Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koło Gospodyń Wiesjkich. Kuchnia wielkanocna obfituje w przysmaki

Joanna Surażyńska
Kolorowe pisanki, baby gotowane i drożdżowe, mazurki, a także najróżniejsze pieczenie. Kuchnia wielkanocna obfituje w przysmaki. Po długim poście większość biesiadników jest spragniona kulinarnych doznań. Co więcej, wiosenne potrawy przyciągają przede wszystkim kolorem. Warto też pamiętać o kilku wielkanocnych symbolach, których nie powinno zabraknąć na stole.

Baranek to z pewnością najważniejszy symbol Wielkiej Nocy, wskazujący na zwycięstwo Chrystusa. Oddany w ofierze, aby odkupić grzechy. Jajko to symbol życia. Dawniej spożywanie jaj podczas Wielkiego Postu było zakazane, a na zjedzenie ich czekało się aż do Wielkanocy. Chleb to symbol ciała Chrystusa, a wędlina dostatku.
Chrzan - symbolizuje krzepę i siłę. Sól symbolizuje nieśmiertelność, oczyszczenie, ochronę przed zepsuciem, stałość życia duchowego, a także gościnność gospodarza domu oraz harmonię między Bogiem i człowiekiem.

W wielu domach na wielkanocnym stole króluje biała kiełbasa. Wielu z nas nie potrafi wyobrazić sobie świąt bez tego przysmaku. Warto przygotować ją w nieco innej wersji, mianowicie z jabłkami. Potrzebnych będzie 8 kawałków białej kiełbasy po około 15 dag każdy, 4 duże cebule, 4 jabłka, listek laurowy, 3 ziarenka ziela angielskiego i czarnego pieprzu, szklanka czerwonego półsłodkiego wina, olej, mielony kminek, majeranek, ostra papryka mielona, cukier, sól, pieprz.

Sposób wykonania: obraną cebulę pokroić w półplasterki. Zeszklić na oleju i doprawić solą, pieprzem, majerankiem, kminkiem, 1/2 łyżeczki cukru i ostrą papryką. Przełożyć do naczynia żaroodpornego. Do cebuli dodać listek laurowy oraz ziarenka ziela angielskiego i pieprzu. Lekko przemieszać. Na cebuli ułożyć kawałki białej kiełbasy. Posmarować je olejem. Całość zalać czerwonym winem i wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec około 30 minut w temperaturze 180 st. Jabłka umyć, osuszyć. Pokroić na ćwiartki, usunąć gniazda nasienne. Następnie pociąć na ćwiartki. Dodać do kiełbasy. Oprószyć majerankiem i kminkiem oraz odrobiną soli. Razem piec jeszcze około 10 minut.

Innym przysmakiem jest kaczka z kiszoną kapustą. Składniki: kaczka, 1 kg kiszonej kapusty, 2 cebule, sól, pieprz, majeranek, czosnek, 1 kg jabłek, 1/2 kostki masła, 2 łyż. oliwy. Kaczkę dobrze wymyć i natrzeć przyprawami. Roztopić masło, dodać oliwę i wrzucić drobno posiekaną cebulkę, zeszklić ja i wrzucić kapustę, prażyć ok.1/2 godziny stale mieszając. W tym czasie kaczkę nafaszerować obranymi ćwiartkami jabłek. Położyć ją na kapuście, obłożyć resztą jabłek i wstawić do piekarnika. Piec do miękkości i zrumienienia.

Babka wielkanocna
według przepisu Haliny Rogińskiej. Składniki: 1 kostka palmy, 1 szklanka cukru, 6 jajek, 1 szklanka mąki tortowej, 1 szklanka kartoflanki, 2 łyżeczki proszku do pieczenia, olejek migdałowy
Wykonanie: palmę utrzeć z cukrem i żółtkami, dodać oba rodzaje mąki wymieszane z proszkiem. Białko ubić na sztywno i delikatnie połączyć z ciastem. Ciasto, natomiast, wlać do specjalnej formy, zamknąć i gotować w garnku z wodą około 60 min.

Babka czekoladowa
120 g czekolady gorzkiej, 3 łyżki mleka, 150 g miękkiego masła, 150 g cukru, 3 jajka, 200 g mąki, 2 łyżeczki proszku do pieczenia, 1 łyżka kakao
Wykonanie: czekoladę z mlekiem rozpuścić, masło utrzeć z cukrem, dodać jajka. Na koniec czekoladę, mąkę, proszek do pieczenia i kakao Wszystko dokładnie wymieszać. Piec około 40 minut.

Mazurek wielkanocny

Składniki: ciasto kruche: 300 g mąki pszennej, 150 g masła lub margaryny, 80 g cukru pudru, 1 jajko
Dodatkowo: ok. 150g dżemu, najlepiej kwaskowatego, 1 puszka masy krówkowej (400 lub 500g), migdały, czekolada, suszone morele do dekoracji

Sposób przygotowania: z podanych składników na ciasto kruche zagnieść jednolite ciasto. Owinąć w folię spożywczą i wstawić do lodówki na co najmniej 1 godz. Ciasto rozwałkować, na papierze do pieczenia, na duży placek i z papierem do pieczenia, włożyć do formy. Z resztek uformować wałeczki i zrobić brzeg.

Dżem rozsmarować na cieście. Piec w nagrzanym piekarniku w temperaturze 180°C do zarumienienia, ok. 25 min. Pozostawić do ostygnięcia.

Sałatka wiosenna
Składniki: pół główki małej kapusty, mały kalafior, 25 dag sera żółtego, kukurydza w puszce, jajka, mały słoik majonezu, sól i pieprz koperek do dekoracji

Wykonanie: kapustę kroimy i solimy. Mocno ugniatamy i odstawiamy na pół godziny żeby zmiękła. Następnie do kapusty dodajemy drobno pokrojony surowy kalafior, ser żółty pokrojony w kostkę, kukurydzę, jajka pokrojone w ćwiartki i majonez. Wszystko mieszamy, przyprawiamy i dekorujemy koperkiem.
Podobną sałatkę można przygotować z pomidorami. 1 kalafior, 5 ugotowanych jajek, 20 pomidorków koktajlowych, mały słoiczek majonezu, sól i pieprz. Kalafior obgotowujemy, rozdrabniamy. Dodajemy przekrojone na pół pomidorki i ugotowane, pokrojone w ćwiartki jajka i majonez. Wszystko mieszamy, doprawiamy solą i pieprzem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kiełbaski zapiekane w cieście

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto