Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KPP Kwidzyn: W województwie pomorskim rośnie liczba kradzieży kabli telekomunikacyjnych

Arkadiusz Kosiński
fot. KPP w Chodzieży
Komenda Powiatowa Policji w Kwidzynie informuje o coraz większej ilości kradzieży i dewastacji kabli telekomunikacyjnych na terenie całego województwa pomorskiego.

- Jak wynika ze statystyki , w 2010 r. na terenie naszego województwa dokonano łącznie 277 kradzieży, ze stratami oszacowanymi na 1,2 mln złotych, w wyniku których nastąpiła przerwa w funkcjonowaniu łączności stacjonarnej dla 22708 abonentów. W roku 2011 kradzieży było 497, natomiast straty wyniosły około 3 mln złotych, a przerwy w łączności dotknęły 52520 abonentów. Natomiast od początku tego roku takich kradzieży na terenie naszego województwa odnotowano już 595 - mówi st. sierż. Bożena Schab, rzeczniczka prasowa KPP w Kwidzynie.

Poza stratami materialnymi znacznych rozmiarów, jakie generują kradzieże, nie bez znaczenia jest też wpływ na bezpieczeństwo funkcjonowania ważnych obiektów, pozbawionych łączności w wyniku przerwania ciągłości sieci telekomunikacyjnych. Ponadto, w miejscach kradzieży często są pozostawiane bez zabezpieczenia otwarte lub
uszkodzone studzienki telekomunikacyjne, stanowiące realne zagrożenie dla pieszych i ruchu kołowego.

- Z informacji nam przekazywanych wynika również, że kradzieże dokonywane są często w rejonach, gdzie budowane są nowe osiedla mieszkaniowe. Nie zamieszkane jeszcze budynki oraz brak monitoringu, sprzyjają przedmiotowym kradzieżom - tłumaczy st. sierż. Bożena Schab.

Zobacz także:**KPP Kwidzyn: Ze skupu złomu ukradł przedmioty o wartości 800 zł**

Policjanci wskazują, że bardzo istotne z punktu widzenia przedmiotowej problematyki są postanowienia wynikające z Ustawy z dnia 27 kwietnia 2011 roku o odpadach ze zmianami. W art. 36 zapisano m.in., że posiadacz odpadów zobowiązany jest do prowadzenia ich ilościowej i jakościowej ewidencji, natomiast z art. 43 wynika, że posiadacz odpadów prowadzący punkt zbierania odpadów metali, przy przyjmowaniu tych odpadów do osób fizycznych nie będących przedsiębiorcami, obowiązany jest do wypełnienia formularza przyjęcia odpadów metali w dwóch egzemplarzach (po jednym dla przekazującego i przyjmującego odpady ).

- Ponadto, osoba przekazująca odpady metali jest obowiązana do okazania dokumentu w celu potwierdzenia jej tożsamości. Posiadacz odpadów prowadzący punkt zbierania odpadów metalowych jest obowiązany odmówić ich przyjęcia w przypadku, gdy osoba je przekazująca odmawia okazania dokumentu tożsamości wzór formularza przyjęcia odpadów metali, określa Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 30 sierpnia 2004 roku w sprawie wzoru formularza
przyjęcia odpadów metali - informują funkcjonariusze policji.

Czytaj także:**KPP Kwidzyn: Z zakładu pracy wyniósł w majtkach 160 kg miedzi**

Nie przestrzeganie wymienionych obowiązków przez osoby prowadzące skupy metali, jest wykroczeniem zagrożonym karą aresztu lub grzywny o czym mówi art. 75a Ustawy o odpadach. Ponadto prowadzący skup muszą sobie zdawać sprawę z konsekwencji jakie wynikają z popełnienia przestępstwa określonego w art. 291 (paserstwo umyślne ) i 292 kk ( paserstwo nieumyślne ) w przypadku ujawnienia przez organy ścigania w skupach złomu elementów pochodzących z kradzieży.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto