Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka: w niedzielę wielka inauguracja

PAS, mat. prasowe
Ubiegłoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Michała Spisaka
Ubiegłoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Michała Spisaka Marzena Bugała
Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka. Już 14 września, w 100 rocznicę urodzin patrona, w Dąbrowie Górniczej rozpocznie się VIII Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka. Impreza ta przyciąga młodych muzyków z całego świata. Każdego roku grających na innych instrumentach, zgodnie z założeniem kolejnych edycji.

Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka: w niedzielę wielka inauguracja

Ubiegły rok należał do skrzypków, altowiolistów i wiolonczelistów. W tym roku rywalizować będą młodzi: akordeoniści, klarneciści i saksofoniści. Czekają na nich atrakcyjne nagrody (zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymają po 12 tys. zł) oraz pamiątkowe statuetki. Oceniać ich będzie międzynarodowe jury, pod przewodnictwem znakomitego akordeonisty, prof. Joachima Pichury z katowickiej Akademii Muzycznej, która jest współorganizatorem imprezy. Nadeszło 71 zgłoszeń z: Ukrainy, Czech, Słowacji, Portugalii, Hiszpanii, Japonii i Polski. Ósma już edycja rozpocznie się 14 września, o godz. 17.00, koncertem inauguracyjnym w Bazylice Najświętszej Marii Panny Anielskiej.

- Staramy się, aby każdego roku w koncercie inauguracyjnym występowali laureaci z poprzednich konkursów – mówi prof. Zygmunt Tlatlik, dyrektor artystyczny Konkursu. - W tym roku będą to ubiegłoroczne zwyciężczynie, skrzypaczka Anna Malesza i wiolonczelistka Marta Kordykiewicz. Zagra również juror, dr Paweł Gusnar. To wykładowca Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie, ale związany z naszym regionem, ponieważ pochodzi z Sosnowca, a kształcił się w Katowicach. W programie znajdą się przede wszystkim utwory Michała Spisaka, bo chcemy je prezentować jak najszerszemu gremium. Będą również kompozycje: Czajkowskiego, Kilara i Herdzina. Wystąpi też orkiestra Sinfonia Varsovia pod batutą Macieja Tworka. Serdecznie zapraszam. Wstęp na koncerty inauguracyjny i finałowy w Dąbrowie Górniczej oraz na przesłuchania poszczególnych etapów w Katowickiej Akademii Muzycznej jest wolny.

Koncert Inauguracyjny, 14 września 2014 (niedziela) godz. 17.00 – Bazylika NMP Anielskiej w Dabrowie Górniczej
(ul. Królowej Jadwigi 17 )

Program:

Michał Spisak – „Aubade” na flet, obój, klarnet, fagot i orkiestrę smyczkową
Michał Spisak – Andante i Allegro na skrzypce i orkiestrę smyczkową
Wojciech Kilar – Orawa
Krzysztof Herdzin – „Bajkowe opowieści” na saksofon altowy i smyczki (wybór)
Piotr Czajkowski – Pezzo Capriccioso op.62 na wiolonczelę i orkiestrę
Piotr Czajkowski – Uwertura – fantazja „Romeo i Julia”
Wykonanie:
Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Macieja Tworka
Soliści:
Paweł Gusnar – saksofon
Anna Malesza- skrzypce
Marta Kordykiewicz – wiolonczela
Andrzej Krzyżanowski – flet, Aleksander Romański - klarnet Arkadiusz Krupa - obój Zbigniew Płużek - fagot
Prowadzenie:
Violetta Rotter – Kozera

100 rocznica urodzin Michała Spisaka, to szczególna okazja, by przybliżyć jego postać szerszej publiczności. Z inicjatywy prezydenta Zbigniewa Podrazy powstał bowiem specjalny film „Michał Spisak. Listy rozproszone”, sfinansowany przez Urząd Miasta Dąbrowa Górnicza, a jego reżyserem jest Violetta Rotter-Kozera.

Przesłuchania kolejnych etapów odbędą się w dniach od 15 do 22 września w katowickiej Akademii Muzycznej. Program poszczególnych etapów jest bardzo zróżnicowany, a w II wszyscy uczestnicy wykonają m.in. utwory skomponowane specjalnie na potrzeby tegorocznego Konkursu przez: Zdzisława Szostaka, prof. Jana Wincentego Hawela i prof. Józefa Świdra. W trzecim etapie konkursu (również w Akademii) i Koncercie Laureatów (23 września, w Bazylice NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej) uczestnikom towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego.
Wstęp na koncerty i przesłuchania jest wolny.

- Odbywający się już po raz ósmy w Dąbrowie Górniczej Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka można, w moim rozumieniu, śmiało nazwać Wrześniowym Świętem Muzyki. Głównymi bohaterami tegorocznych zmagań będą akordeoniści, klarneciści oraz saksofoniści. Z samej natury rzeczy są to muzycy grający na instrumentach o możliwościach wirtuozowskich. Repertuar Konkursu uwzględnia wiele wspaniałych i efektownych utworów muzycznych, napisanych dla tych instrumentów, co powinno dostarczyć melomanom sporo wrażeń. Dodaje to oczywiście odpowiedniego napięcia. Pamiętajmy, że dla młodych wykonawców niezwykle ważni są słuchacze i możliwość kierowania swoich interpretacji do publiczności, a nie tylko do jurorów - mówi prof. Tomasz Miczka, rektor katowickiej Akademii Muzycznej

Twórca Hymnu Olimpijskiego urodził się w Dąbrowie Górniczej. Michał Spisak (1914-1965) – patron konkursu

...myślę stale o Zagłębiu i Dąbrowie Górniczej,
bo przecież nie zapomina się nigdy
swego rodzinnego miasta
(słowa Michała Spisaka z listu do Jana Ziemby)

W 1955 roku w konkursie na nowy Oficjalny Hymn Olimpijski Grand Prix zdobył Michał Spisak, polski kompozytor urodzony w Dąbrowie Górniczej. Jego utwór wybrano z 392 kompozycji nadesłanych na konkurs. Uroczyste wykonanie spisakowskiego „Hymnu Olimpijskiego na chór mieszany i orkiestrę” do słów ody Pindara odbywało się z wielkim rozgłosem kilkakrotnie, m.in.: w 1955 r. na 50. sesji MKOL w Paryżu, na Igrzyskach Śródziemnomorskich w Barcelonie, na VII Igrzyskach w Cortina d’Ampezzo i w 1956r. podczas XVI Olimpiady w Melbourne oraz w Sztokholmie.

Michał Spisak urodził się i wychował w Dąbrowie Górniczej. Niedowład nóg doznany po paraliżu dziecięcym przezwyciężyła bezgraniczna pasja do muzyki. Kształcił się w klasach skrzypiec i kompozycji Śląskiego Konserwatorium w Katowicach, uzyskując w 1937 roku dyplom z odznaczeniem. W ślad za tym Śląskie Towarzystwo Muzyczne ufundowało mu, jako najzdolniejszemu absolwentowi Konserwatorium, stypendium na dalsze studia kompozytorskie w Paryżu.

Tam przyjęła go do swej klasy słynna Nadia Boulanger. Szybko uznała go za swojego ulubionego ucznia, doceniając wielki talent Spisaka. Dyrygowała jego pierwszymi paryskimi utworami, często demonstrowała je na swoich wykładach, przyczyniła się do przedłużenia stypendium francuskiego. Kompozytor nie przypuszczał, że wybuch wojny w r.1939 zatrzyma go we Francji, jako w drugiej ojczyźnie a Paryż stanie się miejscem działań twórczych do końca życia. Tam powstały niemal wszystkie z kilkudziesięciu jego dzieł – symfonicznych, kameralnych i solowych.

Już w pierwszych latach po wojnie utwory Spisaka skomponowane podczas jej trwania zaczęły pojawiać się na estradach europejskich, a wykonywane w kraju wzbudzały sensację – tym większą, że ich autor był dotąd tu nieznany -
zjednując mu opinię jednego z najbardziej interesujących spośród polskich kompozytorów młodego pokolenia. Była laureatem wielu prestiżowych nagród. Skomponował m.in.: „Toccate na orkiestrę”, „Symfonię concertante nr 1”, „Divertimento”, „Koncert na fagot i orkiestrę” czy „Suitę na dwoje skrzypiec”.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto