Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Matura 2018: matematyka. Byliśmy w V LO im. Zamoyskiego [AKTUALIZACJA, ZDJĘCIA]

PAS
W poniedziałek punktualnie o godzinie 9 uczniowie w całej Polsce rozpoczęli egzamin maturalny z matematyki na poziomie podstawowym. My odwiedziliśmy uczniów V Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kanclerza Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej, pytając m.in. o to, czego spodziewają się na egzaminie dojrzałości. A tuż po zakończeniu egzaminu podzielimy się z Wami wrażeniami maturzystów , którzy bój z zawiłościami świata matematyki będą mieć już za sobą.

Choć matematyka łatwa może nie jest, to jednak uczniowie podchodzą do egzaminu ze spokojem. – Na pewno będzie funkcja kwadratowa, jakieś trójkąty, nierówności. No i obstawiam coś z prawdopodobieństwa. Ucieszyłbym się, gdyby nie było natomiast geometrii analitycznej. Generalnie lubię się uczyć, więc po prostu trzeba tę matematykę pojąć. Podczas weekendu starałem się już odstresować i nie myśleć zbyt dużo o dzisiejszym egzaminie – podkreślił Michał Pytel z klasy III C w dąbrowskim V LO z Oddziałami Dwujęzycznymi.

– Myślę, że będzie planimetria, stereometria, zadania z funkcjami. Być może zadanie z prędkością lub pracą, liczenie delty. Raczej nie chciałbym właśnie zadań z pracą i prędkością. Różnie z nimi bywa, więc lepiej, gdyby się nie pojawiły. Lubię matematykę. Podstawą się nie przejmuje. W środę rozszerzenie, więc to będzie nieco trudniejsze wyzwanie – stwierdził Michał Bątorek z klasy III c w V LO z Oddziałami Dwujęzycznymi.

Okazało się, że w tym roku na maturze podstawowej z matematyki do rozwiązania było 25 zadań zamkniętych i 9 otwartych.

– Myślę, że jedno zadanie zamknięte, związane z odchyleniem standardowym, było zaskakujące trochę, a tak poza tym było wszystko to, czego można się było spodziewać. No i zabrakło jednego zadania z prędkości, które typowaliśmy też jako pewniaka. Matura była natomiast w sumie raczej prosta – mówiła po wyjściu z sali Karolina Prusakowska z klasy III c w V LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kanclerza Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej, której rozwiązanie wszystkich zadań zajęło 1,5 godziny.

– Było mnóstwo zadań z ciągów. I arytmetycznych, i geometrycznych. Było sporo zadań z prawdopodobieństwa, kombinatoryki. Mało było zadań z logarytmów. Podobnie jak równań i nierówności, co nie ukrywam dość mnie ucieszyło. Do tego trochę geometrii, brył. Wszystko było wcześniej przerobione. Jeśli ktoś robił zadania wcześniej i się uczył, to powinien spokojnie zdać z niezłym wynikiem – podkreśliła Wiktoria Bijak z klasy III d w V LO z Oddziałami Dwujęzycznymi. Ona akurat matematykę ma już za sobą, bowiem nie zdaje poziomu rozszerzonego.

– Matura była stosunkowo łatwa, zadania nie były zaskakujące. Był dowód arytmetyczny. Geometryczny dowód mógł sprawić pewne trudności. Było zadanie z ciągów, stereometrii, planimetrii. Nie było strasznie kłopotliwych zadań, jeśli ktoś się do matury przygotowywał. Myślę, że poszło mi całkiem nieźle – dodał Karol Siata z klasy III c w V LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kanclerza Jana Zamoyskiego, który jako jeden z pierwszych w szkole zakończył pisanie matury z matematyki.

Czytaj więcej:
Matura 2018 Matematyka - odpowiedzi, rozwiązane arkusze PDF. Były ciągi, prawdopodobieństwo...

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto