o miejscu zamieszkania na podstawie art. 73 Prawa
o ruchu drogowym, że zamieszkuje w Sosnowcu, rejestrując w sosnowieckim urzędzie samochód, co sam zainteresowany potwierdził.

Wszystkie wzmiankowane okoliczności prowadzą do wniosku, że zarówno w dniu wyborów, a także do dnia dzisiejszego centrum interesów życiowych Radnego Pana Jerzy Reszke koncentrowało się w Sosnowcu. Radny zatem nie przebywał w Dąbrowie Górniczej i nie miał zamiaru stałego pobytu, przez co miejscem jego zamieszkania nie była Dąbrowa Górnicza a był nim Sosnowiec. Rozpatrując sprawę należy stwierdzić, że w dniu głosowania w wyborach do Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej na kadencję 2014-2018,
tj. 16 listopada 2014r. Radny Pan Jerzy Reszke nie zamieszkiwał w Dąbrowie Górniczej, zatem Rada Miejska w Dąbrowie Górniczej jest zobowiązana podjąć uchwałę o stwierdzeniu wygaśnięcia mandatu Radnego. Powyższe oparto na przedstawionych dowodach tj. cytowanych wyżej piśmie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Dąbrowie Górniczej z dnia 28 kwietnia 2015r. nr AP/4027-20/15/43411/92463/15/EM, notatek służbowych funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Dąbrowie Górniczej z dnia 06.05.2015r. i 08.05.2015r. oraz 26.11.2014r. oraz ustaleń poczynionych podczas obrad Komisji w dniach 08.05.2015r. i 13.05.2015r. - na podstawie protokołów oraz wyjaśnieniach Radnego Pana Jerzego Reszke.

W tym stanie rzeczy podjęcie uchwały o wygaśnięciu mandatu Radnego Pana Jerzego Reszke stało się niezbędne.
Na podstawie zgromadzonych dokumentów, został przygotowany projekt uchwały
w sprawie: stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego, który w dniu 15 czerwca 2015r. nie uzyskał akceptacji Komisji Prawno-Organizacyjnej. W dniu 24 czerwca 2015r. Grupa radnych Rady Miejskiej przedłożyła do zaopiniowania Komisji projekt uchwały w sprawie: stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego, który uzyskał negatywną opinię Komisji.

Przed rozpoczęciem obrad Rady Miejskiej w dniu 24 czerwca 2015r., Radny Jerzy Reszke złożył do Przewodniczącej Rady Miejskiej wyjaśnienia dotyczące miejsca zamieszkania. Podczas głosowania o wprowadzenie do porządku obrad Rady Miejskiej w dniu 24 czerwca 2015r. projektu uchwały przygotowanego przez Grupę radnych w sprawie: stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego, wniosek nie uzyskał bezwzględnej większości głosów ustawowego składu Rady. Przewodnicząca Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej w piśmie BRM.0012.7.7.2015 z dn. 3 lipca 2015r. przedstawiła organowi nadzoru informacje, załączając wszystkie stosowne dokumenty.

W nawiązaniu do pisma Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego NPII.4100.86.2015 z dn. 28 maja 2015r. oraz odpowiedzi udzielonej przez Przewodniczącą Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej, pismami NPII.4100.86.2015 z dn. 08.07.2015r. oraz z dn. 9.10.2015r. z upoważnienia Wojewody Śląskiego, Zastępca Dyrektora Wydziału Nadzoru Prawnego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach Pani Iwona Andruszkiewicz, zwróciła się
o niezwłoczne zajęcie się sprawą przez Radę Miejską w Dąbrowie Górniczej oraz niezwłoczne poinformowanie o zajętym stanowisku.

W związku z powyższym, przygotowanie stosownego projektu uchwały w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego stało się konieczne i Grupa radnych prosi o jego przyjęcie.

Zgodnie z art. 25a ustawy o samorządzie gminnym, Radny nie może brać udziału
w głosowaniu w radzie ani w komisji, jeżeli dotyczy ono jego interesu prawnego.

Zgodnie z art. 384 § 1 Kodeksu wyborczego od niniejszej uchwały zainteresowanemu służy skarga do sądu administracyjnego (Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach). Skargę wnosi się za pośrednictwem Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej w terminie 7 dni od dnia doręczenia uchwały.

Grupa radnych:
Sławomir Żmudka
Krystyna Chrobot
Kamil Dybich
Grzegorz Przewieźlik
Robert Kazimirski
Agnieszka Pasternak

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto