Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kwesta na dąbrowskich cmentarzach

PAS, mat. prasowe
Dzień Wszystkich Świętych to czas zadumy, refleksji oraz pamięci o tych, którzy odeszli. Symbolem tej pamięci są przede wszystkim nasze gesty, ale również grobowce, trwające w ciszy na dąbrowskich cmentarzach.

Kwesta na dąbrowskich cmentarzach

W trosce o nie, od 5 lat członkowie Towarzystwa Przyjaciół Dąbrowy Górniczej oraz zaproszone przez nie osoby, organizują kwestę, z której dochód przeznaczony jest na renowacje najstarszych dąbrowskich mogił.

W tym roku kwesta odbywać się będzie na dwóch cmentarzach: przy ulicy 11 Listopada oraz Starocmentarnej i trwać będzie w godzinach 9.00 – 15.00 w środę i w czwartek, 1 i 2 listopada. Organizatorzy do udziału w niej zaprosili m.in. prezydenta Zbigniewa Podrazę, jego zastępców: Marcina Bazylaka i Damiana Rutkowskiego, posłankę Beatę Małecką Liberę, posła Roberta Warwasa a także członków Towarzystwa Przyjaciół Dąbrowy Górniczej. Organizatorów wspierać będą również harcerze z Hufa ZHP w Dąbrowie Górniczej. W tym roku szczodrość dąbrowian pomoże odnowić grób Kornelego Kozłowskiego, pierwszego historyka górnictwa w Dąbrowie Górniczej.

W minionych latach, z funduszy zebranych podczas kwest, na nekropolii przy ul. Starocmentarnej udało się odnowić nagrobki Mikołaja Dziubka i Aleksandra Popiela, którzy byli powstańcami styczniowymi, Pawła Haza – obywatela Dąbrowy Górniczej oraz grobowiec rodziny Piwowarów, w tym Adama Piwowara – pierwszego prezydenta Dąbrowy Górniczej. Z pieniędzy zebranych w zeszłym roku odrestaurowano groby Juliana Polcera i Eugeniusza Puzera.

Julian Polcer, który z miastem związany był od połowy XIX wieku, brał udział w budowie pierwszego kościoła w Dąbrowie Górniczej. Trafił tu jako budowniczy Zachodniego Okręgu Górniczego. Swoją wiedzą wspomagał rozbudowę kościoła w Gołonogu w latach 1858 - 1859. Zasłużył się także dla dąbrowskiej kultury biorąc udział w Komitecie Opiekuńczym Biblioteki. W latach 1875 - 1877, działając w komitecie budowy kościoła, zaprojektował i wybudował pierwszą dąbrowską świątynię pod wezwaniem św. Aleksandra. Kościół ten w następnych latach po wyburzeniu fasady z wieżami stał się kaplicą boczną bazyliki pw. Najświętszej Marii Panny Anielskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto